Perišić i Lewandowski za finale: Bayern s više mučenja od očekivanog svladao Eintracht

Bayern München - Eintracht Frankfurt 2-1

Stavimo se u cipele bundesligaških klubova od drugog mjesta na tablici nadalje. Mogu li oni protiv Bayerna kakvog gledamo posljednjih tjedana nešto napraviti? Možda smo i najbolji odgovor na to pitanje vidjeli u Klassikeru u obliku Dortmunda koji je minimalno, ali poprilično mučno izgubio i poslao Bavarce prema izvjesnom novom naslovu prvaka. Adi Hütter svejedno se nadao mogućem prolasku u finale Kupa koji je njegov Eintracht osvojio upravo protiv Bayerna u sezoni 2017./18. kada je frankfurtskom svlačionicom zapovijedao Niko Kovač. Svašta se otad promijenilo, Orlovi su trenutno u klimavoj formi, njihove defenzivne predstave nerijetko su grozne, a minhenski klub napadački je nemilosrdan.

Kakvu smo utakmicu, na temelju ovih karakteristika, dobili?

U prvom poluvremenu nije bilo nikakvih iznenađenja. Bayern je napadao, Eintracht većinom trpio.

Prvu izglednu šansu stvorio je domaćin u šestoj minuti kada je Müllerov pokušaj glavom nakon kornera s crte očistio Dominik Kohr. Nekoliko trenutaka kasnije najbolji asistent liga Petice zavrnuo je oštru loptu u peterac koja je prošla kroz noge Robertu Lewandowskom, a domaćin je u početnim minutama bio, potpuno očekivano, dominantan i pogodak je visio u zraku.

Došao je u 14. minuti, a zabio ga je Ivan Perišić koji je upao u sastav umjesto izostalog Sergea Gnabryja. Kingley Coman poslao je loptu na rub šesnaesterca, Lewandowski ju je izgubio, ona se, naravno, odbila do Müllera koji je nabacio i pronašao nečuvanog hrvatskog reprezentativca koji je glavom udario za svoj šesti ovosezonski pogodak u svim natjecanjima. Ne znamo postoji li više uopće kakav epitet kojim možemo ovjenčati dodavača za Perišićev gol jer o njemu pišemo doslovce svako kolo, što je očiti iskaz njegove fenomenalne forme…

Ploča se potom nastavila vrtjeti u istom tonu. Coman je u 28. minuti nakon primljene lopte na desnu vratnicu promašio gotovo prazan gol, a Frankfurt u prvih pola sata jedva da je prešao centar. Do kraja poluvremena uspio se ponešto osloboditi i razigrati, ali prave situacije pred domaćim golom nedostajale su. Bayern je sigurno držao kormilo, a Eintrachtova brodica poprilično se ljuljala, ukliještena između bavarskih hridina.

Drugo poluvrijeme počelo je u nešto drukčijem tonu. Eintracht je izgledao življe, držao je loptu u nogama i tražio način za dolazak do Bayernovih vrata, a domaćin je mirno čekao eventualnu kontru koja bi sasvim sigurno zakuhala vatrenu situaciju u frankfurtskom kaznenom prostoru. Bitke su se, pritom, uglavnom vodile na sredini terena tako da izgledne šanse nismo ni imali prilike vidjeti, a utakmica je ušla u sterilan period koji nije odgovarao flikovskom Bayernovu početku.

Neki bljesak se morao dogoditi, a prouzročio ga je Frankfurt. Inspirirani Japanac Daichi Kamada napravio je mali dar-mar u domaćem šesnaestercu, a lopta se odbila drugu stranu do Dannyja da Coste koji je poentirao za 1-1 u 69. minuti.

To se pokazao kao impuls koji je ponovno pokrenuo Bayern, makar na trenutak. U 74. minuti Bavarci su ponovno došli u prednost: Alphonso Davies primio je loptu u kaznenom prostoru izbjegavši zaleđe, krenuo prema golu i poslao ju na peterac, Joshua Kimmich ju je dodirnuo i proslijedio prema Lewandowskom koji ju je pored desne stative pospremio u mrežu. Pogodak isprva nije priznat jer se sumnjalo da je brzonogi Kanađanin u trenutku primanja lopte bio u zaleđu, ali VAR je ipak potvrdio njegovu regularnost. Na semaforu je stajalo 2-1, a to se pokazao i kao zaključni rezultat.

Pogotku i posljedičnoj pobjedi unatoč, minhenski klub svejedno nije bio onaj iz prvog poluvremena i ostaje dojam kako je njegovu mini-letargiju Frankfurt mogao i kazniti, ali gosti su se doimali i prilično umornima.

Nakon serije furioznih utakmica kazali bismo kako je Bayern u finale Kupa, gdje će 4. srpnja igrati protiv Leverkusena, prošao s malo više mučenja nego što smo to navikli, ali velikih problema svejedno nije bilo.