Čestitamo Arsenalovim igračima. Zaslužili su to prvom ligaškom pobjedom nakon dva mjeseca

Arsenal je poentirao svakim udarcem u okvir West Hamova gola. Završilo je 3-1

Dana 6. listopada Arsenal je pobijedio Bournemouth pogotkom Davida Luiza iz 9. minute. Nešto kasnije brazilski nogometaš londonske momčadi ustvrdio je da “želi osvajati titule s Arsenalom” i da vjeruje da klub do kraja sezone može biti konkurentan i u borbi za naslove.

Dva mjeseca i koji dan kasnije Arsenal je ponovno pobijedio, ali David Luiz sigurno neće ponoviti ono što je rekao početkom listopada jer ovim slavljem prekinut je niz od sedam premierligaških utakmica bez pobjede. Ili, ako vam je tako draže, Arsenal je slavio prvi put od smjene Unaija Emeryja, ustoličenja Freddieja Ljungberga i nakon niza od devet utakmica.

Trenutačno, nakon današnja tri boda uz pobjedu 3-1 protiv West Hama, zauzima deveto mjesto u poretku najboljih engleskih klubova. Udaljen je nakon 16 odigranih kola 24 boda od vodećeg Liverpoola.

Ono što iz ove utakmice treba izvući sljedeći su podaci — Arsenal je preokretom nakon poluvremena na gostovanju slavio prvenstvenu pobjedu po prvi put nakon više od osam godina. Toliko je prošlo od listopada 2011. kad je 1-2 kod Chelseaja nakon 45. minute preokrenuto u 5-3 u drugome poluvremenu.

Preokret su nakon Ogbonnina gola potpisali strijelci 18-godišnji Gabriel Martinelli, Nicolas Pépé i Pierre-Emerick Aubameyang koji su poentirali u razmaku od devet minuta, točnije od 60. do 69.

Aubameyang zaslužuje da ga se posebno izdvoji. Osim što mu je to bio sedmi gol na strani u ovoj premierligaškoj sezoni, bio mu je i 43. za Arsenal od ligaškog debija u veljači 2016. Nitko ih u tom razdoblju nije postigao više, odnosno Arsenalov napadač postigao ih je koliko i Jamie Vardy. Leicesterova uzdanica ujedno je i jedina ispred njega kad su gostujući golovi u engleskom prvenstvu ove sezone u pitanju. Zabio je Vardy jednog više od Aubameyanga.

No, daleko do toga da je u Arsenalu sad sve kako treba biti.

Ako je preokret nakon puno godina podatak koji treba izdvojiti, a Aubameyangova golgeterska moć ono što treba naglasiti, moraju se istaknuti i negativni stvari. Arsenal je, istina, zabio tri gola, ali imao i jednako toliko udaraca u okvir.

Stopostona realizacija takvih šansi nije nešto što će se redovito ponavljati, a tu je i ona poražavajuća nula u broju udaraca prema West Hamovim vratima u prvom poluvremenu. Ima tu još dosta posla, no pobjeda će se danas sigurno proslaviti u redovima Ljungbergova tima. Dugo se čekala.