Pobjeda u blatu Poljuda

U izuzetno teškim uvjetima Hrvatska je dobila Rusiju 1-0 i osigurala plasman na SP

U posljednjoj utakmici kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru Hrvatska je na Poljudu pobijedila Rusiju 1-0 i izborila plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru.

U odnosu na utakmicu s Maltom, Zlatko Dalić napravio je dvije izmjene u prvoj postavi; Dejan Lovren zamijenio je Duju Ćaletu-Cara, a Nikola Vlašić zamijenio je Lovru Majera. Hrvatska je dobro otvorila utakmicu na natopljenom Poljudu, s dominacijom u posjedu koja se protegnula praktički na cijelo prvo poluvrijeme.

Rusi u prvom poluvremenu nisu uputili udarac prema hrvatskom golu. Na drugoj strani, prema ruskom, upućeno ih je devet. Seriju su u prvih 10 minuta otvorili Ivan Perišić i Andrej Kramarić. Oba udarca, međutim, završila su u rukama Matveja Safonova.

Vjerojatno najbolju priliku u prvom dijelu vidjeli smo u 24. minuti kada je Marcelo Brozović s 20-ak metara lijevom nogom uputio udarac koji je prošao pola metra od desne ruske stative. Iako je dojam bio takav da Hrvatska dominira utakmicom, kroz posjed i kroz ritam, baš čiste prilike u prvom dijelu zapravo nije bilo.

Nakon pauze, travnjak na Poljudu postao je još gori, s lokvama na nekoliko mjesta. Ipak, Hrvatska je dobro otvorila drugi dio. Centaršut Josipa Juranovića u gol nije uspio pretvoriti Mario Pašalić koji je glavom s pet metara također pucao točno u Safonova. Reakcija je bila brza; Valerij Karpov nakon 10 minuta igre u nastavku napravio je trostruku izmjenu. Reagirao je i Dalić koji je Vlašića zamijenio Brunom Petkovićem.

Nakon sat vremena igre, Hrvatska je imala 15 udaraca prema ruskom golu. Rusi su prvi puta na utakmici pak zaprijetili u 71. minuti iz kontre. U međuvremenu, ništa se bitno nije mijenjalo na travnjaku u smislu odnosa snaga. Hrvatska je imala posjed, stvarala solidne situacije i poluprilike, ali ništa od toga nije bilo posebno opasno po ruska vrata.

U 75. minuti u igru su ušli Marko Livaja (umjesto Pašalića) i Josip Brekalo (umjesto Juranovića). Pritisak se nastavio, a u 81. minuti Hrvatska je napokon stigla do vodstva, i to autogolom, što je činjenica koja dosta efektno zaokružuje čitavu utakmicu, kad već nije moglo drugačije.

Borna Sosa poslao je centaršut s lijeve strane u ruski kazneni prostor, lopta je odskočila od trave, pogodila Fedora Kudrjašova u nogu i odbila se u rusku mrežu te Hrvatsku izravno poslala u Katar.