David Luiz, Arsenalov yo-yo: utakmica protiv Evertona kao mikrokozmos karijere

Brazilski stoper je skrivio dva gola, ali i fenomenalno asistirao

Od komičnog, do veličanstvenog, pa opet do komičnog, unutar 45 minuta…

U prvoj minuti, David Luiz je zaplivao u šesnaestercu Topnika i gosti su vodili, a da utakmica nije propisno niti započela. Pola sata kasnije, napravio je jedan od poteza utakmice i asistirao Pierre-Emericku Aubameyangu za 2-1. U 46. minuti još jednom je bio krivac za gol.

Arsenal je na Emiratesu pobijedio Everton s 3-2 u dinamičnoj, uzbudljivoj utakmici. Bilo je svega: Bukayo Saka je zamijenio Seada Kolašinca i upisao 10. asistenciju sezone, Aubameyang je s dva gola izbio na djelidbu prvog mjesta na ljestvici strijelaca s JamiejemVardyjem, Bernd Leno je briljirao na Arsenalovom golu.

Ali priča dana je bila fokusirana oko Brazilca.

S Luizom znate što dobivate: riječ je o stoperu koji je uvijek na rubu u obrambenom kontekstu, ali koji može promijeniti utakmicu svojom distribucijom. Loptu kojom je u 33. minuti poslužio Aubameyanga može poslati malo tko: s centra, slomivši dvije Evertonove linije.

Arsenal se u posljednje vrijeme pod njegovim vodstvom zapravo stabilizirao u obrani (do današnje utakmice je nanizao tri utakmice bez primljenog gola), ali utakmica protiv Evertona bila je svojevrstan mikrokozmos Luizove karijere: komičan u obrani, magičan u kreaciji.

Večeras je to bilo dovoljno za petu Arsenalovu utakmicu bez poraza; polako ali sigurno, projekt Mikela Artete uzima daha.