Tomašević predstavio novu Kranjčevićevu. Primat će 12.000 navijača i koristiti kišnicu

Radovi kreću u proljeće sljedeće godine, kaže gradonačelnik

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević danas je predstavio projekt rekonstrukcije stadiona u Kranjčevićevoj ulici. Kultno nogometno zdanje trebalo bi oživjeti u novom ruhu — odnosno, takav je plan — s kapacitetom od 12.000 gledatelja i natkrivenim tribinama.

“Ovo nam je jedan od tri najvažnija projekta u sportskoj infrastrukturi uz rekonstrukciju Doma sportova koja će koštati preko 20 milijuna eura”, istaknuo je gradonačelnik na presici. “Projekt je i kupalište u Španskom koje se najavljuje barem 20 godina, konačno tu nepravdu želimo ispraviti. I taj je projekt oko 20 milijuna eura, prijavili smo ga na natječaj za EU fondove. Stadion u Kranjčevićevoj je treći objekt, trenutno se koristi prvenstveno za nogometne utakmice prvoligaša, u sljedećoj sezoni to će biti Lokomotiva i Rudeš. Ono što je ideja i plan jest da u budućnosti, kada proširimo kapacitet stadiona, može zadovoljavati četvrtu kategoriju UEFA-e što će značiti da će se tada moći igrati Liga prvaka i sve utakmice reprezentacije. Plan je da Dinamo bude jedan od korisnika stadiona kako bi za to vrijeme mogli srušiti postojeći maksimirski stadion i izgraditi novi. Tu već neko vrijeme razgovaramo s Dinamom i Vladom. Tu su u završnoj fazi razgovori oko imovinsko-pravnih pitanja, a paralelno s time radimo na arhitektonsko-urbanističkom natječaju za novi maksimirski stadion. Rekonstrukcija u Kranjčevićevoj je dio plana za novi maksimirski stadion jer Dinamo negdje mora igrati.”

“Naša procjena je da će cijena biti nešto ispod 20 milijuna eura”, izjavio je Tomašević. “Što se tiče rokova, smatramo da možemo početi s izgradnjom u proljeće iduće godine i da bi bio gotov u godinu dana, do proljeća 2025. godine. To će ići iz proračuna Grada Zagreba, radi se o gradskom stadionu koji će ostati u tom vlasništvu. Međutim, nadamo se i sufinanciranju od strane UEFA-e preko HNS-a, imali smo na tom tragu niz sastanaka gdje smo prezentirali taj stadion predstavnicima UEFA-e i GNK Dinama. Što se tiče vizure, vjerujem da će biti jedan od najmodernijih i najzelenijih stadiona u Europi. Pazili smo da se uklopi u kvart i da ne ide previše u visinu, da se iskoristi i za potrebe kvarta. Nadam se da ste zadovoljni s idejnim rješenjem jer mi jesmo. Tu su i arhitekti koji su napravili idejni projekt.”

Mikrofon je potom preuzeo Luka Korlaet koji je pojasnio arhitektonske detalje novog stadiona u Kranjčevićevoj. Kazao je kako slijedi razrada idejnog projekta i da će se izraditi troškovnik prema kojem će biti moguće napraviti javnu nabavu.

“Novi stadion će imati sve četiri tribine, zapadna s 4.000 mjesta, nova istočna s nešto manje od 4.000 mjesta i dvije s otprilike 2.000 mjesta”, opisao je zamjenik gradonačelnika. “Vidimo kako stadion tvori grad, izgleda kao stambena kuća i kao da su zgrade naseljene. S druge strane, dobio je jedan lijepi prostorni odušak, jedan trokutasti trg. Na istočnoj strani je parking koji je potreban prema pravilima urbanističkog plana, a koristit će se i za sport i rekreaciju. Idejni projekt trga sadrži ozelenjivanje i vodu, čini nam se da je ovo iznimno dobrodošao element grada.”

Korlaet je potom opisao elemente tribina i koje će sadržaje imati; kazao je, naravno, kako će najvažnije elemente imati postojeća zapadna tribina. Istaknuo je i da bi parking na dane kada se utakmice ne održavaju služio za rekreaciju, s terenima za košarku, nogomet, boćanje i ostale aktivnosti.

“U razgovoru s HNS-om i UEFA-om zaključili smo da bi bilo dobro da se kapacitet poveća, bio je i koncept sa samo dvije tribine”, napomenuo je u nastavku, a onda se osvrnuo i na zeleni element pročelja: “Tribina sadrži niz žardinjera koji se kišnicom napajaju preko krova. Ovakvih primjera postoji fragmentarno, ali taj je koncept u ovom projektu otišao korak dalje. Krov će dobrim dijelom biti optočen solarnim ćelijama, investicija se procjenjuje na 500.000 eura, ali povrat je na dvije i pol do 10 godina.”

Tomašević je dao završnu riječ:

“Kad gledam Pampas, on ima kapacitet od 12.000 mjesta, imat će i ovaj stadion. Ovaj stadion imat će solarne panele, vertikalne vrtove, napravit će se tank za vodu koji će na prirodan način hladiti travnjak. Imamo parkirališna mjesta koja su u funkciji igrališta dok nisu utakmice, imamo novi trg i javni prostor na Kranjčevićevoj ulici, zatvoren prostor sa sve četiri strane da bi bilo što manje buke. Nama se čini lijepo, nadam se da će se činiti vama. To je ogromni iskorak za sportsku infrastrukturu Grada Zagreba i tek prvi u nizu.”

Je li gradska vlast razmišljala o relokaciji stadiona, primjerice u Sesvete, a Maksimira u Blato?

“Što se tiče Maksimira, to je tema koja je prožvakana valjda 10 godina”, rekao je Tomašević. “Mi, navijači i Dinamo želimo da klub ostane tamo i presjekli smo temu da nećemo graditi maksimirski stadion na drugo mjesto. Nećemo ići u daljnju rekonstrukciju stadiona koji je nažalost jedan od najružnijih u Europi. Najjeftinije je srušiti i graditi novi. Što se lokacije tiče, davno smo presjekli. Što se tiče ovog stadiona, ima bitnu nogometnu povijest i za hrvatsku vojsku u Domovinskom ratu. On je skoro pa u centru grada, ali je dobro povezan javnim prijevozom. Očekujemo da dobar dio ljudi koristi javni prijevoz, na nekim daljnjim lokacijama u gradu bi bilo previše. Nije da smo odustali od Sesveta, ali tu srušiti stadion i graditi nešto drugo, mislim da nije primjereno.”

Može li dati termin oko Maksimira?

“Tu se još ne bih usudio dati termin, ajmo to tako reći, u završnoj fazi su razgovori oko imovinsko-pravnih odnosa. Doista idu u dobrom smjeru. Druga stvar je program za arhitektonski natječaj, bit će međunarodni pa ćemo vidjeti tko ide u to rješenje. Želimo napraviti vizualni iskorak i dobiti najbolji mogući stadion. Nakon toga ćemo vidjeti financijsku konstrukciju. Znate da je Vlada odlučila investirati u stadione, tražit ćemo i privatnog partnera. Grad je spreman dati zemljište u koncesiju, ali s obzirom da je komercijalni stadion, ne bi Grad smio investirati novac iz proračuna. Ovdje toga nema, ovo je isključivo rekonstrukcija stadiona. Do kraja mog mandata će sigurno doći do termina. Ovo je prvi korak do izgradnje novog stadiona u Maksimiru. S tim ćemo definitivno ići, nije uopće stvar pitanja.”

Zašto će Dom sportova biti skuplji od Kranjčevićeve?

“Ovdje ipak imate tribine i montažnu izgradnju. Dom sportova je ogroman, multifunkcionalni objekt, najkorišteniji u Hrvatskoj. Ima jako puno obnove unutar samog objekta. U ovakvom tipu izgradnje te stvari nemate.”

Novinare je zanimalo kako će se urediti prometna situacija budući da će kapacitet biti puno veći.

“Kako će biti režim parkinga, koliko će ga biti, to su sve stvari koje će se dalje razraditi. Što se tiče samog povećanja kapaciteta, svjesni smo da će to dovući nešto više automobila, ali prednost je što je stadion u centru grada i jako dobro povezan javnim prijevozom. Poticat ćemo korištenje javnog prijevoza za navijače kad dolaze na stadion. Ti pritisci se događaju ili rijetko kad radnim danom navečer, ako se radi međunarodnim utakmicama, HNL je ipak vikendom kada je manji pritisak na promet. Mi smo već s HŽ-om i Ministarstvom prometa dogovorili nove tri željezničke stanice, jedna od najbližih bit će u Vukovarskoj, druga na Savskom mostu, treća na Trokutu. Imat ćemo prvi put željezničku povezanost u smjeru sjever-jug.”

Tomašević je na kraju otkrio i kako se nogomet neće moći cijelo vrijeme igrati na stadionu dok traje gradnja, ali kako bi se to trebalo riješiti.

“U jednoj fazi se neće moći igrati utakmice pa ćemo imati privremena rješenja. Dio korisnika koji koriste druge sportske sadržaje na Kranjčevićevoj, za njih ćemo također naći alternative. Cijela izgradnja bi trebala trajati godinu dana pa ne bi trebao biti dugi period. Godinu dana da Zagreb dobije novi stadion stvarno ne bi trebalo biti dugo jer smo čekali desetljećima.”

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.