Pep u zagrljaju polufinala: City je opet pobijedio Dortmund i osigurao dvomeč s PSG-om

Građani su na Westfalenu slavili 2-1

Borussia Dortmund prošlog je tjedna odigrala vrlo hrabru utakmicu na Etihadu gdje je ispustila remi u posljednjim minutama te na kraju izgubila 2-1, ali je protiv moćnog Manchester Cityja svejedno ugrabila izrazito važan gol u gostima na kojemu se kod kuće moglo samo graditi. No, momčad Pepa Guardiole bila je itekako gladna plasmana u polufinale, u želji da se ne ponove kiksevi iz prijašnjih sezona.

Nema brige za Građane: City je upisao novu pobjedu rezultatom 2-1 i osigurao mjesto među najbolja četiri kluba u Europi.

Trupe Edina Terzića puno su bolje ušle u susret, a to su vrlo brzo i kapitalizirale. U sedmoj minuti Mahmoud Dahoud zabilježio je prvu ozbiljniju šansu na utakmici kada je udario u okvir gola, ali njegov silovit udarac Ederson je nekako uspio uhvatiti. Ipak, Dortmund je osam minuta kasnije dočekao novu, izgledniju priliku koja je urodila plodom…

Erling Haaland tada je dobro reagirao na dugu loptu i pokupio je u kaznenom prostoru, a zatim se zagradio i dodao prema Dahoudu. Njegov šut završio je u bloku, ali lopta se odbila do Judea Bellinghama koji je u sekundi učinio pravu stvar i opalio po Edersonovim vratima. Brazilski vratar nije uspio obraniti njegov pokušaj, a 17-godišnjak je službeno postao najmlađi engleski strijelac u povijesti Lige prvaka te drugi najmlađi golgeter ikad u nokaut fazi spomenutog natjecanja. Na prvom mjestu još je uvijek po tom pitanju neprikosnoveni Bojan Krkić

City je potom, normalno, ubacio u višu brzinu i pokušao odgovoriti. Tako je u 25. minuti Kevin De Bruyne, nakon neodgovorno izgubljene lopte Mateua Moreya Bauze, drmnuo gredu, a sedam minuta kasnije Bellingham se prometnuo u junaka kada je s crte očistio pokušaj Riyada Mahreza.

Švicarski vratar na Borussijinom golu, Marwin Hitz, pronašao se na pravom mjestu kada je u 38. minuti uhvatio šut glavom Oleksandra Zinčenka koji je odlazio pod gredu, a Cityjev pritisak nastavio se i u drugom dijelu.

Ukrajinski nogometaš lukavo je tukao u 50. minuti; Hitz je ponovno morao čistiti njegov udarac koji je vrlo lako mogao proći i kao ubačaj, a potom su gosti dobili penal. Ponovno je, kao i u prvoj utakmici, krivac bio Emre Can kojega je lopta pogodila u ruku poslije igre glavom, a VAR je samo potvrdio najstrožu kaznu.

Nju je bez problema, silovitim udarcem koji bi malo tko zaustavio, realizirao Mahrez. Dortmundu je, dakle, trebao pogodak za produžetke; šanse su još bile žive, ali s obzirom na suparnika, nimalo lagane. S druge strane, City je pogotkom zaradio određenu staloženost, a situacija na terenu ponešto se umirila…

Kakvu-takvu šansu Borussia je dočekala u 69. minuti kada je, poslije ubacivanja Marca Reusa iz prekida, Mats Hummels glavom prebacio loptu preko gola. To je, zapravo, bila prva prava prigoda za domaću momčad u drugom dijelu, a u 73. minuti Hitz je spasio nade koje su još ostale kada je skinuo De Bruyneov šut poslije njegova sjajna driblinga.

Međutim, u sljedećem napadu nije uspio. Iskazao se engleski talent u Cityjevim redovima: Phil Foden šutnuo je s ruba šesnaesterca, a Švicarac to nije uspio obraniti i primio je gol u svoj prvi kut. Stvari su onda bile potpuno riješene, a Cityjev zlatni dečko ponovno se ukazao u važnom dvoboju. Ove sezone u Ligi prvaka izravno je sudjelovao u pet zgoditaka: samo je De Bruyne imao veći doprinos.

Dakle, Pepovi momci uspjeli su prekinuti neugodnu tradiciju i, poslije tri uzastopne sezone ispadanja u četvrtfinalima, proći dalje. U nesumnjivo spektakularnom polufinalu će se sastati s Paris Saint-Germainom, a Chelsea će zaigrati s Realom.