Hrvatska ipak srebrna

Barakude nisu uspjele u obrani zlata, bolji su ipak u finalu bili Španjolci (11-10)

Nadali smo se svi trećem hrvatskom europskom zlatu u domaćem bazenu i obrani naslova prvaka, ali u neviđenoj drami sreće ipak nije bilo. Hrvatska je ostala bez gola u zadnjoj četvrtini, a Španjolska je okrenula i s 11-10 se okitila naslovom europskog šampiona.

Vrlo razigrano i raspucano igralo se u prvoj četvrtini, a na sreću, tu su se bolje snašle Barakude. Igrao se vaterpolo s mnogo kontakta, suci su to nemilosrdno sankcionirali isključenjima, a obje ekipe koristile su situacije s igračem više. Hrvatska je povela pogotkom Marka Žuvele iz peterca, ali ‘gol na gol’ igralo se samo do 2-1.

Španjolci tada rade 2-0 u jednoj minuti i imaju prvo vodstvo, ali do kraja prve dionice Hrvatska ide furiozno pa preko Ante Vukičevića, Luke Bukića i Jerka Marinića Kragića dolazi do prvog vodstva od dva razlike. Jednako uvjerljivo Barakude ulaze i u drugu dionicu pa trećim Bukićevim pogotkom dolazi do velikih 6-3.

Vrijedi napomenuti i da se hrvatska obrana znatno podigla jer u tim trenucima Barakude su obranile tri situacije u nizu s igračem manje, ali onda je Alberto Munarriz ipak prekinuo španjolski post od šest minuta i smanjio na 6-4. Ubrzo potom zabio je i Marc Larumbe pa su se Španjolci iz dvije situacije bez igrača više primaknuli u sami egal.

No, Barakude su večeras imale sjajnog, briljantnog Luku Bukića. Tata Perica će biti jako ponosan jer sin je odigrao zaista veliku utakmicu pa polovicom druge četvrtine već dao svoj četvrti gol za 7-5 i dašak zraka za Hrvatsku.

Morala je Španjolska ipak nešto i zabiti s igračem više pa je Alejandro Bustos ipak iz power playa još jednom smanjio na pogodak razlike, a tih 7-6 ostalo je i do isteka drugih osam minuta pa Barakude na poluvremenu imaju prednost, ali možda ne onakvu kakvu su mogli imati s obzirom na prikazano.

Španjolska je treći dio otvorila bolje, odigrala je par dobrih obrana pa je Bernat Sanahuja po ulasku u treću minutu nastavka donio izjednačenje od 7-7 nakon dugog hrvatskog vodstva. Mogli su gosti i do vodstva, ali su srećom opet pogriješili i izgubili napad s igračem više nakon isključenja za Konstantina Harkova.

Dobila je potom i Hrvatska igrača više, i to nakon minute odmora koju je pozvao Ivica Tucak, a to je Marinić Kragić iskoristio ozbiljno shvativši izbornikov savjet da ekipa mora biti odlučnija, kao na početku susreta. Zabio je Jadranov bombarder iskosa, a potom je Marko Bijač skinuo Munarrizov šut pa je Hrvatska uspjela uhvatiti i malo zadržati novo vodstvo.

Do kraja treće dionice po gol su razmijenili Roger Tahull i Žuvela, a onda je na samom isteku četvrtine Loren Fatović napravio potez utakmice, polupotopljen i pod faulom je potegnuo s kakvih sedam metara, a lopta od stative ulazi u mrežu za 10-8.

U prve tri minute četvrte dionice izostali su golovi, ali to ide Hrvatskoj na mlin. Pogotovo zbog činjenice da su Španjolci imaju nekoliko sjajnih šansi za smanjiti, ali Barakude su sjajne u bloku i imaju nevjerojatnog Bijača koji je skinuo par čistih zicera pa na nešto više od četiri minute do kraja već ima sjajnih 12 obrana. No, ni on nije svemoguć pa je Sanahuja ipak smanjio i zabio prvi gol u zadnjoj dionici za 10-9.

Hrvatska nestrpljivost u napadu i brzo trošenje lopti se uskoro i osvetila pa se u zadnjih minutu i pol ulazi poravnato, s 10-10 jer Alvaro Granados je pogodio i sveo čitavu utakmicu na dramatičnu završnicu. Zahuktao se Granados, inače najboljiu strijelac turnira, u krivom trenutku jer u zadnjoj minuti pogodio je nevjerojatnu ‘šraubu’ i donio Španjolcima preokret i 11-10.

Hrvatska je dobila zadbji napad do kraja, i to uz igrača više nakon isključenja Munarriza, no Fatović nije iskoristio napad i Španjolska je dobila.

Bukić je na kraju vodio Hrvatsku s četiri pogotka, ali sva četiri u prvom dijelu. Žuvela i Marinić Kragić stali su na po dva, dok je Bijač skupio 14 obrana. Kod Španjolaca je junak Granados došao do tri zgoditka, koliko je imao i Sanahuja, a Munarriz je dvaput poentirao.

Španjolci su tako po prvi put u svojoj povijesti postali europski prvaci. Hrvatska je srebrna, a spomenimo i da je Italija brončana nakon što je svladala Mađarsku s 12-7.