Juriš

Ausverkauft

Kreće Bundesliga, zadnji bastion nogometne romantike

Iako se FC Hollywoodu iz Münchena lice još uvijek žari od predsezonskih šamara koje su mu zalijepili Milan, Liverpool, Napoli i Borussia Dortmund, Carlo Ancelotti zadržao je svoju pokerašku facu. Izgubio je umirovljene senatore Philipa Lahma i Xabija Alonsa, Arjen Robben i Frank Ribery sve jače osjećaju pritisak godina i ozljeda, ali Bayernov kadar i dalje je dovoljno impresivan i moćan da zastraši svu potencijalnu domaću konkurenciju.

Ovog su ljeta srušili bundesligaški rekord plativši Lyonu 41,5 milijun eura za Corentina Tolissoa i za još 10 milijuna posudili od Real Madrida ‘uškopljenog’ Jamesa Rodrigueza. Dopunili su domaći kontingent uzevši Hoffenheimu Niklasa Sülea i Sebastiana Rudyja, računajući da će to biti dovoljno za malo neophodne svježine u zvjezdanoj svlačionici. I pretvaranje petoljetke svoje prvenstvene dominacije u šestoljetku.

Prvi izazivač po običaju je dortmundska Borussia. Koja se zadnjih pet sezona Bayernove dominacije morala zadovoljiti tek ponekim kupom ili superkupom.

Thomas Tuchel, usprkos dvjema prilično dobrim sezonama, ipak se nije uspio pretvoriti u novog Jürgena Kloppa. Mjesecima je plamtio njegov sukob s predsjednikom Hansom-Joachimom Watzkeom, potaknut Tuchelovim nezadovoljstvom transfernom politikom kluba. Preciznije – svojom (ne)ulogom u njoj. Watzke je nestrpljivo čekao kraj prošle sezone da pokaže Tuchelu tko je u Dortmundu gazda, a otisak njegovog stopala na Tuchelovoj stražnjici nije omekšao niti trijumf u finalu kupa protiv Kovačeva Eintrachta.

Kako se nije uspio dočepati svog prvog picka, Luciena Favrea, Watzke je angažirao Nizozemca Petera Bosza, koji je upravo bio odveo Ajax u finale Europske lige. Watzkea je ‘kupilo’ to što je Ajaxova filozofija prilično slična Borussijinoj, također naslonjenoj na stalnu dogradnju momčadi čiji su najbolji i najskuplji eksponati uvijek u izlogu.

Tako su i ovog ljeta njihovi najsjajniji biseri Pierre Aubameyang i Ousmane Dembele seljeni u razne bogatije i glamuroznije sredine od rudarsko-radničkog Westfalena. I velika je vjerojatnost da će do kraja kolovoza doista i ostati bez njih, što bi dodatno smršavilo koeficijent na Bayernovu titulu. Milanovi Kinezi milijunima za Aubameyanga mogli bi kupiti još malo ljubavi svojih novih konzumenata, a očajna Barcelona svjesna svojih rupa i mana nakon potopa u Superkupu vjerojatno će u Dortmund za Dembelea morati poslati više od polovice onoga što je uprihodila od Neymara.

Ako se to doista dogodi, bit će to jedan fin dan za nogomet u globalu. Da, Borussia će kratkoročno oslabjeti i redefinirati ciljeve za ovu sezonu. Ali zamislite samo koliko će još aubameyanga i dembelea dortmundski tesari istesati za tih gotovo 200 milijuna.

Dvojicu su već parkirali. Maximiliana Phillippa iz Freiburga i Mahmouda Dahouda iz mönchengladbaškog imenjaka. Obojica su mladi njemački reprezentativci i, gle čuda, pokrivaju baš one pozicije koje bi ovog ljeta na klupski račun mogle sliti rekordnu zaradu. Na ozlijeđenog Marca Reusa Bosz neće moći računati u prvom dijelu sezone, ali zato svi u klubu stiskaju palčeve da ovo bude sezona punog povratka Marija Götzea nakon bolesti.

A ako već sad tražite tko bi kroz koju godinu možda mogao izazvati Dembeleov prilično izvjestan deveteroznamenkasti transferni rekord, njegovo ime je – Christian Mate Pulišić.

Dva najomraženija bundesligaška kluba, RB Leipzig i TSG Hoffenheim, u očima su nogometnih romantičara sve ono u što ne žele da se Bundesliga pretvori. No, prošle su se sezone baš ta dva ‘umjetna’ kluba ušuškala oko ‘neumjetnih’ Bayerna i Borussije i ove će jeseni testirati svoju stabilnost nimalo jednostavnom paralelnom borbom na domaćim i europskim frontovima.

Dietrich Mateschitz u Leipzigu je izgradio sve ono što u Salzburgu nije išlo. Raketni pogon kojim je u žužulovskom stilu u rekordnom roku iz ‘fildžan lige’ stigao do Lige prvaka izgradio je na dobro promišljenim investicijama u struku i potentne mlade igrače, od čega nije odstupio ni sad kad je dohvatio europsku elitu.

Ove će sezone samo zamjena Ingolstadta i Darmstadta Stuttgartom i Hannoverom Bundesligi donijeti oko 1,3 milijuna gledatelja i prodanih ulaznica više

Za Jean-Kevina Augustina i Brumu, mlade reprezentativce Francuske i Portugala, PSG-u i Galatasarayu iskrcao je 26 milijuna eura, a još sedam je doznačio svojoj salzburškoj poslovnici za Austrijanca Konrada Laimera. Nije poželio konačno malo nahraniti svoj ego ‘velikim praskom’ i bacanjem milijuna pred seksi imena, nego isključivo ulaže u igrače do 23 godine starosti. Odbio je napad Liverpoola na svog najboljeg igrača Nabyja Keitu, hladno poručivši i njima i njemu da mu je Liga prvaka važnija od milijuna koje mu za njega nude.

I Hoffenheim je sa svojim ‘čudom od djeteta’ na klupi stigao na prag Lige prvaka, ali Liverpool mu je u prvoj utakmici doigravanja ipak preporučio Europsku ligu. Julian Nagelsmann titulu najboljeg trenera Bundeslige osvojio je prije nego što je navršio 30 godina i Nijemci ga smatraju najvećim trenerskim blagom ne samo Hoffenheima, nego i njemačkog nogometa uopće.

Ovog mu je ljeta Bayern uzeo dvojicu reprezentativaca, Sülea i Rudyja, ali je barem uspio ispregovarati da mu posude trećeg – Sergea Gnabryja, koji su kupljen od Werdera. Andrej Kramarić i ove će sezone biti jedno od glavnih pogonskih goriva Nagelsmannove momčadi, iako je protiv Liverpoola promašio penal koji je Hoffenheim mogao usmjeriti prema Ligi prvaka.

‘Nagelsmannov efekt’ zapljusnuo je Budesligu poput morskog vala pa će u novu sezonu čak trećina lige ući s trenerima mlađim od 40 godina. Nakon Hoffenheima su Stuttgart, Werder, Augsburg, Mainz i na koncu Schalke dali svoje momčadi u ruke mladim ‘lavovima’. Trenerima s malo iskustva, ali puno elana, energije i novih ideja.

Schalke je nakon razočaravajućeg 10. mjesta prošle sezone jednu od najskupljih svlačionica lige povjerio 31-godišnjem Domenicu Tedescu. Čovjek je u seniorskoj trenerskoj ‘karijeri’ vodio tek 11 utakmica prosječnog drugoligaškog Erzgebirge Auea prošle sezone, ali očito dovoljno dobro za Schalkeove šefove da u njemu vide svog Nagelsmanna. Otkupili su mu Nabila Bentaleba iz Tottenhama i Jevhena Konopljanku iz Seville za ukupno 30 milijuna eura, dodali još neka zanimljiva imena poput Bastiana Oczipke, Aminea Harita i Pabla Insue i jasno mu pokazali prstom u smjeru Lige prvaka.

Ostatak lige nije dramatično mijenjao svoje gabarite i ambicije. Siromašnija Borussia od bogatije je kupila reprezentativnog stopera Matthiasa Gintera, a Bayer Leverkusen je izgubio čitavu kralježnicu momčadi odlascima Chicharita u West Ham, Hakana Çalhanoğlua u Milan i Ömera Topraka u Dortmund. Novi trener je Heiko Herrlich, čija je referenca uvođenje Regensburga iz 3. u 2. Bundesligu preko Olićeva 1860 Münchena ovog ljeta. Mjesto Tina Jedvaja ne bi trebalo biti upitno, kad se oporavi od ozljede.

Niko Kovač bi s Eintrachtom ove sezone mogao biti još bolji nego prošle, u kojoj je zbog tankog budžeta slagao momčad od posuđenih igrača i na kraju završio u finalu kupa. Zadovoljni šefovi ovog su ljeta ipak malo zagrabili u džep i za 12 milijuna eura iz Nizozemske doveli napadača Sebastiena Hellera i lijevog braniča Jethra Willemsa.

Dok čeka oporavak prvog playmakera Marca Fabiana vezni red je ojačao Jonathanom de Guzmanom iz Napolija, a s novopridošlim Kevin-Princeom Boatengom Eintracht bi mogao dobiti posve novu dimenziju u prošle sezone problematičnom napadu. Naravno, pod uvjetom da Kovač uspije ‘naštelati’ Boatengovu glavu, koja sadrži sličnu količinu eksploziva kao i njegove noge.

Köln se nakon 26 godina vratio u Europu, ali je izgubio svog prvog napadača Anthonyja Modestea, autora 25 od 51 postignutog gola prošle sezone. Polovicu od senzacionalnih 35 milijuna eura koje su im iskrcali neki Kinezi zveknuli su na dovođenje Jhona Cordobe iz Mainza, ali ogromna je rupa između njegovih pet i Modesteovih 25 golova prošle sezone.

Nakon što se godinama za dlaku spašavao ispadanja, HSV je i uoči ove sezone grmio “nikad više”. A onda odmah u prvom kolu kupa ispao od trećeligaša. Wolfsburg je Nizozemcu Andriesu Jonkeru dao mandat da Volkswagenovo šetalište vrati u gornji dio ljestvice, a Freiburg je nakon gubitka najboljih igrača ovog ljeta izgubio i Europu već na prvoj stanici u Domžalama.

Povratnik Stuttgart će uz značajnu rolu Josipa Brekala nastojati pobjeći što dalje od začelja, a kao glavni favoriti za borbu za goli život figuriraju Augsburg i Hannover.

I baš je taj slabašni Hannover jedna od najvećih priča Bundeslige ovog ljeta. Predsjednik kluba Martin Kind najavio je da će njegov klub odustati od pravila 50+1, koje onemogućuje prodaju kluba bogatim gazdama. Podiglo je to na noge navijače i čitav grad, koji se žele oduprijeti ‘korporatizaciji’ svog kluba. Kind je prijavio prijetnje i uzeo policijsku zaštitu, a navijači su objavili da neće navijati s tribina dok se ne odustane od namjere da se navijačima i lokalnoj zajednici ‘otme’ kontrola nad vlasništvom kluba.

Usprkos sve češćim pokušajima da se njemački klupski nogomet poput ostatka liga ‘Petice’ otvori šeicima, oligarsima ili azijskim fondovima koji nogometne klubove pretvaraju u igračke za bogate, Nijemci i dalje ljubomorno čuvaju barem malo nogometne romantike u svom klupskom nogometu koji iz vikenda u vikend puni stadione ne samo u 1., nego i u 2. i 3. Bundesligi.

Ove će sezone samo zamjena Ingolstadta i Darmstadta Stuttgartom i Hannoverom njemačkom prvenstvu na kraju sezone donijeti oko 1,3 milijuna gledatelja i prodanih ulaznica više.

Ausverkauft” će i ove sezone bljeskati s velike većine semafora u Bundesligi. Bez obzira tko s kime igrao.

I iz vikenda u vikend dokazivati Nijemcima da, iako ne mogu kupiti Neymara ili Kyliana Mbappea, sve što rade itekako ima smisla.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.