Dinamo ispao od Sparte

Plavi su poraženi s ukupnih 5-4 te tako ipak ostali bez Europa lige

Dinamo ipak nije uspio u svojem naumu, ove jeseni igrat će u Konferencijskoj ligi.

Epilog je to večerašnjeg uzvrata kod Sparte u Pragu, gdje su Plavi poraženi s 4-1, pa je tako rezultat u konačnom zbroju 5-4 u korist češkog prvaka. Prvi će put tako Dinamo zaigrati u ovom natjecanju, a premijerni je to i nastup za nekog hrvatskog predstavnika u grupnoj fazi Konferencijske lige.

Takav se rasplet teško mogao zamisliti nakon prve utakmice, u kojoj je sastav pod vodstvom trenera Sergeja Jakirovića slavio s 3-1 na Maksimiru. Vrlo dobra je to bila prednost, no ona je nestala već nakon 24 minute igre na Epet Areni. Sparta je, naime, povela nakon samo 110 sekundi igre, mrežu je zatresao slovački ofenzivac Lukáš Haraslín.

Loptu je primio na oko 20 metara od gola, gotovo posve neometan, a tako je i ušao u Dinamov kazneni prostor. Oprobao je svoj udarac i na kraju bio uspješan, Ivan Nevistić nije obranio njegov pokušaj. Četvrti mu je to ovosezonski gol, no prvi u UEFA-inim natjecanjima. Zanimljivo, isti igrač bio je strijelac i u Gradskom vrtu, kada je njegova Slovačka remizirala s Hrvatskom (2-2).

Tek u 15. je minuti Dinamo stvorio prvu ozbiljniju prigodu, pa je tako Dario Špikić povukao jedan kontranapad, odložio za Antonija Marina na stranu, čiji je udarac s oko 18 metara lijepo obranio Peter Vindahl. No, to je bio samo rijetki izlet pred Spartina vrata, češće je lopta bila na drugoj strani terena.

Dominacija sastav koji vodi trener Brian Priske ipak se i dalje nastavila, a kruna je bio novi pogodak u Dinamovoj mreži. Bila je to sada kudikamo jednostavnija akcija, iz kornera je ubacio Kaan Kairinen, Nevistić je ‘zaplivao’ zrakom, pa je Asger Sørensen bez problema glavom našao nebranjeni dio gola.

Loše je Dinamo tada stajao na terenu, činilo se kao da može biti zadovoljan i s tih 2-0 u Spartinu korist, koliko god to čudno zvučalo. Postojala je, dakako, nada da će Jakirović nekako utjecati na svoje igrače i popraviti stvar u nastavku utakmice. Na samom početku drugog dijela se i činilo da bi moglo biti tako, vrlo dobru prigodu propustio je Robert Ljubičić, sam je izašao pred Vindahla, ali Danac je to obranio.

Taman usred tog blagog vala dominacije, Sparta je opet zabila. Loše je reagirala obrana, Filip Panák odložio je na lijevu stranu do Jaroslava Zelenog, a onda se lopta opet vratila Panáku. Dobro se snašao u toj pomalo i neočekivanoj situacija za jednog stopera te u maniri pravog napadača matirao Nevistića za 3-0, odnosno Spartinu prednost u ukupnom rezultatu.

Srećom, nije se dugo moralo čekati na novu promjenu na semaforu, samo četiri minute poslije Martin Baturina opet je poravnao ukupni skor. Sjajnu loptu poslao mu je Bruno Petković, još jedna za divljenje, no ipak je mladi hrvatski reprezentativac obavio većinu posla. Niti trojica Spartinih braniča ništa mu nisu mogli, silovitim je udarcem matirao Vindahla za produžetke u Pragu.

No, ni tu nije bio kraj događajima u osnovnih 90 minuta, jer je u 87. Dinamo ostao bez Europa lige. Naivna je opet bila njegova obrana, u tri poteza izigrala ju je Sparta. Jedna visoka lopta prešla je preko Boška Šutala, a tada više nije mogao stići hitrog Victora Olatunjija, koji je iz blizine zabio za 4-1 u ovoj, odnosno 5-4 kroz obje utakmice.

Tako će Dinamo u petak ipak pratiti ždrijeb Konferencijske lige, a ne Europa lige, no barem neka utjeha je da će i tamo biti među nositeljima…