Argentina je pobijedila Brazil, a Messi je napokon osvojio Copu

Barcelonin mag tako je došao do prvog velikog trofeja s reprezentacijom

Najkontroverznija Copa América u povijesti sinoć je došla do svoje finalne utakmice na stadionu Maracanã u Rio de Janieru, a u epskom klasiku između Argentine i domaćina Brazila boljim su se pokazali Gaučosi. Završilo je 1-0, momčad koju vodi Lionel Scaloni tako je osvojila prvi veliki trofej nakon 1993. godine, a njegov imenjak na terenu Messi napokon se može pohvaliti da je, poslije niza neuspjeha kroz godine, osvojio titulu s nacionalnom vrstom.

Nismo na Maracani gledali neku ljepoticu: urugvajski sudac Esteban Ostojich podijelio je devet žutih kartona u 95 tvrdo odigranih minuta, igrači su često ležali na travnjaku, a pritisak je bio golem.

Obje momčadi su vrlo oprezno otvorile susret, a prvi veliki trenutak koji se, naposljetku, pokazao ključnim zbio se u 22. minuti. Sjajni Rodrigo De Paul poslao je krasnu loptu prema desnoj strani kojom je trčao Ángel Di María, Renan Lodi propustio je primiti loptu, a PSG-ov ofenzivac ušao je u ogromnu šansu koju je dovršio prekrasnim lobom za argentinsko vodstvo.

Blijedi Brazil nije napravio gotovo ništa konkretno u prvom poluvremenu. Iako se Neymar trudio, lopta jedva da je dolazila do suparničkog vratara Emiliana Martíneza, a domaći izbornik Tite odlučio je presjeći stvari na poluvremenu i ubaciti Roberta Firmina umjesto Freda. Taj potez doista je promijenio dinamiku: Seleção je dominirao posjedom i uspostavio velik pritisak u posljednjih 10-ak minuta, no do najveće šanse u tom razdoblju ponovno je došla Argentina.

U 88. minuti Scalonijevi momci krenuli su u kontru koja je završila sjajnom Messijevom prigodom, no Barcelonina ikona u posljednji se trenutak spetljala pred Edersonom i propustila zapečatiti argentinsku pobjedu.

Međutim, ona je svejedno došla nekoliko minuta kasnije, a Argentina je tako podigla svoju 15. Copu u povijesti. Messi ju je napokon osvojio poslije tri izgubljena finala, a popravio je i skor na Maracani gdje je 2014. godine izgubio finale Svjetskog prvenstva.