Laboratorij

Precjenjujemo li Hrvatsku?

Kladionice ne daju Vatrenima previše šansi na Euru. Trebamo li spustiti očekivanja?

Hrvatska je odradila obje pripremne utakmice za Europsko prvenstvo i idućeg vikenda kreće u pravu akciju, najprije susretom s jednim od najvećih favorita za osvajanje titule, Engleskom.

Kladionice su upravo Engleze, uz svjetske prvake Francuze, postavili na sam vrh ljestvice favorita predstojećeg turnira, iako treba reći da posebno izraženog favorita zapravo i nema — šest reprezentacija je u rasponu od devet do 15 posto šansi za konačno slavlje sredinom srpnja. Nakon te grupe ekipa slijede Italija i Nizozemska kao jedna međukategorija između ovih glavnih pretendenata na titulu europskog prvaka te dvojca Danska i Hrvatska, kojima domaće i strane kladionice daju tek dva i pol do tri posto šanse da će otići do kraja.

To smješta Hrvatsku na 10. mjesto favorita Europskog prvenstva i kao posljednju momčad koja ima preko dva posto šanse za titulu.

Znači li to da kladionice malo podcjenjuju šanse hrvatske reprezentacije? Ili je možda mi precjenjujemo, jer dojam je kako je letvica očekivanja podignuta nakon senzacionalnog uspjeha na Svjetskom prvenstvu, a generalno raspoloženje u domaćoj javnosti takvo da bi sve osim minimalno četvrtfinala bilo doživljeno kao veliki neuspjeh?

U popularnim sportovima, pogotovo na razinama praćenosti kakva je ona nogometnog Eura, kladionice je iznimno teško nadmudriti i pronaći neki koeficijent koji ne odgovara realnom stanju stvari. Jednostavno imaju previše informacija o tom događaju, povijesti uključenih aktera, o matematici i statistici iza brojki, te o samoj psihologiji klađenja. Njihova kombinacija podataka i znanstvenog pristupa njima, uz dodatak mudrosti mase (crowd wisdom) koja će svojim uplatama dati još dodatnih informacija ljudima iza koeficijenata u sportovima poput nogometa je na najvišoj razini često nepremostiva prepreka.

Stoga je teško pričati o eventualnim pogreškama u koeficijentima, ali kladionicama se može dogoditi da krivo procijene važnost nekog pojedinog elementa u svojim izračunima. Stoga je prvo pitanje: zašto je Hrvatska na 10. poziciji među potencijalnim osvajačima trofeja i ima li zaista devet ‘boljih’ ekipa?

Prema svemu sudeći, Hrvatska je na realnom 10. mjestu među favoritima Eura, ali to nipošto ne znači da bi četvrtfinale trebalo biti jako teško dohvatljivo

Već smo ranije pisali o tome kako je period poslije Svjetskog prvenstva u Rusiji bio prilično turbulentan za hrvatsku reprezentaciju. Od nacionalnog dresa oprostilli su se važni igrači Danijel Subašić, Mario Mandžukić i Ivan Rakitić, a težak raspored koji je pred Hrvatsku stavila UEFA kroz Ligu nacija značio je da će Hrvatska sve teže dolaziti do pobjeda. Nisu tome pomogle ni kvalifikacije u kojima je Hrvatska kroz skupinu iz koje su u konačnici četiri reprezentacije završile na prvenstvu ostvarila najslabiji rezultat od svih osvajača kvalifikacijskih grupa, da bi se kriza igre nastavila i na početku kvalifikacijskog ciklusa za iduće Svjetsko prvenstvo.

Slabi rezultati protiv jakih reprezentacija i tek solidni protiv nešto slabijih, uz neuvjerljivu igru pogurali su masu da prestanu vjerovati Hrvatskoj, te da je samim time kroz onaj crowd wisdom dio kladionica sroza za par postotaka u završnim očekivanjima na Euru. Naravno, sve to potvrđivao je i onaj podatkovni dio, jer ni statistika više nije bila na hrvatskoj strani, a jasno se to vidi i prema ELO bodovima.

U posljednje dvije godine, od početka kvalifikacija za predstojeći Euro do treće utakmice kvalifikacija za SP 2022. (bez pripremnih utakmica za Euro), Hrvatska je izgubila 91 ELO bod. To je gotovo 5 posto vrijednosti s kojom je započela gledano razdoblje. Od svih reprezentacija koje su se plasirale na Europsko prvenstvo, jedino je Slovačka izgubila više od Hrvatske, i na relativnoj i na apsolutnoj skali. Jasno je da je to zbacilo Hrvatsku s liste reprezentacija koje će se ugurati među osjetne favorite, a usporedba s ostalih devet ekipa koje su prema kladionicama u vrhu prikazan je na grafici iznad.

U konačnici, taman prije pripremnih utakmica — koje nisu uključene u proračun, jer ni nisu realan pokazatelj onoga što možemo očekivati na prvenstvu — Hrvatska je na točno 99 bodova zaostatka za Njemačkom. Usporedbe radi, toliko je Njemačka udaljena od trećeplasirane Španjolske s te liste i ne samo da je Hrvatska tako daleko od njih, nego je čak na 13. mjestu među ekipama koje su izborile plasman na Europsko prvenstvo.

Doduše, ne treba gledati samo tu konačnu brojku, jer na nju može dosta toga utjecati, pa jedan neočekivan poraz protiv, primjerice, Slovenije, može nerealno umanjiti stanje s bodovima. Stoga je bolje pogledati popis svih tih reprezentacija kroz neki dulji period — posljednjih 10 utakmica, ili cijelo promatrano razdoblje, da bi se dobila neka realnija slika o reprezentaciji i umanjili utjecaji jedne ili dvaju neočekivanih ishoda.

Podatke za ovu tablicu iznad prikupili smo baš za tih posljednjih 10 utakmica, ponovno bez uzimanja pripremnih utakmica u obzir i popis 10 najboljih reprezentacija identičan je onome koji daju kladionice. Doduše, raspored je nešto drugačiji, pa je Belgija izbila na sam vrh, s Francuskom, Španjolskom i Portugalom iza nje. Najveće promjene tiču se reprezentacija Njemačke i Engleske, koje prema ELO bodovima zauzimaju tek sedmo i osmo mjesto, a nisu u samom vrhu kao prema kladionicama.

Ova lista je puno bliža onoj s kojom je prije par dana izašla sportska analitička firma StatsPerform. Njen model pokretan umjetnom inteligencijom je na osnovu koeficijenata u različitim kladionicama, te njihova vlastitog sustava rangiranja i ocjenjivanja snage ekipa, izračunao da Francuska s 20,5 posto ima najviše izgleda podići trofej, dok je Engleze srozao čak i iza Danske.

StatsPerform je Hrvatsku spustio čak do 12. mjesta, promoviravši Švicarce i Šveđane ispred izabranika Zlatka Dalića.

Prema svemu sudeći, Hrvatska je na realnom mjestu po kladionicama. Razni analitički modeli i analitičke kuće, predviđanja i sirovi podaci smještaju je na 10. mjesto favorita za osvajanje Europskog prvenstva, ali to nipošto ne znači da bi četvrtfinale trebalo biti jako teško dohvatljivo.

Naime, Hrvatska bi prema svim predviđanjima i projekcijama ‘trebala’ biti drugoplasirana momčad svoje skupine, iza Engleske, s porazom od tih Engleza te po pobjedom i remijem u utakmicama s Češkom i Škotskom. U tom proračunu bi četiri boda trebala biti dovoljna, jer su šanse da Češka i Škotska podijele bodove prilično velike. Naravno, ništa od toga nije sigurno niti je uklesano u kamenu, radi samo o predikcijama, ali kako god se pogleda Hrvatska ima najviše šanse za to drugo mjesto koje vodi u osminu finala.

Tamo bi prema već poznatom ždrijebu Vatreni igrali protiv drugoplasirane momčadi iz skupine E, gdje su smještene Španjolska, Poljska, Švedska i Slovačka. Jasno je da se Španjolci nameću kao glavni favoriti za prvo mjesto, dok bi se za drugo trebala voditi borba između Poljske i Švedske, a upravo među njima bi u tom raspletu situacije Hrvatska tražila suparnika preko kojeg bi trebala hvatati četvrtfinale.

Puno je to bolja opcija nego ona koja bi u tom scenariju čekala prvoplasirane Engleze, jer bi njima ždrijeb dodijelio drugoplasiranu ekipu iz ‘skupine smrti’ — nekoga od trojca Francuska, Portugal i Njemačka, s minimalnim šansama da to bude Mađarska. Upravo to je i razlog zbog kojeg su Englezima u mnogim modelima šanse znatno manje nego ekipama s vrha, jer je vrlo izgledno da bi i nakon tog suparnika u četvrtfinalu išli na Španjolsku.

Isto tako, taj poznati dio ždrijeba jedan je od razloga zbog kojih se Danska nalazi ispred Hrvatske u svim ovim primjerima. Projicirano drugo mjesto iza Belgije, a ispred Rusije i Finske u osmini finala donijelo bi Dancima drugoplasiranu momčad iz skupine A (Italija, Turska, Švicarska i Wales), nakon čega bi išli, ako se u priču ne umiješa neka trećeplasirana ekipa, na Nizozemsku. Ekipu koja od prvih osam favorita ima najmanje izgleda da osvoji naslov europskog prvaka.

To je samo dio razloga, jer Danska je u posljednjih godinu dana upisala niz vrlo dobrih rezultata, što se moglo vidjeti kroz porast njena ELO ratinga na drugoj grafici u tekstu. Možda naša javnost nije toliko pomno pratila njene rezultate pa nam je iznenađenje to što je veći favorit od Hrvatske. Uostalom, nije li Hrvatska u međusobnom ogledu na SP-u u Rusiji prošla dalje tek nakon raspucavanja jedanaesteraca?

Kad se sve uzme u obzir, jasno je zbog čega je Hrvatska tek 10. favorit Eura, a po nekim modelima i 12. Kladionice, po svemu sudeći, ne podcjenjuju Hrvatsku.

Bolje je pitanje zapravo — koliko smo mi realni u svojim očekivanjima?

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.