A u ostatku Bundeslige: Schalke ispada, dok će Union po prvi put u povijesti u Ligu prvaka

U razigravanje za ostanak u eliti ide Stuttgart, a Freiburg i Bayer u niža europska natjecanja

Premda je svakako bila najdramatičnija i najvažnija, nije borba za samu titulu bila jedina stvar koja se rješavala u zadnjem kolu Bundeslige. Sve je jasno nakon kraja njemačkog prvenstva pa znamo i druga dva putnika u Ligu prvaka, ali i još jednog koji uz Herthu ide u ‘Zweitu’.

Na jednom su se susretu rješavale obje te bitke. RB Leipzig bio je siguran treći te je kod kuće dočekao Schalke kojem je trebala pobjeda uz poklapanje ostalih rezultata kako bi nekako ostao u ligi. No, Crveni bikovi nisu imali milosti s 4-2.

Konrad Leimer u 10. i Christopher Nkunku rano su, u 10. i 19. minuti donijeli 2-0 domaćima. Nije to gostima iz Gelsenkirchena ostavilo izbora osim baciti sve karte u napad, a smanjili su u 28. preko Marcina Kamińskog.

Autogolom Willija Orbana u 49. minuti stigao je Schalke do izjednačenja, ali do preokreta nije mogao. Naprotiv, Yussuf Poulsen i Nkunku još jednom u posljednjih su 10 minuta osigurali 66. bod i treće mjesto za Leipzig, a poraz i pretposljednje 17. mjesto za Schalke.

Razigravanja za ostanak spasio se Bochum koji je kod kuće svladao Bayer Leverkusen s 3-0 pa je skočio na 14. mjesto, a siguran je i 15. Augsburg koji je izgubio 2-0 od Borussije Mönchengladbach.

U razigravanje će Stuttgart Borne Sose koji je remizirao s Hoffenheimom. Vodili su gosti od 75. minute pogotkom Ihlasa Beboua, ali u 80. Tiago Tomás postavlja 1-1 i Stuttgart će razigravati za ostanak. Gnjavaža je to koju je prošle sezone izbjegao tek u nadoknadi zadnjeg kola.

U Ligu prvaka će osim Leipziga i Union Berlin našeg Josipa Juranovića. Prvi je to nastup u elitnom natjecanju za klub iz istočnog dijela grada, a osigurao je to pogotkom Ranija Khedire koji je dodavanje Svena Michela u 81. minuti odaslao od stative u gol za 1-0 pobjedu nad Werderom.

Union je time ostao i bez poraza na domaćem terenu u Bundesligi ove sezone, a i da nisu slavili, svejedno je Freiburg doživio epski raspad u završnici. Odnosno, u 81. minuti Freiburg je imao dva boda viška u odnosu na berlinsku momčad, a na kraju ima tri manje.

Vicenzo Grifo pogotkom u 45. minuti donio je Freiburgu vodstvo u gostima kod Eintracht Frankfurta, ali nakon Unionovog pogotka primio je i Freiburg dva te je potpisao poraz. Randal Kolo Muani i Dina Ebimbe u 83. i prvoj minuti nadoknade donijeli su Eintrachtu slavlje.

Čak i pobjedom Freiburg ne bi uz Unionovu pobjedu stigao do Lige prvaka jer u slučaju istog broja bodova odlučuje gol razlika, a momčad imaju isti broj zabijenih pogodaka. No, Freiburg ih je na kraju primio šest više i s 1-0 slavljem nedostajala bi mu dva pogotka.

Freiburg će tako u Europa ligu s petog mjesta, a Bayer Leverkusen u Konferencijsku sa šestog. Niko Kovač i Wolfsburg poraženi su od Herthe u posljednjem kolu pa hrvatski trener prvu kampanju na klupi Vukova završava na osmoj poziciji.

Najbolji strijelac sa 16 pogodaka je Niclas Füllkrug, koliko ima i Nkunku, ali Werderov napadač ima asistenciju više. Ujedno je to i sezona u kojoj je prvi topnik njemačke lige imao najmanje pogodaka, nikada nitko prije nije ponio zlatnu kopačku sa 16 golova.