Poslije kiše dolazi sunce: Danska je razbila Rusiju na Parkenu i plasirala se u osminu finala

Izabranici Kaspera Hjulmanda slavili su 4-1

Danska je u posljednje kolo grupne faze Europskog nogometnog prvenstva krenula s jasnom misijom: na ugodno popunjenom Parkenu u Kopenhagenu morala je pobijediti Rusiju ako je htjela održati snove o prolasku skupine živima. Podsjetimo, nakon šokantnog poraza protiv Finske u utakmici koja je obilježena srčanim zastojem Christiana Eriksena te izgubljene utakmice protiv Belgije u kojoj je svoje umijeće pokazao Kevin De Bruyne, Kasper Hjulmand sa svojom se ekipom okrenuo prema Rusiji.

Danska je morala pobijediti kako bi osigurala treće mjesto koje bi je možda vodilo dalje, a eventualnim porazom Finske protiv Belgije mogla je i zauzeti drugu poziciju uz, naravno, slavlje nad Rusima. To se i dogodilo, na veličanstven način: pobjedom 4-1…

Iako su Danci na početku pritiskali, do prve značajne šanse stigla je Rusija: u 18. minuti Aleksandr Golovin iskoristio je domaću grešku i zaletio se prema suparničkom golu. S lijeve i desne strane pristizali su mu suigrači kojima se otvarao prostor, no Monacov veznjak odlučio je osobno tući prema vratima. Pokušaj mu je naposljetku obranio Kasper Schmeichel, a Zbornaja je u narednim minutama izgledala nešto bolje.

Danska je prvu značajniju šansu upisala tek u 29. minuti kada je Pierre-Emile Højbjerg opalio s distance, no pored gola. Međutim, njegov mlađi kolega Mikkel Damsgaard u 38. je bio puno ubojitiji: fenomenalan udarac s 20-ak metara odsjeo je u mreži Matveja Safonova, a 20-godišnjak tako je postao najmlađi danski strijelac u povijesti velikih natjecanja.

Drugi danski pogodak, koji im je bio užasno važan zbog izjednačavanja gol-razlike, stigao je u 59. minuti zahvaljujući poklonu Romana Zobnjina. Ruski veznjak krenuo je vratiti loptu Safonovu, no zapravo je uposlio Yussufa Poulsena koji je lagano zabio za 2-0. S obzirom na takav rezultat, Dancima je u tim trenucima trebala samo belgijska pobjeda nad Finskom kako bi ugrabili drugo mjesto.

To se naizgled dogodilo: Belgija je u 65. minuti povela protiv Finske golom Romelua Lukakua, no VAR je utvrdio da je došlo do zaleđa. Baš u tom trenutku Danska je došla u još veće probleme kada je u rusku korist suđen kazneni udarac. Artjom Dzjuba namjestio je loptu na bijelu točku i smanjio na 2-1, a to je opet promijenilo stvari jer su se Hjulmandovi momci vratili na negativnu gol-razliku.

Ipak, u 75. minuti dočekali smo novu promjenu. Belgija je tada napokon došla u prednost zbog autogola Lukáša Hrádeckog, a Danska se u 80. minuti vratila na dva zgoditka razlike novom ljepoticom. Domaći su ubacili iz kuta, a Safonov je prvo obranio udarac glavom Martina Braithwaitea. Odbijanac Jensa Strygera Larsena također je obranio ruski vratar, a onda je uslijedila Christensenova bomba koja je odsjela u mreži i postavila rezultat 3-1.

Međutim, nije tu bilo gotovo: u 82. minuti Danci su krenuli u kontru koju je zgoditkom okrunio Joakim Mæhle, a Parken je doslovno pao u delirij. Europski prvaci iz 1992. godine definitivno su došli na svoje poslije dvije utakmice apsolutne patnje, a Belgija je naposljetku pobijedila Fince 2-0.

Dakle, Belgija će u osminu finala s prve pozicije, Danska je druga i sada ide na Wales u Amsterdamu, a Finci se s tri boda još mogu nadati eventualnom plasmanu u osminu finala preko poretka najboljih trećeplasiranih ekipa.