Na kraju, uspješna uvertira: Češka je u posljednjoj pripremnoj utakmici pobijedila Albaniju

Hrvatski suparnici slavili su 3-1

Češka se nakon bolnog poraza od Italije (4-0) okrenula posljednjoj pripremnoj utakmici za nadolazeće Europsko prvenstvo. Hrvatski suparnik na nadolazećoj kontinentalnoj smotri u Pragu se sastao s Albanijom i pritom upisao pobjedu: izabranici Jaroslav Šilhavýja slavili su rezultatom 3-1 i tako uspješno zaključili pripreme.

Poveli su Česi u 18. minuti: Albanci su zaspali prilikom suparničkog izvođenja auta, Lukáš Masopust je pobjegao i dao lijepu loptu u kazneni prostor za Patrika Schicka koji je opalio iz voleja i poentirao. Zanimljivo, bio je to ukupno 1500. gol u povijesti češkog reprezentativnog nogometa ukoliko brojimo i Čehoslovačku, no neugodna Albanija ipak je odgovorila krajem poluvremena.

Izjednačili su Orlovi preko, možemo reći, HNL-ovske kombinacije: Lokomotivin Sherif Kallaku u 42. minuti uposlio je bivšeg Splitova napadača Sokola Cikalleshija koji je krasno udario s više od 20 metara i poslao neobranjiv projektil u gol Tomáša Vaclíka.

Drugo poluvrijeme počelo je relativno sporo: najveće uzbuđenje u otvarajućim minutama bilo je rušenje albanskog izbornika Edoarda Reje koje mu je nenamjerno priuštio West Hamov bek Vladimír Coufal. Uslijedila je kratka kavga zbog opasnog poteza češkog reprezentativca, no ipak je sve izašlo na dobro…

Schick je upisao prvu značajnu priliku u drugom poluvremenu kada je u 62. minuti tukao unutar okvira gola nakon lijepog okreta, a Češka je ponovno vodstvo ugrabila u 68. minuti zahvaljujući fino odmjerenom prizemnom udarcu Lukáša Masopusta. Međutim, hrvatski suparnik prezentirao je određene obrambene nesigurnosti: Albanija je do kraja susreta nekoliko puta priprijetila, Cikalleshi je nedugo poslije primljenog gola još jednom silovito testirao Vaclíka, no Česi su ipak došli do uvjerljive pobjede.

U 89. minuti konačnih 3-1 postavio je iskusni Ondřej Čelůstka glavom pospremivši loptu u mrežu poslije prekida, a Češka je zadovoljno kompletirala pripreme usprkos tome što je Albanija bila vrlo opasna.

Dakle, sve su reprezentacije u skupini D Europskog prvenstva odigrale dvije utakmice pred glavni turnir, a jedino Hrvatska nije ostvarila niti jednu pobjedu. Podsjetimo, izabranici Zlatka Dalića remizirali su s Armenijom (1-1) i minimalno izgubili od Belgije, Engleska je upisala dva minimalna slavlja nad Austrijom i Rumunjskom, a Škotska je odigrala neriješeno s Nizozemskom (2-2) i pobijedila Luksemburg (1-0).