Dobar posao u Budimpešti: Liverpool prekinuo lošu seriju i slavio protiv RB Leipziga

Redsi su slavili 2-0 i iskoristili suparničke pogreške

Nakon domaćih posrtanja iz tjedna u tjedan, europski izlet protiv RB Leipziga konačno je donio malo osmijeha na lica Liverpoolovih navijača. Trupe Jürgena Kloppa podsjetile su večeras na predstave koje su pružali u protekle dvije, tri godine. Golovi Mohameda Salaha i Sadija Manéa sasvim su dovoljna prednost prije uzvrata na Anfieldu.

I dok su oči većine nogometnog svijeta bile uprte prema Camp Nouu, i ogled na Puskás Areni pružio je dobrih 90 minuta. Ovo je bio prvi susret u povijesti ova kluba, a u njega su krenuli s potpuno suprotnim raspoloženjem. RB Leipzig je napravio tri promjene u sastavu u odnosu na ligaški dvoboj protiv Augsburga; najjače je odjeknuo povratak Dayota Upamecana, koji je prošlog tjedna finalizirao transfer, a gdje drugdje nego u Bayern. Jürgen Klopp, pak, napravio je samo jednu alternaciju, ozlijeđenog Jamesa Milnera u početnoj postavi zamijenio je Thiago Alcantara. Unatoč očekvanjima, Jordan Henderson nije zaigrao na svojoj prirodnoj poziciji, u veznom redu, već je popunio rupu na stoperu, pa se očekivala smanjena premoć engleskog prvaka u središnjem dijelu terena.

Nakon odlaska Time Wernera, Julian Nagelsmann još nije našao njegovu adekvatnu zamjenu u vršku napada, večeras ga je pokušao nadomjestiti mladim francuskim veznjakom, Christopherom Nkunkuom. Stoga i ne čudi da je glavna napadačka nada i prijetnja Leipziga lijevi bek Angeliño, a njegovi dvoboji s Trentom Alexander-Arnoldom ključni u raspletu ovog ogleda.

Baš su njih dvojica bili zaslužni za prve opasnije situacije pred golom; najprije je proradila španjolska veza, Angeliño je u petoj minuti ubacio, a Dani Olmo glavom pogodio desnu vratnicu Alissonova gola. Deset minuta kasnije, Alexander-Arnold karakterističnom dugom loptom gura Mohameda Salaha pred Petera Gulácsija, ali se mađarski reprezentativni golman na Puskás Areni osjeća kao kod kuće i bez većih problema brani mlaki šut Egipćanina. Kao i u subotu protiv Leicestera, Liverpool je opet u prvom poluvremenu dominirao u posjedu te broju udaraca na suparnički gol. U 36. minuti, gosti iz Engleske pomislili su da su poveli, ali gol Roberta Firmina poništen je zbog Manéove asistencije iz gol-auta: lopta je minimalno prešla crtu.

Iako je Leipzig poletnije krenuo u nastavak — Olmo je dobro ‘podvalio’ loptu iza leđa Liverpoolove obrane, ali Christopher Nkunku nije bio precizan — u desetak minuta sve su pokvarili. Najprije je kapetan Marcel Sabitzer nepotrebno i neoprezno vraćao loptu na sredini svoje polovice terena, Salah je bio prvi na lopti i s lakoćom je smjestio iza Gulácsijevih leđa. Bio je to njegov 24. gol u svim natjecanjima, u ligama Petice samo Robert Lewandowski ima više od njega.

Niti pet minuta kasnije, novi šok. Na otprilike istom mjestu kao i njegov kapetan, branič Nordi Mukiele potpuno promašuje jednu visoku loptu, Mane s veseljem prihvaća takav poklon i to je ekspresnih 0-2. Nakon toga, Liverpool je svjesno i rutinski prepustio terensku inicijativu ‘domaćinu’, ali osim nekoliko sporadičnih pokušaja Angeliña, Olma te na kraju Hee-Chan Hwanga, većih opasnosti nije bilo.

Leipzig nije nastavio svoju dobru formu, jedino je s pet žutih kartona i 12 prekršaja opravdao svoj status najgrublje momčadi Lige prvaka. Hoće li ova pobjeda biti najava nekih boljih predstava Liverpoola, ostaje tek za vidjeti. Ova dva Leipzigova poklona, dva suvenira s ekskurzije u Budimpešti trebali bi biti i više nego dovoljna zaliha za uzvrat na Anfieldu.