Časna pogibija: Rijeka se nije osramotila, ali je od Napolija izgubila i treću utakmicu u Europa ligi

Napoli je na Rujevici slavio s 2-1

Nogometaši NK Rijeke odigrali su solidnu utakmicu u trećem kolu skupine F UEFA-ine Europske lige. U goste je stigao talijanski Napoli i pobijedio s 2-1, nakon što je Rijeka do samog kraja prvog poluvremena držala vodstvo od jednog gola.

Priča prvog poluvremena, kao i priča cijele utakmice uostalom, bio je sraz između Napolijevog kontrapresinga i Rijekine napadačke tranzicije. Drugim riječima, Napoli je imao posjed, Rijeka je napadala u prostor koji su gosti ostavljali.

Simon Rožman je dobro pretpostavio da će Napoli kontrolirati teren ispred domaćeg gola i dominirati posjedom te napunio sredinu terena i spustio bekove koji su pomagali trojici u zadnjoj liniji. Ključno je bilo iznošenje lopte, a to je u prvom poluvremenu funkcioniralo sjajno, pogotovo po lijevoj strani gdje je Stjepan Lončar iz sredine pomagao Luki Menalu i centarforu Sandru Kulenoviću u stvaranju račvastih linija dodavanja.

Rijeka je u prvih pola sata imala manje od 30 posto posjeda, ali je to pretvorila u pet udaraca, od kojih tri u okvir i jedan u mreži. Napoli je sa 73 posto šutnuo jedan jedini put. Gol je pao u 13. minuti nakon kontre Rijeke po lijevoj strani. Menalo, Kulenović i sjajna ljevica Roberta Murića. Školski gol iz kontre.

Strijelac Murić izašao je iz igre već u 24. minuti nakon što je zadobio nezgodan udarac. Zamijenio ga je Sterling Yatéké, ali riječki plan igre nije se bitno promijenio. Nažalost, nije bilo niti snage niti dubine na klupi da se tako odigra do samoga kraja.

Napoli je postepeno povećavao pritisak na riječkoj polovici u drugom dijelu prvog poluvremena, ali izjednačujući gol zabio je uz dosta sreće. Dries Mertens oštro je vratio u sredinu jednu neočišćenu loptu u domaćem kaznenom prostoru, a Diego Demme sretno i spretno iz blizine pogađa za 1-1. Na poluvrijeme se otišlo u egalu, ali rezultat je laskao gostima.

Međutim, Napoli je malo po malo, polako, ali sigurno okretao momentum utakmice.

Mertens je proigrao u nastavku i počeo dijeliti opasne lopte (pet ključnih dodavanja u 82 minute na terenu) oko riječkog kaznenog prostora; Napoli je do 60. skupio 15 udaraca i u 62. došao do vodstva. Ponovno je bilo sreće jer je Andrea Petagna promašio Mertensov centaršut, a Filip Braut se našao u krivo vrijeme na krivom mjestu. 1-2.

Nakon pogotka, gosti su usporili tempo i posjed počeli koristiti da umrtve utakmicu i sačuvaju prednost, a Rožman nije imao puno opcija za promjenu plana; činjenica da je ubacio Momčila Raspopovića umjesto Yatékéa koji je u 25. ušao u igru govori dovoljno o njegovim opcijama s klupe.

Rijeka se, dakle, nije osramotila u ovim uvjetima protiv jakog Napolija, kao što se u prvom kolu nije osramotila protiv Real Sociedada. Međutim, malo to znači kada na kontu nema niti jedan bod. U europskom kontekstu, to je nažalost njezina trenutna realnost.