Dinamo je pobijedio Hajduk

Plavi su nakon preokreta u drugom poluvremenu na Maksimiru slavili s 4-1

U petom kolu HNL-a Dinamo je u derbiju na Maksimiru pobijedio Hajduk 4-1.

Hajduk je utakmicu započeo s tri igrača u zadnjoj liniji, dok je Dinamo zaigrao u standardnoj formaciji, a na klupi su ostali Josip Drmić i Mislav Oršić.

Hajduk je držao posjed samo na samom otvaranju utakmice, dok je nakon toga lopta uglavnom bila u nogama Dinamovih igrača, na koncu gotovo 75 posto u prvom dijelu. Prvi je ipak zaprijetio Hajduk.

U 10. minuti Jani Atanasov našao se u solidnoj situaciji na 12-13 metara, ali je njegov udarac završio u bloku. Pet minuta kasnije Marko Livaja sjajno je pak proigrao Stipu Biuka koji se našao sam ispred Dominika Livakovića, ali je Dinamov vratar zaustavio relativno slab Biukov udarac.

Nakon toga, Dinamo je krenuo redati prilike. Dario Špikić zabio je u 21. minuti, ali mu je gol nakon duže VAR provjere poništen zbog zaleđa. Lovre Kalinić obranio je udarac Josipa Mišića iz daljine u 27. minuti, a minutu kasnije David Čolina ubačaj Luke Ivanušeca s lijeve strane zamalo je zakucao u vlastitu mrežu. Na Hajdukovu sreću, lopta je odsjela na stativi.

Hajduk je imao problema s iznošenjem lopte, ali i s presingom. Dinamo je kreirao još nekoliko solidnih situacija, do kraja poluvremena uputio je devet udaraca prema Hajdukovim vratima, ali je na poluvrijeme otišao sa zaostatkom. U sudačkoj nadoknadi Livaja je prenio loptu u Dinamovu polovicu i proigrao Atanasova, a ovaj je s 25 metara fenomenalno pogodio desne Livakovićeve rašlje za 1-0.

Na poluvremenu, nije bilo promjena u postavama, a na otvaranju nastavka nije bilo ni promjena na travnjaku. Već u 48. minuti Arijan Ademi imao je čisti zicer, nakon ubačaja Stefana Ristovskog, ali je potpuno sam pucao točno u Kalinića. U 58. minuti Mišić je ponovno pucao s 20-ak metara, ovaj put pored gola.

U 60. minuti Valdas Dambrauskas napravio ej trostruku izmjenu. Atanasova je zamijenio Josip Vuković, Gerga Lovrencsicsa Dino Mikanović, a Čolinu Dario Melnjak.

Odmah nakon toga, Hajduk je primio gol. Chidozie Awaziem napravio je ogromnu grešku, lopta je stigla do Brune Petkovića koji je odigrao povratnu za Martina Baturinu koji je zakucao loptu od grede za 2-1. A tri minute kasnije, Dinamo je stigao i do vodstva. Još je jednom probijen desni bok, centaršut je sada uputio Špikić, a Ademi je glavom pucao nisko i zabio za 2-1.

Hajduk je do izjednačenja mogao doći u 70. minuti kada je Melnjak poslao loptu s lijeve strane u Dinamov peterac. Livaković je uspio promijeniti smjer lopti koja je nakon toga pogodila Livaja i preletjela tik iznad grede. Uslijedile su nakon toga i izmjene kod Dinama, kao i nešto duži period bez prilika na jednoj ili drugoj strani.

Utakmicu je na koncu riješila jedna od zamjena, Amer Gojak, koji je, u razdoblju kada je Hajduk počeo preuzimati posjed, u 86. minuti zabio na dodavanje Ristovskog za 3-1, a u sudačkoj nadoknadi zabio je i Oršić za konačnih 4-1.

Bio je ovo 100. derbi Dinama i Hajduka i nakon sjajnog drugog poluvremena pripao je Plavima.