Derby della dijaspora: Pete Carroll slavio je protiv Belichicka u dvoboju Seahawksa i Patriotsa

Franšiza iz Seattlea pobijedila je 35-30 u dramatičnoj završnici

Oj, Hrvatska mati…

New England Patriotsi predvođeni novim quarterbackom Camom Newtonom imali su sve u svojim rukama. Posljednji napad na utakmici, tri sekunde do kraja i lopta na jedan jard od suparničke end zone pri zaostatku od pet razlike. Jedna mudra akcija i polaganje dijelile su momčad Billa Belichicka od druge pobjede u prva dva tjedna nove NFL sezone, ali divlja obrana Seattle Seahawksa zaustavila je Newtonovo probijanje i osigurala domaćinsku pobjedu od 35-30.

Pete Carroll četiri i pol minute prije kraja imao je gotovo pa dobivenu utakmicu i vodstvo od 35-23, no zahvaljujući odličnom dvominutnom napadu Patriotsa i kockanju koje je potom izveo morao je strepiti doslovno do posljednje sekunde. Newton je napravio polaganje za smanjenje zaostatka na manje od jednog touchdowna i tako nastavio pružati dobre (i za Patse poprilično drukčije) predstave na poziciji quarterbacka računajući i prvi tjedan, a sljedeći Seattleov napad završio je neuspješnom dubokom loptom Russella Wilsona na trećem za jedan…

Patriotsi su se u sljedećih minutu i 40 sekundi pomaknuli za 79 jarda i dobili savršenu priliku, ali Seahawksi su se pokazali najstaloženijima kad je bilo najvažnije. Mimo tog defenzivnog trenutka, najboljim se pokazao Wilson koji je uspješno povezao 21 od 28 dodavanja, skupio 288 jarda i bacio pet dodavanja za touchdown: odlična je to statistika protiv najbolje prošlosezonske obrane, a treba uzeti u obzir da je susret otvorio pogreškom bacivši pick six čime su Patriotsi postigli prve poene i došli u prednost. Međutim, kasnije smo vidjeli bombetinu od 54 jarda za D.K. Metcalfa koji je poravnao na 14-14, a u trećoj četvrtini Wilson je u samom kutu end zone pronašao Davida Moorea dodavanjem od 37 jarda koji je, nevjerojatno, uhvatio loptu i doveo momčad u prednost.

Newton, koji je u prvom tjednu trčanjem ponudio nešto na što nismo navikli u kvoterbekovskoj igri Patriotsa (imao je 15 rusheva, najviše ikad za New Englandovu vođu navale u jednoj utakmici), ponovno je bio na visokoj razini: kompletirao je 30 dodavanja iz 44 pokušaja, ostvario je 397 jarda, postigao je touchdown i, eto, ubilježio jedno presijecanje.

Dakle, u ogledu dvojice najstarijih trenera u NFL-u (skupa imaju 137 godina), ‘Šibenčanin’ Pete Carroll naposljetku je slavio protiv ‘Karlovčanina’ Bill Belichicka…