Rutina na rastanku s Amsterdamom: Nizozemska je uvjerljivo svladala Sjevernu Makedoniju

Sjeverna Makedonija - Nizozemska 0-3

Već prije današnje utakmice između Nizozemske i Sjeverne Makedonije bilo je jasno kako će jedni zauzeti vrh, a drugi dno skupine C. Takvi susreti bez značaja mogu biti ili dosadne šahovske partije u kojima obje momčadi samo čekaju kraj ili atraktivne predstave bez rezultatskog opterećenja i kočnica.

Na sreću svih gledatelja na Johan Cruyff Areni, ali i onih pred malim ekranima, danas se ipak ostvario potonji scenarij. U poletnoj i zanimljivoj utakmici, slavili su domaći rezultatom 3-0, uz dva gola Georginija Wijnalduma.

Iako je Nizozemska prva došla do vodstva, Makedonci su ti koji mogli povesti. I to u više navrata, najprije je u 10. minuti glavni sudac poništio pogodak Ivana Tričkovskog, bio je u zaista minimalnom zaleđu ovaj napadač AEK-a iz Larnace. Potom je i Aleksandar Trajkovski bio blizu zgoditka, silovito je potegnuo iz daljine i zatresao vratnicu.

Nisu iskoristili te šanse, pa je kazna stigla na drugoj strani. Donyell Malen poveo je brzi kontranapad, odigrao dvostruki (točnije rečeno, trostruki) pas s Memphisom Depayem, koji je poslao loptu u nebranjeni dio gola. Žalili su Makedonci na nesuđeni prekršaj pri gubitku lopte u začetku nizozemskog napada, no VAR je procijenio kako je sve bilo regularno.

To kao da je do kraja slomilo Makedonce, jer u nastavku susreta primili su dva brza gola, a mogli su i više. U oba je slučaja strijelac bio Wijnaldum, u razmaku od samo sedam minuta. Okomitim su dodavanjima Nizozemci ‘slamali’ makedonsku obranu, kod prvog je gola Depay direktno uposlio svog kapetana, a za 3-0 je Wijnaldum pospremio odbijanac njegovog udarca.

Wijnaldumov je to treći pogodak na ovogodišnjem Euru, pa se sad na vrhu ljestvice strijelaca izjednačio s Patrikom Schickom i Cristianom Ronaldom, uz utakmicu više.

Rutinski je Nizozemska odigrala ovu utakmicu, baš kao što je želio njen izbornik Frank de Boer, ali i svi navijači te reprezentacije. Nekolicinu je glavnih i stožernih igrača odmorio, a usput i zadržao pobjednički mentalitet te dobro raspoloženje u momčadi. Suparnika u osmini finala saznat će tek nešto kasnije ovog tjedna, u Budimpešti će ugostiti jednu od trećeplasiranih reprezentacija.

Što se tiče Makedonaca, ostat će im u sjećanju ‘samo’ debitantski nastup njihove reprezentacije na nekom velikom natjecanju. Oprostili su se od nastavka natjecanja bez ijednog osvojenog boda, uz tri poraza i gol-razliku 2-8. Pamtit će i ovu utakmicu, bio je to posljednji nastup Gorana Pandeva u najdražem dresu, suigrači su ga ispratili uz špalir i pljesak, baš kao i cijeli stadion.