Bukayo Saka, Arsenalovo zlato: osam asistencija i ludi driblinzi dovoljni su razlozi za novi ugovor

Arsenal - Newcastle United 4-0

Kako od mlake igre na početku utakmice u 90 minuta doći do mini-renesanse, zna Mikel Arteta

U prvih dvadeset minuta utakmice protiv Newcastlea Arsenal, sukladno njegovim predstavama ove sezone, nije napravio ama baš ništa. Jedino što je iz tog perioda iole zanimljivo spomenuti je to da je Granit Xhaka dobio svoj rekordni 27. žuti karton u Premier ligi — od početka sezone 2017/18., nitko u engleskom prvenstvu nije požutio više puta od Švicarca.

U 14. minuti Bernd Leno morao je intervenirati nakon što je odbijeni Longstaffov udarac promijenio smjer i postao poprilično opasan. U redovima Newcastlea isticao se tada novopečena Svraka Valentino Lazaro, dok je Allan Saint-Maximin standardno zadavao glavobolje sporoj Arsenalovoj obrani. Topnici, usprkos dominantnom posjedu lopte, u prvih pola sata uputili su tek jedan, više-manje bezopasan, udarac prema golu.

Prvi udarac u okvir Arsenal je prema Martinu Dúbravki uputio u 32. minuti kada je pokušao Pierre-Emerick Aubameyang, a završilo je pitomo i neopasno. Ipak, u tim je trenucima igra crveno-bijelih počela dobivati natruhe kompaktnosti, a do kraja poluvremena Topnici su se probudili.

Pristojno je pokušao Eddie Nketiah, opalivši iz prve u 36. minuti u kaznenom prostoru. No, slovački je vratar bio spreman i na taj udarac. U 40. minuti dalekometni se Aubameyangov šut odbio od Clarka i prošao tik iznad grede. Još opasnija prilika uslijedila je nekoliko trenutaka kasnije, kada je Nicolas Pépé odlično pokušao iz slobodnog udarca, a Dúbravka je vršcima prstiju poslao loptu iznad gola.

Početkom drugog poluvremena Pépé je poslao neugodnu loptu malo izvan peterca za Nketiaha koji nije imao sreće — njegov udarac liznuo je gredu, a Arsenal je zatim nastavio pritisak.

On je u 54. minuti urodio i plodom. Vrlo raspoloženi Nico Pépé poslao je precizni ubačaj prema Aubameyangu koji se naklonio i zabio u suprotni kut. Arsenal se cijelu utakmicu pomalo podizao i, od početne dezorijentiranosti, dobro je uspostavio igru.

Nekoliko trenutaka kasnije, topnički uspon se nastavio. Domaćini su zaradili korner, uslijedila je akcija i fantastični Sakin dribling kroz noge Lazaru, a mladi je engleski bek naposljetku dodao za Pépéa koji je došao do svog četvrtog ovosezonskog pogotka u Premier ligi.

Nakon drugog Arsenalovog gola, u 63. minuti — mrtva šansa za Newcastle. Londončanima problematični Saint-Maximin ponovno se sjurio u domaći šesnaesterac, dodao loptu Clarku koji je pronašao pregršt prostora između dva crveno-bijela braniča, ali irski je stoper, umjesto da ju zakuca u Lenovu mrežu, udarac poslao pored gola. Saint-Maximin u 75. je minuti pogodio vratnicu nakon što se otresao Héctora Bellerína i Shkodrana Mustafija, ali nedostajalo je malo preciznosti.

Ipak, utakmicu je kraju priveo, svojim prvim ovosezonskim pogotkom, Mesut Özil u 90. minuti, a Alexandre Lacazette, koji je zamijenio Nketiaha, dodao je još jedan za konačnih 4-0 (i to ponovno na Pépéovu asistenciju) te, zapravo, Arsenalovu rapsodiju na Emiratesu.

Sve se Topnicima večeras poklopilo — fenomenalna Pépéova utakmica, odlična predstava mladog Sake, prekid Lacazetteovog golgeterskog posta, Ozilov pogodak i pobjeda s velikim marginama…

Zanimljivo, potentni je Bukayo Saka dodao svoju osmu ovosezonsku asistenciju u svim natjecanjima, čime je najbolji u Arsenalovim redovima i među premierligaškim tinejdžerima. Uz navedene asistencije, ove sezone je, u svim natjecanjima, postigao i tri pogotka, a vrlo se dobro prilagodio i neprirodnoj mu poziciji na lijevom beku koju je primoran igrati nakon ozljeda koje su zadobili Sead Kolašinac i Kieran Tierney.

Valja još i napomenuti da Saki, koji ima 18 godina, uskoro istječe ugovor s londonskim klubom, a, prema nekim navodima, prima plaću od 3 tisuće funti tjedno, što je, uspoređujući s Özilovom tjednom plaćom od 350 tisuća, najsitniji kikiriki.

Arsenalova uprava nakon današnje će partije, vrlo vjerojatno, brže-bolje početi sastavljati novi deal