Brandtova psihoanaliza: Kako je Julien večeras bio slika i prilika Borussije Dortmund

Borussia je na Westfalenu poklonila Leipzigu tri gola u remiju 3-3

Zaustavite nas ako ste ovako nešto već čuli…

Nakon prvih 45 minuta, domaća momčad je dominantna u svakom aspektu nogometne igre; ima više loptu u nogama i kvalitetnije je koristi, snažnija je u duelima, stvara višak i na bokovima i kroz sredinu i dolazi do udaraca u opasnim zonama. Vodi 2-0 i čini se da je upravo ovo utakmica u kojoj će poslati opasno upozorenje svojim rivalima. Na njih treba računati.

I onda, unutar osam minuta nastavka, nakon dvije neshvatljive budalaštine igrača koji su briljirali u prvom poluvremenu, gosti imaju 2-2 i utakmica se okreće naopačke.

Naravno, riječ je o Borussiji Dortmund, koja je večeras još jednom pokazala svoje najimpresivnije i najgluplje lice. Roman Bürki i Julian Brandt bili su njeni najbolji pojedinci u prvom dijelu; Švicarac je nizom refleksnih obrana sačuvao rezultat na 2-0, dok je Brandt bio general u sredini terena, ali i ključan kotačić Dortmundovog napadačkog stroja. Igrao je kao svojevrsna osmica u veznoj liniji, ali je istovremeno stvarao i napadački romb s Jadonom Sanchom, Thorganom Hazardom i Marcom Reusom u napadu.

Tu duplu ulogu Dortmundovi navijači mogu, u okretu ironije koji sigurno nisu očekivali, zahvaliti Peteru Boszu, bivšem treneru Borussije, koji je lani u Leverkusenu od Brandta napravio vrlo dobru osmicu koja i dalje ima što za ponuditi u napadu.

Njegov pogodak za 2-0 u 34. minuti bio je pravo malo remek-djelo tehnike, instinkta i snalaženja na malenom prostoru. Primio je oštru Sanchovu loptu, s prvim dodirom je gurnuo u for i iz prve zabio. Nažalost, upravo je njegova neshvatljiva povratna lopta u 53. minuti poklonila Timu Werneru njegov drugi pogodak i izjednačenje. Borussia je kasnije preko Sancha povela, ali ostala je istinita svojoj naravi te kasnije dala Leipzigu i treći poklon.

Završilo je 3-3. Voljeli bi da nas momci u žutom do kraja sezone opovrgnu, ali teško je oteti se dojmu da su upravo današnje utakmice i mentalne amplitude poput Brandtove razlog zašto Borussia niti ove godine neće do naslova.

Lucien Favre najvjerojatnije plače na putu do knjižnice, gdje posuđuje sabrana djela Sigmunda Freuda.