Rooney je u pravu: zašto se rezovi očekuju od nogometaša, a ne i korporacija i financijske elite?

"U poziciji sam u kojoj mogu pomoći drugima. Nemaju svi nogometaši taj luksuz."

Nisu nogometaši jedina društvena skupina s odgovornošću u ovim crnim vremenima…

Wayne Rooney, legenda Evertona, Manchester Uniteda i engleske reprezentacije, posljednji je u nizu nogometaša koji je iznio svoje mišljenje o njihovoj društvenoj odgovornosti i potencijalnim odricanjima prihoda tijekom krize koju je uzrokovala pandemija koronavirusa.

Da se razumijemo, solidarnost s onima koji imaju manje od vas odgovornost je svake budne savjesti ne samo u vremenima krize, a isto vrijedi i za nogometaše, pogotovo one najbogatije. Međutim, kao što Rooney točno kaže u svojoj kolumni za Sunday Times, demoniziranje jedne cijele društvene skupine zbog toga što nisu volontirali da im se smanji/ukine primanje plaća je krajnje neodgovorno.

Rooney se, dakako, referira na nedavnu izjavu Matta Hancocka, britanskog ministra zdravstva, u kojoj je prozvao nogometaše iz Premier lige i zatražio da se odreknu plaća.

“Da me Derby County zamoli za pomoć, pomogao bih, kao što bih i pomogao vladi u nabavki ventilatora ili financiranju medicinskih sestara”, napisao je Rooney.

“Ali ja nisam poput ostalih. Imam 34 godine i zaradio sam jako dobro u dugačkoj i uspješnoj karijeri, ja sam u poziciji u kojoj mogu pomoći drugima. Nemaju svi nogometaši taj luksuz.”

Rooneyjeva argumentacija odličan je protuotrov društvenim stereotipima koji i dalje nogometaše smatraju homogenom skupinom i poistovjećuju ih sa šačicom najbolje plaćene elite, u dobu kada njih velik broj na ovaj ili onaj način pomaže svojim zajednicama u borbi protiv krize.

Uostalom, zašto niti jedan državni službenik nije na sličan način prozvao bankovne menadžere, milijardere vlasnike klubova, direktore TV kuća, i ostatak prave financijske elite? Zašto su masovne korporacije, koje zarađuju milijarde i uništavaju planet, uvijek izuzete iz ovog tipa moralnog popovanja?

Isto vrijedi i u domaćem kontekstu za sve one koji su na nož dočekali Dinamove nogometaše jer nisu pali na koljena i zahvalili svojoj upravi što im umanjuje prihode.

U vremenu kada je kolektivna društvena akcija prioritet, ironično je da su upravo nogometaši, kao i ostali sportaši, od prvih dana krize na prvim linijama (kao što se možete i uvjeriti ako ste pratili našu produkciju u ovih posljednjih mjesec dana), dok, recimo, Jeff Bezos, najbogatiji čovjek na svijetu, tjera svoje radnike da i dalje idu na posao unatoč ogromnom riziku od zaraze…

I tko je onda u cijeloj situaciji neodgovoran?

Nogometaši imaju društvenu odgovornost, ali ovakav tip jeftinih političkih manevriranja ne pomaže nikome.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.