Kao da je 2012. godina: Demba Ba zabio je Manchester Unitedu, a İstanbul je slavio

İstanbul Başakşehir - Manchester United 2-1

Nije teško upasti u koloplet nostalgije u 2020. godini gdje čovječanstvu uslijed pandemije rijetko što polazi za rukom, a nas je senegalski veteran Demba Ba na trenutak vratio u 2012..

Dosadni vikendi provedeni s jednim okom na PlayStationu 3, a drugim na nekom od dosta manjih i debljih pametnih telefona u odnosu na one danas. Zloguka proročanstva o skorom smaku svijeta, čudni korejski plesovi u nekakvom Gangnam Styleu, pola Europe još u recesiji, a na TV-u prijenosi Premier lige gdje je u tim trenucima veliki hit bio Newcastle United pod čeličnom rukom Alana Pardewa. Njegova se senegalskog napada svi sjećaju; jedna polovica bio je Papiss Cissé, a druga upravo spomenuti Ba.

I, sudeći po večerašnjoj utakmici njegova İstanbul Başakşehira protiv Manchester Uniteda, nije zaboravio zabijati engleskim velikanima.

United je nakon prvog poluvremena u Turskoj gubio 2-1 i nije mogao kreirati bogzna što, ali je zato zakuhao mat situaciju pred svojim golom koju je u 13. minuti Ba bez problema iskoristio. Boli Bolingoli iskusnog je napadača pronašao ispucavanjem iz vlastitog kaznenog prostora, cijela Solskjærova ekipa ostala je na 40-ak metara od suparničkog gola i ostavila Dembu da potpuno neometan, kao da je sam na svijetu, primi loptu i sjuri se prema golu Deana Hendersona. Naravno, s finišem nije imao problema, a domaći su nastavili prijetiti iz kontre.

Bio mu je to ukupno četvrti gol protiv Uniteda; dva im je dosad utrpao u Newcastleu i jedan u Chelseaju. Da bi pogodak dobio još veći značaj, bio je to Başakşehirov prvi u Ligi prvaka ikad, a do poluvremena je uslijedio i drugi: u 40. minuti Juan Mata je neoprezno izgubio loptu, brzonogi Deniz Türüç odjurio je prema šesnaestercu i dodao za Dembu Ba koji je propustio loptu na drugu stranu gdje se pronašao Edin Višća. Bosanskohercegovačko krilo opalilo je i povisilo prednost na dva pogotka razlike te osim asistencije ugrabilo i gol.

Tri minute kasnije u kazneni prostor domaćih ubacio je Luke Shaw, a Anthony Martial imao je dovoljno vremena i prostora da glavom vrati United u igru. To je, naravno, i učinio te malo umirio stvari…

Crveni vragovi imali su još jedno poluvrijeme da okrenu situaciju u svoju korist i okončaju Oleovu patnju, a u nastavku su svakako izgledali življe. Otvaralo im se više prostora, İstanbul je nerijetko morao brže reagirati u obrani nego u prvom dijelu, ali još je uvijek postojala određena opasnost od bijega Višće ili Türüça. Međutim, United je više pazio, a Solskjær je do 76. minute obavio svih pet izmjena pri čemu su u igru ubačeni i Paul Pogba, Edinson Cavani te Mason Greenwood.

Kako bilo, Başakşehir se pokazao izuzetno tvrdim; Alexandru Epureanu u sudačkoj je nadoknadi skinuo loptu s crte, njegov klub je naposljetku osvojio sva tri boda zahvaljujući organiziranoj predstavi i uspješno iskorištenim suparničkim greškama, a United po tko zna koji put ove sezone može plakati za počinjenim obrambenim bedastoćama. Eto kako je to; jedan tjedan utrpaš petardu Leipzigu, drugi izgubiš u Istanbulu…