Hrvatska je u polufinalu

Hrvatska je u Koldingu pobijedila Njemačku i izborila polufinale Europskog prvenstva

Hrvatske rukometašice nikada prije danas nisu uspjele pobijediti Njemice u službenoj utakmici. Posljednja pobjeda dogodila se 2015. u prijateljskom ogledu, ali danas su bile najbolje kada je bilo najbitnije.

Prvi puta je pala Njemačka i time je otvoren put ne samo u prvo polufinale Eura nego i prema prvom nastupu na svjetskoj smotri još od 2011. Hrvatska je u Koldingu pobijedila s 23 -20 i nastavila senzacionalnu priču prema završnici turnira na kojem je nitko nije vidio među favoritima.

Počelo je nervozno, s pregršt pogrešaka u predaji i izgubljenih lopti, ali i uz saznanje da će i minimalan poraz biti dovoljan za polufinale, zbog činjenice da su Nizozemke pobijedile Rumunjsku u ranijem susretu. U prvom poluvremenu Hrvatsku je na životu držala fenomenalna Tea Pijević sa sedam obrana.

Na poluvrijeme se otišlo s 12-12, ali u nastavku je igrala samo jedna ekipa. Hrvatska je na početku poluvremena napravila 5-0 i otišla na 17-12 i Njemice se nikada nisu uspjele oporaviti od tog katastrofalnog ulaska u nastavak, iako su u posljednjih pet minuta u jednom trenu došle na ‘samo’ minus tri.

Hrvatsku su u napadu predvodile Ćamila Mičijević (4/10 šut) i odlična Ana Debelić (6/6), ali nema sumnje da su joj pobjedu donijele vratarice.

Pijević je briljirala tijekom cijele utakmice, a u nastavku joj se pridružila i Lucija Bešen. Njemice su pet minuta prije kraja imale 40 udaraca; zabile su samo 18 pogodaka, a Bešen i Pijević su već tada imale 15 obrana. Obje su utakmicu završile s više od 40 posto obrana, što je efektivno donijelo Hrvatskoj i pobjedu.

Pobjedu koja vrijedi dvostruko: za polufinale Eura i za povratak na svjetsku smotru. Veličanstveno.