Drama u Dohi. Hrvatska ušla u novo finale, borit će se za svjetsku titulu

Barakude su nakon peteraca svladale Francusku

Hrvatska vaterpolska reprezentacija ostvarila je novi sjajan rezultat, ušla je u finale Svjetskog prvenstva u Dohi.

Barakude su ovog popodneva u Kataru snage odmjerile s Francuskom, koja je u prošloj rundi napravila veliko iznenađenje i izbacila branitelja naslova Mađarsku (11-10), a na kraju su slavili izabranici Ivice Tucka, i to tek nakon peteraca (17-16). Četvrti je to plasman Hrvatske u finale SP-a, u prethodna tri slučaja naša je reprezentacija dvaput bila prvak (2007. i 2017.) , a jednom viceprvak (2015.).

Iako su praktički donedavno bili među autsajderima, Francuzi su se i danas pokazali kao tvrd orah za najveće sile ovog sporta. Očit je napredak i razvoj uoči Olimpijskih igara u Parizu ovog ljeta, opravdana su znatna ulaganja u vaterpolo. Vidjelo se to od samog početka ove utakmice, pa je tako prva četvrtina završena minimalnim vodstvom naše izabrane vrste (3-2).

Nije Francuska posustala niti u ostatku utakmice, Hrvatska se tek pred sam kraj treće dionice uspjela odvojiti na tri razlike. Krasno je tad pogodio Marko Žuvela i iskoristio situaciju s igračem više, pa se s vrlo dobrih 9-6 krenulo u posljednjih osam minuta igre. Sjajnu je predstavu opet imao i Marko Bijač, još i prije početka četvrte dionice skupio je dvoznamenkasti broj obrana.

No, nije to ni približno bio kraj ove utakmice, uporni su bili Francuzi te se za pet i pol minuta i uz seriju 4-1 posve vratili u dvoboj. Tako se sa izjednačenim rezultatom (10-10) ušlo u zadnje dvije minute, a suparnici naše izabrane vrste imali su čak i napad za prelazak u vodstvo. Nisu to iskoristili, no zato je na drugoj strani bazena uspješan bio Loren Fatović i naciljao za vrlo važan pogodak.

Ipak, Enzo Khasz u zadnjem je francuskom napadu opet poravnao rezultat, pa se o putniku u finale odlučivalo preko peteraca. Izvođači su bili uspješni sve do šeste serije, kad je rezervni vratar Mate Anić obranio baš Khaszu i donio veliku pobjedu. Odličan je potez napravio izbornik Tucak i zamijenio Bijača te tako otvorio vrata novom velikom finalu.

To finale je, dodajmo još na kraju, na rasporedu u subotu od 15.30 sati, a suparnik naše reprezentacije bit će Italija.