Chelsea je osvajač Europa lige! Hazard i društvo napunili su Arsenalovu mrežu i osvojili naslov

Chelsea je do trofeja stigao 4-1 pobjedom

Naslovu najbolje momčadi Europa lige iz sezone 2012/13 nogometaši londonskog Chelseaja dodali su i drugi u istom natjecanju, ovaj osvojen u Bakuu u večernjim satima srijede po srednjeeuropskom vremenu, nakon što su finalu natjecanja s 4-1 bili bolji od gradskog rivala Arsenala.

Suparnici čije domove Stamford Bridge i Emirates dijeli 12 kilometara, susret za naslov odigrali su u 3967 kilometara od Londona udaljenom azerbajdžanskom gradu za kojeg je Uefa ocijenila da je najbolji izbor za takvo što.

Uz sve ono negativno što je prethodilo utakmici, poput situacije vezane uz Henriha Mhitarijana, koji nije otputovao na ogled i tako bio na pomoći svojoj momčadi, ili nezadovoljstva navijača i slabe prodaje ulaznica, Olimpijski stadion djelovao je kao tužna pozornica s previše praznih sjedala. Kulisa nedostojna utakmice za naslov postala je tek nešto privlačnija u drugom poluvremenu kada je na nju i stigao nogomet o kojem se da štogod reći izvan konteksta napadačke indisponiranosti kakva je vlada u prvom dijelu.

Prisnažit će to sljedeći podaci — u uvodnih 20 minuta utakmice Chelseajevi nogometaši nisu niti jednom dodirnuli loptu u Arsenalovom šesnaestercu, a prvi udarac u okvir upućen je tek u 33. minuti ogleda.

Malo je tko u tim trenucima očekivao golijadu koja će uslijediti.

Trzaj glavom Oliviera Girouda otvorio je u 49. minuti slavinu iz koje do kraja nije prestalo curiti. Francuz koji nije u prvom planu u Premier ligi definitivno je u prvom planu u natjecanju u kojem mu je momčad otišla do kraja pa je gol kojeg je postigao, otvarajući na utakmici, bio i njegov 11. za potvrdu naslova najboljeg strijelca.

Deset minuta će proći prije no što je Pedro svojim petim pogotkom sezone u Europa ligi povisio rezultat i nastavio gnječiti Arsenalove ambicije koje je Eden Hazard s bijele točke u 65. minuti sveo na teoriju.

Unai Emery gura u igru tada Alexa Iwobija koji za samo 133 sekunde kretanja po terenu smanjuje na 1-3 krasnim udarcem izvan kaznenog prostora, ali samo da bi time dodatno razljutio bolju momčad koja opet preko Hazarda, njegovim 21. golom sezone, vjerojatno i posljednjim za klub u ovom mandatu, postavlja konačnih 4-1.

Za veliko slavlje pred malim brojem svojih navijača u gotovo 4000 kilometara udaljenom Uefinom najboljem izboru za ovu utakmicu.

U kojem je i pao zastor na karijeru velikog Petra Čecha koji u dresu Arsenala nije ponovio ono što je s Chelseajem napravio 2013. I u kojem je Maurizio Sarri osvojio svoj prvi naslov u trenerskoj karijeri, a Mateo Kovačić stigao do četvrtog europskog trofeja u nizu nastavivši niz nakon osvajanja tri uzastopne Lige prvaka s Real Madridom.