Rijeka je pobijedila Hajduk i napravila velik korak prema naslovu

Nastavlja se sunovrat desetkovanih Splićana

Rijeka je pobijedila Hajduk na Rujevici i, čini se, definitivno ga izbacila iz borbe za naslov. Bijeli su u Jadranskom derbiju na Rujevici u sklopu 29. kola poraženi s 0-1. To im je četvrti uzastopni poraz, treći u prvenstvu i sada kasne 10 bodova za današnjim suparnikom i pet za Dinamom, koji ima i utakmicu manje. Cijela sezona raspala se u nekoliko tjedana.

Nije to bila dobra utakmica; Rijeka je pokazala taman nešto više inicijative i vještine da zasluži veliku pobjedu i odgovori na Dinamov izazov, koji je ranije pomeo Istru 1961 na Maksimiru.

U prvom poluvremenu, nažalost, nismo vidjeli ništa. Dovoljno o tome govori činjenica da su vjerojatno najuzbudljiviji momenti bili kada je Armada bakljadom nakratko zaustavila utakmicu. Hajduk nije stvorio čak niti nekakvu polu-šansu, a Rijeka se uglavnom zaustavljala nakon što bi izašla loptom do gostujućeg šesnaesterca.

Dakako, nije pomogla činjenica da imaju puno ozlijeđenih, ali Hajduk je zbilja izgledao jako loše u prvom poluvremenu. Bez udarca, bez prilika, bez sigurnosti u posjedu. Jedino pozitivno može se izdvojiti obrana, koja nije ponavljala greške iz dva derbija protiv Dinama.

S riječke strane, više-manje sve se svelo na stotinu dalekometnih udaraca Marca Pašalića iz daljine. Nažalost, nije se puno toga promijenilo u nastavku. Rijeka je i dalje radila pritisak, ali i dalje nije stvarala prave šanse. Hajduk je izgledao jednako bezidejno kao i u prvom poluvremenu. Hajdukov prvi udarac na utakmici došao je u 73. minuti, nekoliko minuta prije domaćeg pogotka.

Rijeka je povela u 70. i to, mora se reći, unatoč tome što nije baš oduševila, potpuno zasluženo. Toni Fruk proslijedio je loptu na desni bok, a Ismaël Diallo se jako loše pozicionirao i ostavio puno prostora Pašaliću koji zabija za 1-0 i euforiju na Rujevici.

Mislav Karoglan par minuta ranije ubacio je Josipa Brekala i Aleksandra Trajkovskog, a u 74. je bacio sve karte na stol i u vatru gurnuo i Ivana Perišića. Hrvatskom reprezentativcu trebalo je samo nekoliko minuta da zakuha najbolju Hajdukovu priliku, ali Trajkovski ne pogađa nakon njegovog dodavanja. Perišić i Brekalo su klasa za sebe, čak i ne potpuno spremni, te su unijeli malo energije i inicijative kod gostujuće igre, ali ništa nije moglo spasiti Hajduk. Rijeka je utakmicu završila s većim posjedom, više udaraca, boljim prilikama i zasluženo pobijedila.

Rijeka i Dinamo odlučivat će o pobjedniku Kupa i prvenstva, Hajduk će sezonu završiti razočaran, unatoč velikim očekivanjima.