Hrvatska je odigrala prijateljsku s Tunisom. Vidjeli smo nove dresove i ne puno toga drugoga

Pobjednik je odlučen u raspucavanju

Hrvatska nogometna reprezentacija večeras je u Kairu odigrala polufinalnu utakmicu pripremnog turnira s Tunisom i nakon 90 minuta odigrala 0-0. Pobjednik je odlučen u raspucavanju, a to je ipak Hrvatska nakon 5-4 u jedanaestercima.

Zlatko Dalić odabrao je najjaču postavu koju je imao na raspolaganju, ali Tunižani su se dokazali kao općenito vrlo tvrd suparnik. Stajali su u gustom bloku pred svojim kaznenim prostorom i Hrvatska nije mogla kreirati puno toga u prvom poluvremenu, iako se trudila, a Afrikanci su iz kontri bili vrlo neugodni i stvorili nekoliko gadnih prigoda pred Dominikom Livakovićem.

Prvi udarac vidjeli smo u 13. minuti kada je Mario Pašalić odigrao povratnu loptu na Luku Ivanušeca poslije jedne tuniške greške, ali Feyenoordov igrač pucao je ravno u suparničkog vratara. Hrvatska je u tim trenucima imala 80 posto posjeda lopte, ali Tunižani su zapravo kreirali najbolju prigodu u prvom poluvremenu.

Ona se dogodila u 26. minuti; Wajdi Kechrida probio je desnu stranu, cijela hrvatska obrana je ispala, a lopta je nakon centaršuta sjela na nogu Alija Abdija koji ju je poslao negdje u rijeku Nil. Bio je u sjajnoj poziciji, ali na kraju nije uspio zapapriti Livakoviću.

Tunis je tu lako mogao povesti, a naizgled je i zabio u 31. kada je Hamza Jelassi poentirao glavom nakon ubačaja iz prekida. Srećom po Hrvatsku, bio je u zaleđu i gol nije priznat. Vatreni su do kraja prvog dijela stiskali, ali teško je bilo razbiti tuniški blok koji kao da je bio od cementa.

Hrvatska je u nastavku malo podigla tempo i počela konkretnije prijetiti, ali još uvijek nije mogla doći do pravih, izglednih prilika. Andrej Kramarić tako je pokušao glavom u 50. minuti, ali slabo, a koji trenutak kasnije fino je prodao dribling Tunižanima i onda uposlio Pašalića na drugoj vratnici koji je tukao pored gola.

Još jednu situaciju glavom vidjeli smo u 56. minuti. Krama je tada tukao glavom poslije jednog odbijenog udarca Joška Gvardiola, a tuniški vratar Bechir Ben Said krasno je obranio taj pokušaj. Sve u svemu, Vatreni su se trudili, Dalić je osvježio momčad izmjenama, a Ivanušec je, taman prije nego što je izašao, pucao s 20-ak metara i to vrlo neugodno.

Hrvati su u drugom dijelu nekoliko puta pokušavali glavom zaprijetiti poslije izvedenih prekida, no ti su udarci gotovo uvijek odlazili izvan okvira. Tunis je također na taj način dočekao svoju najbolju priliku u nastavku; Sayfallah Ltaief u 76. je opalio glavom u petercu, poprilično nečuvan, ali jednako neprecizan kao i njegovi suparnici. Možemo iz regularnog dijela još izdvojiti šut Marca Pašalića izvana, u njegovu stilu, s više od 20 metara u sudačkoj nadoknadi, ali i to je uspio nekako obraniti Ben Said.

Na kraju smo otišli u raspucavanje; Tunižani su za tu priliku uveli novog golmana Aymena Dahmena, a Hrvatsku je između vratnica predstavljao Ivica Ivušić koji je još na poluvremenu zamijenio Livakovića.

Počelo je loše za Vatrene pa je Dahmen obranio šut Nikoli Vlašiću, a zatim je par serija kasnije Ivušić obranio Jelassiju. Međutim, Josip Juranović tada je naišao na obranu Dahmena pa je hrvatski vratar opet obranio i to Seifeddineu Jaziriju te zatim i Oussami Haddadiju.

Pobjednik ovog susreta ide u finale koje je na rasporedu u utorak protiv domaćina Egipta, a utakmica za treće mjesto u istom će se terminu igrati s Novim Zelandom.