Jakirova formula

Dinamo je bio odličan u obrani, a u napadu koristi gotovo svaku suparničku pogrešku

Zadnja izmjena: 8. ožujka 2024.

Dinamo je u prethodnoj eliminacijskoj fazi UEFA Konferencijske lige izbacio Betis, koji je u tom dvomeču bio jasni favorit, ali je u 180 minuta igre imao samo pet udaraca koji su išli unutar okvira gola i Dinamo je zasluženo prošao dalje. Jučer su Plavi imali na papiru ravnopravnog suparnika; analitička kuća Opta je ususret utakmici davala 51 posto šanse Dinamu za prolaz. Grčka momčad koju vodi Răzvan Lucescu trenutno je vodeća u svom nacionalnom prvenstvu i do toga je došla igrajući napadački nogomet baziran na posjedu lopte; PAOK ima najviše postignutih i najmanje primljenih golova u grčkoj ligi.

Gosti su i na Maksimiru je pokušali igrati svoju standardnu igru. Bili su postavljeni u svojoj uobičajenoj formaciji 4-2-3-1 iz koje strpljivo kroz posjed grade napade; kad izgube loptu, u strukturi 4-4-2 pritisnu suparnika i obično je relativno brzo vrate. Njihova je igra usporediva s onom koju je Betis pokazao protiv DInama, s tim da nisu ponovili pogrešku koju su Španjolci napravili u prvom susretu s hrvatskim prvakom.

PAOK-ovi su igrači u fazi obrane puno više pozornosti posvećivali Josipu Mišiću i nastojali zatvoriti linije dodavanja prema njemu. Kad bi mu lopta ipak došla, cilj je bio što prije izaći na njega i ograničiti mu vrijeme i prostor. Stoga je Mišić imao gotovo 30 posto manje točnih dodavanja od svog prosjeka u Konferencijskoj ligi te 20-ak posto manje dodavanja nego u onoj prvoj utakmici s Betisom.

PAOK je držao loptu 60-ak posto vremena, ali je bio čak i bezopasniji od Betisa. Najveći razlog tomu je postavka Sergeja Jakirovića, koji je još jednom dobro postavio svoju momčad u knockout fazi natjecanja.

Koliko god se Dinamo mučio u prvenstvu i zbog toga opravdano bio kritiziran, Jakirović je ovog proljeća pronašao dobitnu formulu za europske utakmice

Dinamov je trener u drugom dijelu sezone ustalio momčad za europske izazove. Napravio je samo jednu promjenu u odnosu na postavu koja je igrala protiv Betisa i prošlog vikenda protiv Osijeka: na desnom krilu je umjesto Takura Kaneka igrao Dario Špikić, ali ideja igre bila ja veoma slična onoj u prethodnim europskim utakmicama. Dinamo je u fazi obrane igrao u, ovisno o postavljanju Martina Baturine, rasporedu 4-4-1-1 ili 4-5-1 sa srednjim kompaktnim blokom; krila su bila aktivna u obrani i pratila su suparničke bekove.

Odličnu je partiju u sredini terena pružio Petar Sučić. Dobio je 11/17 svojih izravnih duela, oduzeo pet lopti i imao jedno presijecanje, a osim odlične igre u obrani bio je i iznimno važan u igri s loptom, jer kad Mišić nije bio slobodan, Dinamo ju je mogao iznositi preko njega. Utakmicu je završio s 2/2 uspjela driblinga i dva ključna dodavanja. Bio je to novi dokaz da je Sučić odličan dodatak ekipi; iako njegov povratak u Dinamo nakon posudbe u Zrinjskom nisu pratila velika očekivanja, s vremenom se pokazalo da pruža dodatne mogućnosti u igri te da se momčad i u najtežim izazovima može osloniti na njega.

Više prostora u drugom poluvremenu

Dinamo je u ovakvoj postavci u fazi obrane bio možda i bolji nego protiv Betisa. Po službenoj statistici PAOK u cijelom susretu nije uputio niti jedan udarac unutar okvira gola, a Ivan Nevistić morao je reagirati tek u posljednjoj minuti susreta kad je jedan ubačaj išao prema njegovoj mreži.

Unatoč odličnoj igri u obrani tijekom cijele utakmicu, igra u napadu je u prvih 35 minuta bila prilično siromašna. Jakirovićev plan prema naprijed ponovno je bio da krila napadaju prostor iza suparničke obrane i da Špikić te, osobito, Arbër Hoxha driblingom rade razliku. Kao i proteklog vikenda na Opus Areni te u prvoj utakmici protiv Betisa, Dinamova krila nisu mogla napraviti razliku. Hoxha i Špikić u prvom poluvremenu nisu upisali niti jedan uspješan dribling, a zajedno su osvojili tek tri od svojih 14 duela. Hoxha je imao prilično loše poluvrijeme i konstantno je donosio krive odluke, pa i ne čudi Jakirovićeva odluka da ga izvadi odmah na poluvremenu.

Kao i u prvoj utakmici protiv Betisa, Dinamo je došao u vodstvo nakon suparničke pogreške. Jonny Otto poslao je katastrofalnu povratnu loptu koju je presjekao Bruno Petković i zabio gol. Nakon tog trenutka je kontekst utakmice uvelike išao u korist Dinamu, koji je s vremenom izgledao sve opasniji.

PAOK je počeo igrati još otvorenije, zbog čega je Dinamo imao sve više prostora, Petković je osvajao sve više duela; sada najbolji strijelac Konferencijske lige je osim dva pogotka jučer osvojio 3/6 duela na tlu te impresivnih 6/7 u zraku. Zbog ovoga je Dinamov volumen i postotak točnih dugih lopti u drugom poluvremenu značajno porastao; u prvom je dijelu bilo devet točnih dugih dodavanja uz 33 posto točnosti, a u drugom 19, uz točnost od 54 posto. Dinamo je u drugom poluvremenu bio konkretnija ekipa, a u 71. je minuti zabio drugi gol za konačnih 2:0, što na kraju djeluje kao prilično rutinska pobjeda.

Koliko god se Dinamo mučio u prvenstvu i zbog toga opravdano bio kritiziran, Jakirović je ovog proljeća pronašao dobitnu formulu za europske utakmice. Dinamo je odlično posložen u obrani, o čemu svjedoči i to da je u tri susreta knockout faze limitirao svoje suparnike na minimalni broj prilika.

Jedini problem u ovakvoj postavci je igra prema naprijed koja generira mali broj izglednih prilika, osobito dok je rezultat izjednačen i momčad s druge strane ne mora preuzimati veće rizike, ali to dosad nije bio problem jer su Jakirovićevi igrači iskoristili gotovo svaku pogrešku koju su im suparnici ponudili. Potraje li takva efikasnost, Dinamo se može nadati dodatnim dobrim rezultatima u Europi.