Dinamo je pobijedio Hajduk i tako zaključio HNL sezonu

Najveći hrvatski derbi okončan je rezultatom 3-1 za Plave

Najuzbudljivija HNL sezona u posljednjih nekoliko godina okončana je na pravi način: derbijem Dinama i Hajduka. Na solidno popunjenom Maksimiru ove su momčadi odigrale svoju posljednju međusobnu utakmicu u aktualnoj kampanji, a Plavi su usput proslavili i naslov prvaka koji su osigurali u prošlom kolu protiv Šibenika. Naposljetku, današnje izdanje najvećeg hrvatskog derbija završilo je rezultatom 3-1 u korist domaćih.

Momčad koju vodi Ante Čačić motiv je mogla pronaći u činjenici da Dinamo ove sezone nije pobijedio Hajduk, a Valdas Dambrauskas ovaj je susret mogao iskoristiti i kao svojevrsni uvod za finale Hrvatskog nogometnog kupa koje mu slijedi protiv Rijeke. Tako je, primjerice, započeo susret bez Marka Livaje.

Prvo poluvrijeme bilo je dijelom dinamično, ali ne i pretjerano kvalitetno. Hajduk se agresivno branio i izlazio visoko kad god bi Dinamo došao u posjed, a domaći su u 13. minuti ubilježili prvu značajniju prigodu na susretu. Sadegh Moharrami tada je poslao loptu prema Bruni Petkoviću koji se našao u dobroj situaciji i naposljetku uputio neprecizan udarac iznad vrata u kaznenom prostoru, a Hajduk je koji trenutak kasnije priprijetio preko Marina Ljubičića. Bijeli su na otvaranju nekoliko puta dobrano pritisnuli Modre i tjerali Dominika Livakovića na ispucavanje, a ogled se nešto umirio prije odlaska na predah.

A poslije njega, Dinamo. Domaći su u 53. minuti poveli: Luka Ivanušec tada je opalio i pogodio vratnicu, a lopta se odbila do Moharramija koji je poslao povratnu u peterac do Brune Petkovića koji je zabio za 1-0. Hrvatskom napadaču to je bio prvi gol u HNL-u još od ožujka i susreta sa Šibenikom.

Dambrauskas je odmah nakon primljenog gola u vatru ubacio Livaju, a on mu se naizgled odužio u 68. minuti. Hajduk je tada zaradio korner, a njegov zvjezdani centarfor uvalio je loptu u mrežu. Ipak, ona ga je pritom pogodila u ruku; sudac Patrik Kolarić presudio je u Dinamovu korist poslije konzultacije s VAR sobom, a Splićani time nisu došli do poravnanja.

Što se navijača tiče, Torcida nije ušla na stadion iz protesta uslijed zabrane unošenja transparenata, a Bad Blue Boys titulu su proslavili koreografijom i bakljadom u prvom dijelu. No, ona koja je uslijedila u 70. minuti bila je toliko intenzivna da je nadležnim službama trebalo dosta dugo da se obračuna sa situacijom. U procesu se zapalio i jedan transparent pa su vatrogasci imali dodatnog posla ispod Sjevera, a utakmica se nastavila nakon 10 minuta pauze.

Gosti su u 89. minuti imali sjajnu šansu kada je Stipe Biuk probio lijevu stranu i dodao do Jana Mlakara koji se pronašao na prvoj vratnici, ali Slovenac je poslao loptu pored vrata. Nekoliko trenutaka kasnije Josip Šutalo spomenutom je napadaču skinuo loptu s crte. Ukratko, Bijeli su u posljednjim minutama dominirali i na kraju zasluženo izjednačili: Marko Livaja zabio je za 1-1 sjajnim finišem u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Asistirao mu je Filip Krovinović, a nevjerojatnom splitskom napadaču to je bio 28. prvenstveni zgoditak u ovoj sezoni. Ujedno i posljednji…

Dinamo je potom pohitao po novo vodstvo koje je na kraju i došlo u posljednjoj minuti. Martin Baturina tada je uposlio Mislava Oršića u petercu, a on je zabio za novo vodstvo. Mladi modri talent nije se na tome zaustavio pa je potpuno oduševio domaće navijače krasnim solo prodorom i pogotkom ljevicom za konačnih 3-1. Kolarić je morao provjeriti valjanost zgoditka zbog mogućeg prekršaja Luke Menala nad Krovinovićem u začetku akcije, a u konačnici ga je i potvrdio.