Dinamo je nakon borbe do zadnje minute došao do velike pobjede protiv Betisa

Modri su s 1-0 slavili u prvoj utakmici šesnaestine finala Konferencijske lige

Dinamo je pobijedio Betis na Benito Villamarinu u prvoj utakmici šesnaestine finala Konferencijske lige i odlazi na uzvrat u Zagreb s velikom prednošću. Modri su na zahtjevnom gostovanju pobijedili favoriziranog domaćina s 1-0, nakon duge, teške i ne pretjerano atraktivne borbe.

Na prvo poluvrijeme možemo gledati iz nekoliko perspektiva. S jedne strane, nismo gledali vrhunski nogomet. I Betis i Dinamo desetkovani su ozljedama, a bilo je jasno od samog početka da se domaćin neće baciti na glavu. Ambicije u Primeri, što god rekao Manuel Pellegrini, daleko su bitnije od Konferencijske lige. S druge, Dinamo nije ostavio loš dojam. Nije ni pretjerano dobar, ali vjerojatno bolji nego što se očekivalo s obzirom na formu.

Pa ipak, jedinu pravu priliku u prvom poluvremenu imao je domaćin. Dogodila se već u 5. minuti, nakon kontre. Nabil Fekir je pucao iz kaznenog prostora, ali je Ivan Nevistić šut odbio u korner. Nakon toga nismo vidjeli ništa, barem što se tiče konkretnih, ozbiljnih prilika. Dinamo se solidno branio i nije dopustio Betisu da dominira, ali nije u cijelom poluvremenu uputio niti jedan udarac unutar okvira gola.

Na odmor se otišlo bez pogodaka. Modri su pokazali da mogu parirati gostima, koji su bili nešto bolji, ali i dalje ne pretjerano impresivni. Sve u svemu, prilično blijedo s obje strane. Pellegrini je nakon 15 minuta nastavka odlučio da je bilo dosta i napravio prvu, trostruku izmjenu. Šansu su dobili Marc Roca, Héctor Bellerín i mladi Assane Diao. S druge strane, par minuta kasnije reagirao je i Sergej Jakirović; u igru je ubacio Gabriela Vidovića i Darija Špikića umjesto neraspoloženog Arbera Xohxe i Takura Kaneka.

Međutim, ništa bitno na terenu nije se promijenilo. Par minuta prije i par minuta poslije prvog ciklusa zamjena, svaka momčad imala je po jednu priliku. Betis je zaprijetio preko Johnnyja Cardoza koji je gađao pored gola nakon kornera, a Dinamo preko Marka Bulata, koji je opalio iz daljine, također pored gola.

Utakmica je odmicala svome kraju, minutu po minutu, u sporom tempu, bez prilika, bez ozbiljne izgradnje igre s jedne ili druge strane. Što smo bili bliže kraju, to je bilo jasnije da će eventualni pobjednik vjerojatno slaviti nakon prekida ili trenutka nepažnje kod suparnika. I jedno i drugo dogodilo se u 75., kada je Chadi Riad poklonio Dinamu kazneni udarac igravši rukom u vlastitom kaznenom prostoru. Bruno Petković zakucao je loptu u malu mrežicu i Dinamo je, bez udarca unutar okvira iz igre, ni kriv ni dužan poveo.

Dinamo se nakon toga u potpunosti povukao pred vlastiti kazneni prostor i to umalo platio izjednačenjem. Betisu je trebalo da krene, ali je u 83. i 88. dvaput bio jako blizu pogotku. Prvo je Riad, tragičar kod primljenog gola, dobro tukao nakon Fekirovog ubačaja, a onda je Willian Jsé pogodio stativu iz slobodnjaka.

Domaćin je pritiskao do kraja, ali nije uspio doći do izjednačenja. Dinamo će na Maksimiru braniti malu, ali osjetnu prednost.