Dinamo prošao skupinu

Dino Perić i Bruno Petković brzopotezno su u drugom dijelu srušili Ballkani (3-0)

Sergej Jakirović i Dinamo uspjeli su u svom ‘europskom finalu’ na Maksimiru, kako ga je najavio trener. Modri su u izlučnom susretu šestog kola grupne faze Konferencijske lige brzopotezno, u samo osam minuta dali tri gola Ballkaniju i rutinski s 3-0 osigurali novo proljeće u europskom natjecanju.

Dosta problema su gosti u početku imali s Dinamovim visokim pritiskom. Modri su osvojili nekoliko lopti na suparničkoj polovici te su iz toga stvarali opasne situacije, a istaknula se ona u devetoj minuti. Gabriel Vidović uzeo je loptu i gurnuo Martina Baturinu samog na golmana, ali njegov šut ipak je u zadnji trenutak izblokirao Lumbardh Dellova.

Osim toga, aktivan je bio i Takuro Kaneko. Radio je nered po desnoj stvari i složio par opasnih situacija, izborio jedan slobodnjak s 20 metara od kojeg nije bilo ništa, a bio je u 11. minuti i u situaciji gdje su Modri tražili penal, ali bez uspjeha.

Od gostiju nismo u prvih 20 minuta vidjeli previše toga. Nije Ballkani uspio uputiti nijedan udarac i zaposliti Danijela Zagorca, iako je bilo nekih opasnijih izlazaka. Istaknimo onaj u 17. minuti kada je Edvin Kuč ostao sam na 10 metara od gola, ali nije dobro primio loptu spuštenu glavom. Tek u 21. dolazi prvi pokušaj gostiju, ali Albin Berisha bio je preambiciozan pa je s 30 metara tukao u južnu tribinu.

Dinamo nije uspio kapitalizirati nadmoć na terenu u prvoj polovici prvog dijela pa je Ballkani negdje nakon 20. minute preuzeo inicijativu i krenuo je sve hrabrije dolaziti naprijed. No, ni gosti nisu stvorili izrazitiju priliku, dok je Dinamo iz perioda od 20. do 40. minute stvorio tek jedan opasniji izlazak Kaneka čiju je povratnu loptu obrana izbacila ispred Vidovića.

U izostanku nečeg drugog, istaknimo i jedan jako neugodan duel Boška Šutala i Nazmija Gripshija. Potonji je vukao i išao u šut, Šutalo je ušao u blok pa su se sudarili. Obojica su nastavili, ali veznjak gostiju izmjenu je tražio u 31. minuti, a Dinamov stoper 10 minuta kasnije.

Možda i najbolju šansu u prvom poluvremenu Dinamo je imao u njegovoj posljednjoj akciji. Petković je dugom loptom izbačen na desnu stranu u kontru pa se sjurio u sredinu i našao Vidovića, ali udarac ovog iz prve nije dobar i Enea Koliçi lakoćom ga hvata.

Frapantno vam možda može zvučati podatak da je Ballkani imao veći posjed od Dinama u prvom dijelu, ali istina je. A tako se nastavilo i u drugom, Modri su se povukli jer očito im je dovoljan bod, dok su gosti bez uspjeha kružili oko zone.

U 13 minuta drugog dijela tako smo vidjeli brojkom i slovima 0 (nula) udaraca. Pokušali su gosti u jednom navratu pobjeći visoko postavljenoj liniji, ali je Zagorac visokim istrčavanjem spasio stvar. A onda u 59. napokon nešto. Petković se izborio za šut s 14 metara, no tukao je točno u vratara, a u nastavku akcije Mauro Perković na drugoj je stativi dočekao centaršut, pucao glavom, ali i to je uhvatio Koliçi. Nevjerojatna sreća za goste, u dvije sjajne prilike Modri gađaju točno u vratara.

I napokon je u 70. minuti Dinamo zabio gol koji mu je donio potpuni mir. Trebao je za to prekid, Josip Mišić ubacio je iz kornera, a Dino Perić najviši je u skoku u moru narančastih majica pa postavlja 1-0. Nije dugo trebalo za novi pogodak, a opet je svemu kumovao prekid i Perić.

Ovaj put je u 72. minuti stasiti stoper opet pucao glavom nakon Kanekovog ubačaja po odbijancu, skinuo je to golman, ali je na odbijancu Petković koji zabija za 2-0 i urednu i rutinsku Dinamovu završnicu europske skupine.

Potpuno su se gosti raspali u tim minutama pa već u 75. Kaneko bježi nakon sjajne lopte Roberta Ljubičića u prostor, a Dellova ruši Japanca kao zadnji čovjek pa je to i penal za Modre. Izveo ga je Petković i postavio brzopoteznih i visokih 3-0 već u 77. minuti.

Više toga dogodilo se u 10 minuta od 70. do 80. nego u ostatku susreta pa tako i gosti imaju sjajnu šansu. Berisha je slomio Ristovskog i pobjegao sam na Zagorca, ali domaći vratar obranio mu je zicer i ostavio Modre čiste mreže.

Dinamo je tako uvjerljivom završnicom skupine prebrisao svu onu muku od ranije pa je s devet bodova završio na drugom mjestu i u nokaut rundi razigravat će s nekim od trećeplasiranih iz Europa lige. Viktoria je u drugom susretu svladala Astanu s istih 3-0 pa je prva s maksimalnih 18 bodova. Ballkani i Astana na kraju imaju po četiri.