Priča je završena. Dinamo izbacio Hajduk iz Kupa

Igrat će finale s Rijekom

Ponovno Hajduk i Dinamo, ponovno Poljud. U subotu u HNL-u, sada u polufinalu Hrvatskog nogometnog kupa. Baš kao u subotu, veselili su se samo gostujući navijači, unatoč tome što je splitska publika konačno dočekala debi svog miljenika Ivana Perišića.

Dinamo je još jednom bio bolji u ključnim trenucima i još jednom pobijedio s 1-0. Gosti su tako izborili finale Kupa protiv Rijeke, najvećeg rivala i za osvajanje titule u domaćem prvenstvu. Dvaput su gostovali na Poljudu u pet dana, dvaput su slavili. Ovo bi mogla biti prekretnica njihove sezone.

Počelo je puno žustrije, hitrije i, ruku na srce, zanimljivije nego u subotu. Igralo se s gola na gol, niti jedna momčad nije imala kontrolu u sredini, a, barem na početku, činilo se da će Hajduk dati sve od sebe da ispravi kiks iz prošlog derbija.

Pa je tako Josip Brekalo već u drugoj minuti opalio iz voleja nakon jedne odbijene lopte, ali njegov udarac ide daleko iznad gola. Bio je to samo uvod; pet minuta kasnije, uzvraćaju gosti. Petar Sučić proigrao je Brunu Petkovića, koji je ostao sam pred praznim golom, ali nije dobro reagirao. Lopta je preletjela preko gola Lovre Kalinića. Već u sljedećoj minuti, Hajduk prvi puta ozbiljnije prijeti.

Nikola Kalinić izvukao se na lijevu nogu, pucao u suprotni kut, ali Ivan Nevistić brani. Igralo se u visokom ritmu sve do 15. minute, kada su gosti bili ti koji su zadali prvi udarac. Hajdukova obrana ostavila je previše prostora Petkoviću na rubu kaznenog udarca; njegov udarac brani Kalinić, ali na odbijenoj lopti prvi je bio Sandro Kulenović. Dinamo je poveo.

Pritom se Kalinić i ozlijedio pa je u igru morao Ivan Lučić. Nije tu bio kraj Hajdukovih muka. Naime, onog Hajduka iz prvih desetak minuta nakon nije bilo nigdje. Dinamo je u potpunosti preuzeo inicijativu i, ironično, da nije bilo Lučića na odmor bi otišao s velikim minusom.

Naime, Lučić je u ostatku prvog poluvremena, dakle, u otprilike 40 minuta, triput fenomenalno reagirao i spasio svoju momčad. Prvo je obranio udarac Darija Špikića, koji je bio u sjajnoj poziciji nakon što je Ronaël Pierre-Gabriel probio lijevi bok i ubacio pred gol. Nakon toga je triput obranio strijelcu Kulenoviću. Posebno impresivne bile su obrane u 38. i 47.

U prvoj je domaćin loše iznio loptu i dopustio Dinamu da izađe u kontru. Sučić dodao je Kulenoviću, ali njegov udarac Lučić brani nogom. U sudačkoj nadoknadi, Lučić još jednom brani, iako je ovoga puta Kulenović imao puno teži kut. Da nešto ne funkcionira prepoznao je i Mislav Karoglan, koji je u nastavku odmah u igru ubacio Emira Sahitija umjesto Yassinea Benrahoua.

On je Bijelima donio svježu energiju, trku i intenzitet, ali malo konkretnog učinka. Izostanak, prije svega, Marka Livaje osjetio se kod Hajdukove kreacije igre. U nastavku su se nastavile i domaće obrambene boljke iz prvog poluvremena pa je tako Hajdukova obrana ostavila Petkovića još jednom samog pred Lučićem; Dinamova desetka opalila je opasno iz voleja, ali Lučić još jednom brani.

Karoglan je imao sve manje opcija; u 65. je u vatru gurnuo Rokasa Pukštasa i Aleksandra Trajkovskog, a odmah potom je i Sergej Jakirović povukao svoj prvi potez na utakmici. Uz zvižduke je izašao Martin Baturina, a na teren ušao Marko Bulat koji se vraća u ritam nakon duge ozljede.

A onda, u 73. minuti, euforija na Poljudu, ne zbog izjednačenja, već zbog Perišićevog ulaska u igru. Hrvatski reprezentativac dočekan je baš onako kako možete zamisliti: uz bakljadu, pjesmu i ovacije. Međutim, na terenu stvari nisu izgledale bajno za Hajduk.

Treba priznati da se Hajduk nipošto nije predao, ali osim želje i trka nije puno toga pokazao. Što je vrijeme više odmicalo, to se više išlo na duge lopte. Međutim, Dinamo nije domaćinu uzvratio za sve one dekoncentracije u obrani: gosti su se vrlo strukturirano i disciplinirano branili i polako topili vrijeme do kraja utakmice.

U igru je na kraju ušao i Marko Rog, a njegova momčad morala je preživjeti još jedan Hajdukov nalet. Perišić je čak i nakon tako duge ozljede na momente pokazao kvalitet, ali čak niti on nije mogao spasiti Hajduk večeras.

Hajduk je imao još jednu priliku, ali je Niko Sigur nakon duge Lučićeve lopte pogodio gredu. Nakon što je istekla sudačka nadoknada, domaćini su popadali po podu, gosti počeli slaviti. Dva derbija na Poljudu, dva slavlja i finale Kupa. Takve stvari odlučuju sezone.