Kako je Bayern dobio Arsenal

Tuchel se prilagodio, a Arteta pao praktički bez ispaljenog metka

Zadnja izmjena: 18. travnja 2024.

U prvom susretu Arsenala i Bayerna na Emiratesu domaći su bili dominantija momčad, ali su atipične pogreške njenih stopera rezultirale time da je Arsenal na kraju morao loviti izjednačenje; to mu je i uspjelo golom Leandra Trossarda, koji je ušao s klupe i zabio za 2:2. U međuvremenu je Bayern i matematički izgubio bundesligašku titulu, a Arsenal porazom od Aston Ville ozbiljno narušio vlastite šanse u Premier ligi. Stoga je uzvrat četvrtfinala Lige prvaka i za jedne i za druge postao još malo važniji.

Mikel Arteta bio je svjestan toga da je njegova ekipa bila bolja u prvom susretu, pa zbog toga nije puno mijenjao. Arsenal je imao samo jednu promjenu u prvoj postavi: umjesto Jakuba Kiwiora na lijevom je beku započeo Takehiro Tomiyasu. U fazi napada su gosti igrali kao i inače, nastojeći strukturiranim posjedom doći do suparničkog gola, a s obzirom na to da je igrao Tomiyasu umjesto Kiwiora, Ben White je na desnom beku često ostajao nisko kao treći stoper.

Značajanija promjena bila je u fazi napada, gdje je Arsenal pritiskao manje nego što je to radio na Emiratesu. Iako je njegova igra bila slična onoj u prvoj utakmici, ovaj put su omjeri snaga u prvom poluvremenu bili izjednačeni. Arsenal je u prvom poluvremenu utakmice na Emiratesu imao 61 posto posjeda lopte. Sinoć je na poluvremenu omjer bio sasvim izjednačen, 50-50.

Bayern je u ovaj susret ušao sa slabijim kadrom od onoga u Londonu. Zbog kartona nije mogao igrati Alphonso Davies, a pozicija lijevog krila ostala je upražnjena ozljedama Sergea Gnabryja i Kingsleyja Comana. Stoga je na lijevom beku igrao Noussair Mazraoui, koji je nominalno desni bek, a na lijevom krilu je bio Raphaël Guerreiro. Portugalac je većinu karijere igrao kao lijevi bek ili središnji vezni, ali u ovom je susretu imao iznimno važnu ulogu te je bio ponajbolji Bayernov igrač. Bio je asistent kod gola, a u fazi obrane je oduzeo tri lopte i osvojio 5/8 duela.

Bavarci su se na prvi pogled branili u uobičajenoj formaciji 4-4-2. Harry Kane i Jamal Musiala bi svojim postavljanjem onemogućavali dodavanje Arsenalovih stopera prema dvojici zadnjih veznima. Međutim, Guerreiro (na slici dolje označen žutim trokutom) nije stajao na lijevoj strani kao što bi lijevo krilo inače bilo pozicionirano. Ulazio je prema sredini terena i tako blokirao dodavanje prema desnoj strani Arsenalova napada. Također bi izlazio na Whitea kad god bi on dobio loptu.

Ovom je prilagodbom Thomas Tuchel značajno usporio Arsenalovu igru. Za razliku od prvog susreta, Arsenalu je teže bilo doći na suparničku polovicu, a Bukayo Saka je na desnoj strani bio odsječen: tijekom prvih 45 minuta je imao 0/2 osvojena duela i samo 18 dodira s loptom, bez ijednog udarca, driblinga ili ključnog dodavanja.

Bezopasni Arsenal

Osim u fazi obrane, Tuchel je prilagodio i fazu napada.

Bayern se odlučio dosta osloniti na svoju desnu stranu, gdje je igrao Joshua Kimmich (na drugoj slici označen narančastom bojom). Za razliku od prvog susreta, Kimmich je odlazio visoko na suparničku polovicu, a onda bi se na njegovo mjesto spuštao Leon Goretzka kako bi mu čuvao leđa. Zajedno uz Leroya Sanéa, Bayern je na toj strani imao trokut preko kojeg je mogao kreirati napade, a Kimmich je bio uvjerljivo najbolji igrač na terenu. Bio je znatno više uključen u igru, što pokazuju i brojke — sinoć je imao 90 dodira s loptom, u usporedbi s 50 u prvoj utakmici.

Iako je Bayern s ovim promjenama bio bolji, u prvom je poluvremenu bilo jako malo prilika na obje strane. Stoga je u drugom Tuchel odlučio dodatno riskirati; postavio je Goretzku bliže suparničkom golu, a ta mu se prilagodba e isplatila. Bayern je počeo sve više kontrolirati teren te je na kraju i poveo u 63. minuti preko Kimmicha, koji je sinoć imao i četiri ključna dodavanja, 93 posto točnih pasova, čak 12 upućenih centaršutova te je kreirao jednu veliku priliku.

Do Musialina je udarca u posljednjim trenucima utakmice taj pogodak bio jedini od 11 Bayernovih udaraca u drugom poluvremenu koji je išao unutar okvira gola. Međutim, Arsenal je napravio još manje; u nastavku je bio bezopasan. Arteta je nakon primljenog pogotka ponovio izmjene iz prvog susreta kad su ušli Gabriel Jesus i Trossard, ali učinak ovaj put nije bio ni približno isti. Bayern je nastavio igrati kvalitetnu obranu, koju je Tuchel u 76. minuti dodatno učvrstio postavivši Min-jae Kima na poziciju lijevog beka, a Arsenal je u drugom poluvremenu uspio uputiti samo dva udarca, oba izvan okvira gola.

Arsenal je tako u samo tri dana doživio dva bolna poraza koja su nastala nakon loše odigranog drugog poluvremena. Poraz od Ville ga je ozbiljno udaljio od titule u prvenstvu, a u uzvratnoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka izgubio je praktički bez ispaljenog metka.

Unatoč dobroj Tuchelovooj prilagodbi, ostaje dojam da je Arteta olako odustao od presinga koji je u prvom susretu bio na visokoj razini.

Također je Arsenalova igra išla u prilogu Bayernu jer je White ostajao prenisko; kad god bi Arsenal kreirao nešto u sinoćnjem susretu, to bi se dogodio onda kad bi se White podigao visoko i odvukao Guerreira, pa bi se otvorio prostor koji je momčad mogla iskoristiti za prijenos lopte na suparničku polovicu. Arsenal kao da nije htio riskirati da ostavi prostor po svojoj desnoj strani, ali taj strah nije bio opravdan s obzirom na to da je Bayernu lijevo krilo bio Guerreiro koji nije posebno opasan igrač iz tranzicije.

Iako od svog dolaska u klub podbacuje u Bundesligi, Tuchel je još jednom pokazao da je prilično dobar trener u utakmicama na ispadanje, u kojima se zna prilagoditi protivniku. Dosad je dvaput igrao finale Lige prvaka, a sada ga samo dvije utakmice dijele od trećeg, onog u kojem bi dobio priliku da se u velikom stilu oprosti od Bayernove klupe.