Adebayo: Snaga volje

Miami Heat danas je teško zamisliv bez njega

Zadnja izmjena: 7. prosinca 2023.

Noć nakon pobjede u sedmoj utakmici polufinala Istočne konferencije protiv Washington Wizardsa Boston Celtics su dobili prvi izbor drafta u lipnju 2017. Osmijeh na licu imali su i njihovi omraženi rivali, Los Angeles Lakers i njihov tadašnji predsjednik košarkaških operacija Magic Johnson. Lakersi su trebali završiti u top 3, jer bi u suprotnome morali razmijeniti svoj izbor. Draft klasa smatrala se iznimno jakom, posebno bogatom vanjskim igračima. U igri su bili bekovi Markelle Fultz, Lonzo Ball i De’Aaron Fox, dok su rijetki bili imuni na potencijal Jaysona Tatuma, Josha Jacksona, Jonathana Isaaca i Laurija Markkanena. Svima je predviđano da će završiti među prvih 10, dok su iza ugla još bili Dennis Smith Jr, Frank Ntilikina, Malik Monk i Donovan Mitchell. Pregršt opcija na bekovskim pozicijama.

Jedini centar koji je izabran u prvih 12 bio je Zach Collins sa sveučilišta Gonzaga, koji je imao učinkovite brojke unatoč tome što je igrao u prosjeku manje od pola utakmice (17,3 minuta). Mnogi su skauti klasu ocijenili tankom u pogledu centara. Prvog idućeg visokog igrača nakon Collinsa pojedini su usporedili s Markieffom Morrisom i Tristanom Thompsonom. Iako je dolazio s prestižnog koledža Kentucky, nedostajalo mu je kreacije šuta i sposobnosti dodavanja te nije baš bio dobar izvođač slobodnih bacanja.

Drugim riječima, Bam Adebayo se isticao energijom i obranom, pa u njemu nisu vidjeli igrača koji bi u budućnosti mogao postati All-Star.

Kentuckyjev je krilni centar dodatno zasjenjen nadarenim bekovima Foxom i Monkom, u kojima su mnogi vidjeli sigurne startere. Međutim, u danima koji su prethodili draftu Adebayo je dramatično povisio vrijednost svojih dionica. On jest bio produktivan na sveučilištu, bio je na prosjeku od 13 poena i osam skokova, ali trebao je uvjeriti buduće poslodavce da se ne radi samo o čovjeku koji se ističe građom poput granitne stijene, već da u njemu ima puno više dinamita.

Spoelstra će za njega reći da zaslužuje nagradu za obrambenog igrača godine; štoviše, da je već trebao dobiti takvo priznanje

Miami Heat imao je posljednji lottery izbor, a na centarskoj poziciji tada je imao Hassana Whitesidea. Na treningu prije drafta, u prisutnosti Erika Spoelstre, Juwana Howarda i Pata Rileyja, Miami je odlučio testirati Adebaya do krajnjih granica. Stavili su ga u vježbu u kojoj je pola asistenata kružilo oko njega i nasumično ga gađalo loptom. Svaku je uhvatio. Morao je šutirati trice iz kornera, sprintati od bloka do bloka, stizati šutove na obruču i odrađivati testove agilnosti. Nakon iscrpljujućih sat vremena, stavili su ga u vježbu u kojoj mora braniti igrače na perimetru. Na kraju je došlo do toga da se Adebayo počeo obraćati Miamijevu osoblju, pred Rileyjem.

“Pomislili smo u sebi: je li ovaj tip pomalo lud?”, rekao je Spoelstra.

Postupno sazrijevanje

No, zahvaljujući njegovoj izravnosti, u Miamiju su odlučili da je to njihov čovjek. Shvatili su da je jedinstven tip igrača za svoju visinu i nije ih zaintrigirao samo obrambeni potencijal nego i mogućnost napadačkog rasta.

Ipak, u startu karijere njegovu su igru karakterizirale snaga i fizičke predispozicije. Do zadnjih šest tjedana sophomore sezone razvijao se kao Whitesideova rezerva. Nakon što je ovaj trejdan, u svojoj trećoj sezoni počeo je dizati igru na višu razinu. I svake iduće godine napravio je skok. Od igrača za kojeg smo mislili da ne može držati napadačku konstantu i koji se nakon poraza u finalu Istoka protiv Bostona 2022. našao na udaru kritika zbog nedovoljne ofenzivne učinkovitosti, dogurao je do točke da ga se više ne može ignorirati. Ne onako kako je to svojedobno činio Milwaukee sa svojom drop obranom, dopuštajući mu šut s poludistance i računajući da u seriji na četiri utakmice Miami tako ne može dobiti.

Adebayo danas bilježi najbolje brojke u karijeri u poenima (22), broju šutova po utakmici (16) i realizaciji slobodnih bacanja (81 posto), a da pritom njegova obrana nije nimalo pala. Štoviše, Heatov se centar razvio se u jednog od najboljih all-round igrača u ligi, premda se pola toga što radi na terenu ne vidi u statistici niti se može precizno izmjeriti. Adebayo je među rijetkim igračima koji mogu preuzimati svih pet pozicija i ostati jedan-na-jedan u obrani protiv Tatuma, Luke Dončića ili Shaija Gilgeous-Alexandera. Koji trener može poslati svoga centra na bilo koga od njih vjerujući da ima dobre šanse? Iz tog razloga nikada nije bio elitni bloker, jer za takvo što treba u obrani biti na strani pomoći ili u dropu, ono što igraju Jaren Jackson Jr. ili Brook Lopez.

Miami svoju obranu bazira na preuzimanju vanjskih igrača i velikoj količini zone s ciljem zadržavanja Adebaya u pick and rollu. Zbog toga je od 2020. do 2022. branio vrhunske napadače u izolaciji u najmanje 10 posto svojih obrambenih posjeda. Međutim, ove je sezone broj izolacija pao na oko šest posto, jer nitko nema želju napadati takvog igrača — niti će ga se lako probiti, niti je zahvalno šutirati preko njega. To je trenutno status koji uživa.

Kako je Adebayo gradio svoj obrambeni renome, tako je postupno sazrijevala njegova napadačka igra. To nisu uobičajeni skokovi kakve viđamo kod superstarova; riječ je o nijansama.

Recimo, na početku njegove karijere drugi su morali kreirati šutove za njega ili je do poena dolazio nakon skoka u napadu. Danas 46 posto njegovih poena dolazi bez asistencije. Prošle je sezone bio na 40 posto, godinu prije na 39, dok je u njegovoj prvoj cijeloj sezoni kao starteru 28 posto ostvarenih poena bilo produkt samostalnih rješenja. To je porast od gotovo 20 posto u četiri godine. Igrač koji je prije nekoliko godina mogao izaći na parket samo zbog svoje energije i obrane sad pokreće većinu napada momčadi, koja se posljednjih sezona pretvorila u pravu napast u doigravanju.

Želja za pobjedom

Uz Adebayov ofenzivni iskorak primjetno je i njegovo samopouzdanje.

Sigurniji je kada kreće u dribling, bolje čita udvajanje i učestalije mu se spušta lopta u niski post. Preko 23 posto njegovih napadačkih posjeda dio su post-up igre. Trenutno samo Nikola Jokić dobiva više loptu u niskom postu (26,5 posto). Adebayo je ispred Anthonyja Davisa, Jonasa Valančiūnasa i Joela Embiida. Prije toga, najviše što je dobivao loptu u niskom postu bilo je u sezoni 2021./2022., kad je bio na 16,4 posto. Znate koliko često su mu u prvoj sezoni kao starteru spuštali loptu u niski post? U niti sedam posto posjeda.

Ta suptilna poboljšanja dio su načina na koji je Adebayo razvio svoju igru. Isti je slučaj sa slobodnim bacanjima. U karijeri je na ispod 76 posto slobodnih bacanja uz manje od pet pokušaja po utakmici. Ove je sezone na rekordnih sedam pokušaja s malo više od 81 posto realizacije. Agresivniji je, lukaviji i produktivniji i sve to spojio je sa svojem najvećim poboljšanjem u igri: šutom s poludistance.

Oko 65 posto njegovih šutova dolazi s midrangea, s tim da osim Kevina Duranta nitko ne uzima više šutova na udaljenosti od tri do četiri metra od koša (4,8 po utakmici). Više je to od Brandona Ingrama, Shaija ili Devina Bookera, a Adebayo to radi uz realizaciju od 46 posto. Gledajući igrače koji s te udaljenosti uzimaju minimalno tri šuta po utakmici, po učinkovitosti odskaču samo Gilgeous-Alexander, Fox i nevjerojatni Cam Thomas. Usporedimo li i to s Adebayovom prvom starterskom godinom, u porastu je od tri šuta po utakmici samo s kratke poludistance.

Nedavno je u utakmici protiv Bucksa uzeo rekordnih 27 šutova. Prije ga se moralo tjerati da dođe do 15. I kad bismo trebali odrediti dio igre u kojoj je Adebayo najviše evoluirao, onda je to broj uzetih šutova. Zvuči jednostavno, ali za nekoga tko je došao u ligu kao obrambeni igrač s nerazvijenim napadačkim vještinama, to je izniman napredak. Koliko visokih igrača biste danas stavili ispred njega? Tek nekolicinu, s time da neki od njih nemaju igru u oba smjera kao što ima on niti će je ikad imati.

Spoelstra će za njega reći da zaslužuje nagradu za obrambenog igrača godine; štoviše, da je već trebao dobiti takvo priznanje. On orkestrira Miamijevom obranom koja ove godine možda nije toliko dobra kao prethodnih sezona, ali bez Adebaya ne bi uopće bilo njena principa branjenja, a ni govora o vrhunskoj obrani koja je dovela do tri konferencijska finala i dva velika finala unatrag četiri godine.

On je jedini legitimni nasljednik Udonisa Haslema. Savršen primjer vjernosti i profesionalnosti. Čak i uz prisutnost zvijezde poput Jimmyja Butlera i nadarenog strijelca Tylera Herra, Heat ne možemo zamisliti bez Adebaya. On je tu bio prije njih, a vjerojatno će biti i nakon njih. Njegova želja za napretkom jednaka je Butlerovu žaru u playoffu, a zapravo se radi o istome — želji za pobjedom.

Adebayo je tip kojemu ne možete ubiti volju. On će se uvijek iznova vraćati i pronaći način kako pomoći momčadi.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.