Vatreni su odigrali prilično dobro i osvojili turnir u Kairu

Pobjedom uz preokret nad Egiptom kompletiran je team building (4-2)

Team building u Kairu na kraju je odrađen uspješno. Hrvatska je stigla na druženje i odigravanje ACUD Cupa, a na kraju je i osvojila taj prijateljski turnir. U finalu su Vatreni s 4-2 nakon preokreta svladali domaćina, Egipat.

Veliki šok doživjela je Hrvatska u ranoj fazi susreta. Egipat je nošen velikom podrškom domaće publike vrlo rano poveo. Dosta iskosa već u šestoj minuti imali su Egipćani slobodnjak, a iako je Nediljko Labrović obranio taj lukavi izravni udarac, nastavio se napad Egipta. Poslana je s lijeve strane niska lopta u peterac, a nju je u mrežu skrenuo Rami Rabia.

30-godišnji stoper Al Ahlyja ne zabija baš često pa je posljednje pogotke za Egipat dao još 2013., ali i ovaj gol mu je dugo visio o niti. Naime, prije njega je loptom pokušao igrati Mostafa Mohamed koji je bio u zaleđu pa se gol dugo provjeravao.

Na kraju je sve na monitor sam išao gledati i glavni sudac koji je nakon nekoliko minuta procijenio da Mohamed ipak nije igrao loptom, već da mu je ona prošla ispod kopačke pa je pogodak ostao na snazi.

Lopta je krenula s centra tek negdje u 12. minuti iako je pogodak pao u šestoj, a već u 16. i 17. nova uzbuđenja. Hrvatska je prvi put zaprijetila preko Domagoja Vide koji je nakon prekida pucao glavom, ali iz toga i obrane izrodila se egipatska kontra.

Mohamed je prebrz za Marina Pongračića pa mu je pobjegao i sam se sjurio na Labrovića, ali njegov udarac kojim je prebacio hrvatskog vratara ipak je odsjeo na stativi i spasio Hrvatsku još većeg zaostatka.

I kad to nije ušlo, Hrvatska se vratila u 21. minuti. Lijepa je bila akcija koju je otvorio Pongračić krasnom fintom i ulaskom u sredinu, a nakon toga je lopta nekako preko vezne linije stigla do Nikole Vlašića na desnoj strani. Torinov vezist ušao je u sredinu, oklijevao, a onda napokon opalio sa 17 metara.

Lopta je, iako pogođena Vlašićevom slabijom lijevom nogom, u krasnom luku preletjela vratara i od prečke završila iza linije za 1-1, ali i pogodak koji je Vlašić dugo čekao jer za Vatrene nije zabio još od rujna 2021.

Zaprijetili su Egipćani još jednom iz tranzicije preko Omara Marmousha, na što je Labrović bio spreman, a onda je Hrvatska podigla tempo u zadnjih 15 minuta prvog djela. Tukao je Lovro Majer, pa i Marko Pjaca, ali oba šuta od bloka idu u kornere, a najbolju priliku Vatreni su prokockali u nadoknadi.

Raspoloženi Pjaca dobro je prošao lijevom stranom i u petercu pronašao potpuno samog Petkovića, ali ovaj dosta loše reagira i čisti zicer šalje preko gola, umjesto u praznu mrežu pa se na odmor ide s 1-1.

Dvije promjene napravio je Zlatko Dalić na poluvremenu pa su u igru ušli Marcelo Brozović i vratar Dominik Kotarski, prema najavama i obećanjima da će minutažu dobiti svi.

U drugi dio Hrvatska je krenula dominantno, s mnogo posjeda, a to se isplatilo u 57. minuti. Dugi korner Luka Modrić je izveo na drugu stativu gdje je potpuno sam ostao Petković, a on to ne prašta. Ako je u nadoknadi propustio zicer, sada ne griješi i s kakvih 10 metara glavom postavlja 2-1.

U 63. je Egipat po prvi put zaprijetio u drugom dijelu, i to preko tog jako opasog Trezegueta. Progurao je krilni napadač loptu kroz noge Josipu Stanišiću, a onda dosta iskosa tukao s lijeve strane u suprotni kut. Srećom, lopta je prošla pored vrata.

Razmijenili su se nakon toga udarci iz daljine, Egipćani prijete iz slobodnjaka, a na drugoj strani tuče Marco Pašalić, ali bez uspjeha. Tražili su domaći i penal nakon jednog duela u hrvatskih 16 metara, ali na ulasku u zadnjih 20 minuta i dalje je 2-1 bez većih promjena.

U 72. nova sjajna akcija i prilika za Hrvatsku, ali je Mario Pašalić iskosa pucao malo preko gola, a onda u 77. novi prekid i novi gol. Lovro Majer izveo je slobodnjak s desne strane s kakvih 30 metara, a krasan centaršut nalazi glavu Andreja Kramarića i to je 3-1.

A devet minuta kasnije, i 4-1. Krenula je hrvatska kontra, Kramarić je dugo ‘valja’ i vagao čuvara pa na kraju uzvratio Majeru za asistenciju. Lovro je tukao sa 16 metara, a lopta uz pomoć bloka završava u mreži za, na kraju, vrlo uvjerljivo hrvatsko slavlje. Ono je na kraju ublaženmo jer je Egipat dao počasni pogodak, nakon kornera je na mjestu bio Mohamed Abdelmonem za konačnih 4-2.

Naslov pobjednika ACUD Cupa tako je u vitrinama, ali još više od toga veseli dobra igra Vatrenih i u kombiniranom sastavu te uz podijeljenu minutažu…