Bjelovarski kiborg

Već napola zaboravljeni Luka Božić vratio se i briljira u Zadru

Zadnja izmjena: 13. listopada 2022. Foto: KK Zadar/Šime Zelić

Premda se igrački vijek u posljednje vrijeme osjetno produžio, svejedno je riječ o relativno kratkom razdoblju života. To najbolje dočarava skoro pa generička izjava prilikom oproštaja brojnih igrača kada se osvrnu na svoj radni staž: “Sve mi je proletjelo!”, sjetno će pripomenuti s nostalgičnim osmijehom na licu. Profesionalna karijera košarkaša traje oko 15 godina, s tim da su u to uračunata razdoblja uspona i zalaska, čija dužina jako varira od pojedinca do pojedinca.

Zajednički cilj svim igračima je što više skratiti ta razdoblja kako bi što duže bili u takozvanom primeu, odnosno na vrhuncu svojih fizičko-tehničkih mogućnosti za vrijeme kojeg biti izrazito produktivni u za njih optimalnom natjecanju. Mnogo će košarkaša na tom putu, koji se vrlo lako može pretvoriti u labirint, izgubiti pokoju sezonu primea odabirom sredine koja im ne odgovara.

Jedan od brojnih takvih primjera je Luka Božić.

Krilni igrač iz Bjelovara u svojim je ranim 20-ima odigrao dvije sjajne sezone za Zadar, a to razdoblje samo zbog menadžerskih igrica nije okrunio nagradom za najkorisnijeg igrača ABA lige. Iako je Božić statistički bio najkorisniji igrač, što je u svim prethodnim sezonama bilo jedini kriterij za MVP nagradu, upravo tada je (bez da je propisno najavljeno uoči početka sezone) odlučeno da se u obzir uzme i klupski rezultat, stoga je prestižno priznanje otišlo u ruke gruzijskog centra Goge Bitadzea, kako bi mu se podigao ugled uoči NBA drafta.U to se doba Božić razonodio vodeći svoj popularni kanal na YouTubeu, a jedan video posvetio je ovoj problematici, nakon što se digla halabuka kako je pokraden. Nije se nervirao, već je sa samopouzdanim smiješkom izdiktirao definiciju najkorisnijeg igrača i poentirao: “Ja nisam ‘trebao’ biti MVP — ja jesam MVP!”.

Jusup od njega traži da bude njegov univerzalni vojnik, a pitanje je hoće li baš sve te zadatke moći ispunjavati u kontinuitetu, kao i koliko dugo

To su naposljetku prepoznali i u Budućnosti, za koju je igrao Bitadze, stoga su odlučili dovesti Božića u svoje redove. Na stol su mu stavili trogodišnji ugovor i sve se činilo idealno posloženo za daljnji uspon darovitog košarkaša: dobio je mjesto u kadru abaligaškog teškaša, koji k tome sudjeluje u Eurokupu. Međutim, te tri godine, koje su ga trebale dovesti na igrački vrhunac, pretvorile su se u period stagnacije, nazadovanja, pa čak i hibernacije.

Tadašnji trener Podgoričana Petar Mijović potpuno je promašio s Božićevom ulogom u momčadi. On ga je zamislio koristiti ga na isti način kao i Suada Šehovića, odnosno da što manje igra s loptom, da pravovremeno utrčava pod obruč i posprema trice iz kuta. To je bilo posve oprečno Božićevu stilu igre te je u prvi plan stavilo njegovu najveću manu: vanjski šut. Posljedično je odigrao sezonu za zaborav i došlo je do prijevremenog raskida suradnje.

Spas u zadnji čas za Zadar

Budućnost je, dakle, predstavljala slijepu ulicu u njegovoj karijeri, a nažalost nije stalo na tome. Izgledalo je kao da je zaista zaglavio u labirintu koji vodi do konačne afirmacije. Božić je propustio čitavu sljedeću sezonu; u pandemijskim okolnostima sve se zakompliciralo s putovanjima, karantenama, praznim tribinama i neprekidnim testiranjem igrača, a k tome je i vrijednost ugovora pala, tako da Božić, koji se u Podgorici barem dobro naplatio, nije pronašao motivaciju za profesionalnim igranjem košarke.

Da stvari ne odu predaleko, pobrinuo se Danijel Jusup.

Još ranije, za vrijeme svog mandata u KK Zagrebu, zadarski stručnjak napravio je ogromni posao u Božićevoj prilagodbi na seniorsku košarku, a onda ga je na ljeto 2021. ponovo pozvao pod svoje okrilje kako bi mu oživio karijeru u Širokom. Ponovo se njihova suradnja pokazala kao puni pogodak: u dvabaligaškoj konkurenciji Božić se vratio dominiranju na parketu i s prosječnih 21,5 poena, sedam skokova i 5,5 asistencija završio na drugom mjestu MVP poretka. Ipak, to je ostvareno na razini koju je već odavno prerastao, stoga je njegova realna vrijednost i dalje bila pod znakom pitanja. Valjda je zato njegovo ime prošle sezone izostavljeno sa svih reprezentativnih popisa. Budući da je stagnirao u razdoblju od svoje 23. do 25. godine života, Božiću je hitno trebala abaligaška reafirmacija.

Nakon što je Jusup ljetos preuzeo Zadar, predmnijevalo se da će to opet biti pod njegovim mentorstvom, ali prvotnu je ponudu Božić odbio zato što Zadar u proračunu nije imao dovoljno sredstava za njegove usluge. Međutim, poslije nenadanog odlaska Diantea Baldwina na samom početku priprema otvorilo se nešto manevarskog prostora, stoga je s Božićem dogovorena kratkoročna suradnja do Nove godine, uz mogućnost produljenja pod istim uvjetima do kraja sezone ako Uprava na vrijeme osigura potrebni novac.

Bio je to spas u zadnji čas za Zadrove ambicije. Jusup je dotad na raspolaganju imao fizički potentnu momčad koja bi zasigurno igrala dobru obranu, ali bi u ABA ligi još sigurnije bila napadački sterilna. Angažiranjem Božića klub je dobio igrača za pregršt poena u svakoj utakmici, igrača koji će ujedno privlačenjem fokusa suparničkih obrana otvoriti prostor suigračima da se razmašu.

Nikad jači

Već u prve dvije utakmice Božić je isporučio i više od očekivanog.

U domaćem demoliranju Studentskog centra ubacio je 30 poena (osobni rekord u ABA ligi) uz 13 skokova i sedam asistencija te bio MVP kola (indeks korisnosti 48), da bi u tijesnom porazu na gostovanju kod Mornara brojao do opet rekordnih 34, ali uz manji doprinos u skoku i razigravanju (četiri skoka i dvije asistencije). I ranije je dominirao pomoću sirove snage, ali očigledno je da Božić nikad nije bio jači — Bjelovarski kiborg, prozvali su ga na društvenim mrežama. Kad se zaleti u reket, suparnici se od njega odbijaju poput čunjeva, a istančan osjećaj za korištenje table omogućuje mu hrpu poena uz vrlo visoku realizaciju (u prve dvije utakmice promašio je samo šest pokušaja za dva poena od uzetih 25).

No, velika promjena primjetna je i u vanjskom šutu. Tehnički to i dalje ne izgleda ni približno lijepo, ali će s neusporedivo većim samopouzdanjem šutnuti kada ostane sam na perimetru. U svojoj posljednjoj sezoni u Zadru šutirao je samo 1,1 tricu po utakmici (32 posto uspješnosti), dok je sad nakon prva dva kola na prosjeku od pet pokušaja (40 posto pogođenih), što je u skladu s prikazanim prošle sezone u Širokom (36,8 posto na 5,2 pokušaja). Naučio je lekciju iz sumorne epizode u Budućnosti, stoga se danas nitko neće usrećiti ako mu prodor brani odmicanjem.

Ipak, prema trenutnom stanju stvari čak ni njegove 30+ izvedbe neće biti jamac za pobjedu nad prosječnim abaligaškim suparnicima. Zadar je kritično tanak na jedinici i petici, stoga će se od Božića očekivati i da razigrava i neumorno skuplja skokove, kao što je to radio protiv SC-a. Jusup od njega traži da bude njegov univerzalni vojnik, a pitanje je hoće li baš sve te zadatke moći ispunjavati u kontinuitetu, kao i koliko dugo — podsjetimo, ugovor mu je na snazi još samo dva i pol mjeseca.

No, barem dotad Zadrani mogu uživati u impresivnom startu sezone za skoro pa zaboravljenog Božića, nakon što se izvukao iz labirinta u koji je prije tri godine zalutao.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.