Avanti Azzurri: Italija je u Rimu isprašila Tursku u prvoj utakmici Europskog prvenstva

Italija - Turska 3-0

Italija je s 3-0 pobijedila Tursku u Rimu na otvaranju Europskog nogometnog prvenstva. Talijanska pobjeda bila je uvjerljiva, dominantna i zapravo nije bila u pitanju od samog početka utakmice. Prvi gol bio je djelo Meriha Demirala u 53., drugi Cira Immobilea nakon odbijanca u kaznenom prostoru u 66. i treći Lorenza Insignea u 79.

Na kraju možemo samo zaključiti da je riječ o ozbiljnoj razlici u klasi između dvije reprezentacije. Ako budemo blagonakloni, možemo reći da Turska ima po jednog svjetskog igrača u svakoj liniji; Çağlara Söyüncüa u obrani, Hakana Çalhanoğlua u vezi i Buraka Yılmaza u napadu. Italija ima (najmanje) po jednog na svakoj poziciji.

U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, ali je bilo jasno kakvu ćemo utakmicu gledati: Italija je imala 64 posto loptu u nogama, 13 udaraca, tri u okvir i 377 dodavanja. Turska nije niti jednom šutnula prema golu Gigija Donnarumme. Pa ipak, unatoč tome što se na odmor išlo bez pogodaka, bilo je jasno da takav odnos snaga ne može potrajati.

U drugom poluvremenu se ništa nije promijenilo, samo što je talijanski pritisak konačno urodio plodom. Turska nije ništa pokazala u smislu organiziranog pokušaja napada, ali niti bez lopte, tako da se baš nitko nije iznenadio kada je Demiral u vlastitu mrežu pospremio jedan centaršut u osmoj minuti nastavka.

Immobile je u 66. zabio na svoj način, nakon odbijene lopte u kaznenom prostoru, a nakon toga se Turska u potpunosti raspala. Pogotku Lorenza Insignea, koji je u 79. minuti samo potvrdio ono što se već neko vrijeme znalo, prethodilo je katastrofalno ispucavanje inače jedne od rijetkih svijetlih točaka večerašnje Turske, vratara Uğurcana Çakıra.

Na kraju balade, zaslužena pobjeda momčadi koja je u baš svakom aspektu igre bila nadmoćna. Teško je oteti se dojmu da će se u sličnom tonu rasplesti velik dio utakmica u grupnoj fazi na Euru.