Baski uzvraćaju udarac: Athletic je iskontrirao Real Madrid i ušao u finale Supercope

Raúl García je dvaput zabio za pobjedu od 2-1

Nakon što je Real Sociedad ispao od Barcelone nakon lošijeg izvođenja jedanaesteraca, njegov lokalni rival osvjetlao je obraz Baskije u drugom polufinalu Supercopa de Españe izbacivši iz natjecanja Real Madrid pobjedom od 2-1.

Athletic Bilbao je nakon 38. minute imao ukupno tri udarca i 38 posto posjeda lopte. I apsolutno zasluženo vodio 2-0. Na poluvremenu je imao pet udaraca i još manji posjed, 33 posto. Madridu je prepuštena lopta, a Baski su svom silinom udarali u prostor iza leđa svojih suparnika. Marcelinov efekt.

Raúl García je baskijski heroj koji je postigao dva pogotka; jedan u 18. nakon brzo osvojene lopte u suparničkoj polovici i hitre kontre i drugi u 38. s bijele točke, ali arhitekt ove pobjede bio je Athleticov trener koji je savršeno pripremio i izveo utakmicu u prvom poluvremenu i dobrom dijelu nastavka. Bilbao se branio duboko, ali bio sjajan u presingu i stalno prijetio iz kontre, što ne treba čuditi s obzirom na to da je pod Marcelinom Valencia bila jedna od najboljih kontraških momčadi Europe.

Madrid se podigao u drugoj polovici nastavka, ali je ponovo generalno ostavio blijed dojam.

Karim Benzema je zabio, ali je tek u 51. minuti došao do svog prvog udarca u okvir gola u posljednje četiri utakmice, Eden Hazard je još jednom djelovao za korak prespor, s puno loših predaja. Luka Modrić i Toni Kroos djelovali su potpuno iscrpljeno.

Jedini igrač prvaka koji je do sredine nastavka bio na razini bio je Marco Asensio, koji je dvaput pogodio gredu i generalno bio u glavnoj ulozi kad god bi Madrid prijetio u napadu. Međutim, Madrid je ulaskom Fedea Valverdea i Viníciusa Júniora dobio na ravnoteži, ritmu i polako, ali sigurno preuzeo inicijativu.

Pritisak je nagrađen je u 73. minuti, kada je Benzema u mrežu pospremio Casemirovu loptu iz blizine. Međutim, Madrid nije uspio do kraja iskoristiti momentum koji je tada bio na njegovoj strani, a Athletic je bio sretan da se povuče i čuva prednost.

Ostalo je 2-1 i Athletic, sasvim zasluženo, odlazi u finale Superkupa gdje će u nedjelju igrati protiv Barcelone. Zadnji put su se u finalu tog natjecanja sastali 2015., kada se ono još igralo u dvije utakmice. Athletic je tada u prvoj na San Mamésu razbio Katalonce s 4-0 i na kraju uzeo trofej. Samo kažemo…