Spektakl u Dohi. Hrvati bolji od Srba, idu u borbu za novu medalju

Barakude su pobjedom 15-13 izborile polufinale Svjetskog prvenstva

Bilo je iznad svega dramatično, ali Hrvatska je svladala Srbiju. Barakude su slavile 15-12 pa su izborile polufinale Svjetskog prvenstva u Dohi te idu u borbu za novu medalju.

Nakon što su svoje mjesto u polufinalu osigurali Španjolci i Talijani, došao je red na vaterpolski klasik i dvoboj velikih rivala. Barakude su krenule u susret bolje od Delfina, odmah je Josip Vrlić izborio isključenje te je Marko Žuvela iz drugog hrvatskog napada otvorio susret pogotkom. Sjajno je i Marko Bijač skinuo dva udarca sa sprskim igračem više, ali Dušan Mandić onda je pokazao kvalitetu i s distance izjednačio.

Sjajno je funkcionirala ta obrana, čak i s igračem manje gdje je svašta skidao i Bijač pa su Jerko Marinić-Kragić iz peterca pa Konstantin Harkov iz kontre donijeli Hrvatskoj 3-1 nakon pola prve četvrtine. No, Nemanja Vico i Sava Ranđelović iz blizine su na brzinu vratili Srbiju do izjednačenja, a da je do konca prve dionice ostalo više od dvije i pol minute do kraja.

Harkov je brzo Hrvatskoj vratio vodstvo, a onda je Franko Lazić propustio veliku šansu pogodivši gredu s igračem više pa je Strahinja Rašović pogotkom u srpskom power playu postavio 4-4 na koncu prvog od četiri dijela igre.

Đorđe Vučinić prvi je pogodio u drugoj dionici za 5-4 i bilo je jasno da je Srbiji proradila igra s igračem više. No, istom mjerom uzvratio je Luka Lončar nakon dvije minute igre u drugom dijelu. Ipak se vidjelo da su Srbi preuzeli kontrolu i Nikola Jakšić po drugi je put donio Srbiji vodstvo, a vidljivo je da je hrvatski napad stao i da se samo gleda kako bi Vrlić mogao izboriti isključenje. Jakšić je takvu igru kaznio pa je uz dozu sreće te vraćenu loptu nakon grede donio Srbiji prvo vodstvo od dva gola prednosti.

Tu seriju ipak je prekinuo Vrlić izborenim igračem više, što je iskoristio Loren Fatović pogotkom za 7-6 na tri i pol minute do poluvremena. Stigla je tada i hrvatska dobra obrana, izboren igrač više i pogodak Rina Burića za novo izjednačenje, ovoga puta 7-7 na dvije minute do poluvremena. Nemanja Ubović vratio je Srbiji vodstvo iako je možebitno napravio faul u napadu, a onda je Lazić nemoguće teškim golom nastavio jako efikasno poluvrijeme za 8-8. Mandić iz peterca i Burić s igračem više do velikog su odmora još podijelili po gol za vrlo efikasnih 9-9.

No, ta atraktivnost kao da je nestala nakon odmora pa u pune četiri minute treće četvrtine već nemamo nijedan pogodak. No, taj post prekinuo je Žuvela s igračem više pa Hrvatska s 10-9 ima prvo vodstvo još od prve četvrtine. Možda i ključan trenutak dogodio se na dvije i pol minute do kraja treće jer Bijač je u tom trenu upisao svoju šestu obranu, i to kakvu. Skinuo je peterac Mandiću i dao Hrvatskoj novu šansu za odlazak na dva razlike, ali ona nije iskorištena pa je Vico u sljedećem napadu odmah izjednačio.

Vrlo raspoloženi Fatović podigao je hrvatsku iskorištenost igrača više na čak 8/10 situacija pogotkom za 11-10, a onda Bijač upisuje novu fenomenalnu obranu dok su Srbi imali power play za izjednačenje. Stoga se u zadnjih osam minuta ušlo s minimalnim hrvatskim vodstvom.

Rašović je prvi zabio u četvrtoj za 11-11, i to iz situacije ‘pet na četiri’ pa je jasno da nas u završnici opet čeka ogromna drama. Jako raspoloženi Žuvela nije dao da Barakude potonu pa je iz postavljenog napada lansirao bombu za novo hrvatsko vodstvo s istekom napada. Hrvatska je potom propustila novu šansu da s igračem više ode na dva razlike, a Rašović je to iskoristio i opet izjednačio. Fatović se po napadačkoj raspoloženosti pridružio Žuveli pa je svojim trećim pogotkom još jednom iskoristio power play i još jednom vratio Hrvatsku u vodstvu, ovaj put s 13-12 na manje od četiri minute do kraja.

Tada se za Hrvatsku opet ukazao kapetan Bijač, i to novom obranom peterca Rašoviću na tri i pol minute do kraja. Napokon su to Barakude iskoristile pa Burićevim trećim pogotkom konačno uzele priliku i na manje od dvije minute do kraja otišle na dva gola prednosti. Bijač je potom obranio očajničku Mandićevu šraubu, ali Fatović je s igračem više propustio priliku do kraja riješiti susret. No, nakon VAR provjere pokazan je crveni karton i oštar prekršaj Mandića i peterac za Hrvatsku, a Fatović je to zabio za 15-12 na minutu i 39 sekundi do kraja.

Nikola Lukić brzo je zabio za 15-13 sa srpskim igračem više, ali Srbiji je ostao igrač manje do kraja susreta zbog tog Mandićevog brutalityja pa se u zadnju minutu ušlo s dva gola viška za Barakude uz uvijek igrača više u bazenu. Bijač je potom upisao jubilarnu 10. obranu na Rašovićev očajnički pokušaj i tu je priči zapravo bio kraj.

Fatović je s četiri gola vodio Barakude, a tri su dodali Burić i Žuvela. Rašović je kod Srba ostao najbolji s tri gola, ali iz osam pokušaja. Hrvatska će polufinale igrati za dva dana, a suparnika još čeka. U posljednjem četvrtfinalnom dvoboju sastaju se Mađarska i Francuska.