Dinamo slavio kod Ludogoreca

U prvom susretu trećeg pretkola Lige prvaka, rezultat je bio 2-1 za Čačićev sastav

Dinamo je s 2-1 slavio u Bugarskoj i stekao vrlo dobru prednost uoči uzvrata na Maksimiru. Bila je to prva utakmica trećeg pretkola Lige prvaka, a zagrebački sastav upisao je pobjedu od 2-1 nad Ludogorecom te došao nadomak plasmana u završnu fazu kvalifikacija ovog natjecanja. To tek treba potvrditi za tjedana dana, na domaćem terenu u Zagrebu.

Domaći su silovito krenuli te već u uvodnih nekoliko minuta opasno zaprijetili Dominiku Livakoviću. U tim je trenucima u glavnoj ulozi bio Pieros Sotiriou, po mnogima najopasniji Ludogorčev igrač, ali je Dinamova mreža u oba navrata mirovala. No, unatoč tom početnom pritisku domaćeg sastava, još prije isteka 10. minute su se našli u velikom zaostatku, od dva pogotka.

Najprije je, u šestoj minuti, domaćeg golmana Sergija Padta vrlo efektno svladao Dino Perić, i to u maniri najboljih golgetera. Bio je to njegov europski prvijenac u Dinamovom dresu, odnosno prvi gol u UEFA-inim natjecanjima još od 2016. godine. Tada je još za Lokomotivu zabijao u Europa ligi, u dva navrata, protiv UE Santa Colome iz Andore, odnosno ukrajinskog prvoligaša Vorskle.

Ubrzo je Dinamo i povećao tu svoju početnu prednost, uz malu pomoć nes(p)retnog Ludogorčevog vratara. To se zbilo je to u devetoj minuti, po lijevoj je strani napada prošao Robert Ljubičić te oštro ubacio u peterac, a tamo se lopta od Padtovih nogu odbila u gol. Činilo se kako će Dinamo lako doći do pobjede te već u Bugarskoj napraviti veliki korak prema prolasku u playoff.

Ipak, domaći su se još do poluvremena pribrali i barem smanjili svoj zaostatak. To su uspjeli u 22. minuti, tada je Bernhard Tekpetey silovito opalio po Dinamovim vratima. Ganski nogometaš se nalazio podosta ukoso te u teškoj situaciji, ali je imao i veliku pomoć u prilično slaboj Livakovićevoj reakciji, koji je gol primio u bliži kut svojih vrata.

Jedina Dinamova prigoda, nakon tih golova, stigla je nakon prodora Josipa Drmića po desnoj strani, ali je njegov pokušaj završio u vanjskom dijelu mreže. Zato su Ludogorčevi igrači često dolazili pred suparnička vrata, ali srećom bez većih šansi za izjednačenje.

Još se tijekom prvog poluvremena ozlijedio Padt, pa ga je na domaćim vratima zamijenio povremeni hrvatski reprezentativac Simon Sluga, odmah na početku nastavka. Tada je zamjenu napravio i Ante Čačić, umjesto Luke Ivanušeca, na terenu je od 46. minute bio Dario Špikić.

Livaković ni u nastavku nije prestao s neuvjerljivim i nesigurnim reakcijama, u 47. minuti je bio vrlo blizu novog odlaska po loptu u vlastitu mrežu. S ruba kaznenog prostora je gađao Brazilac Rick, Dinamov golman je ukrotio njegov udarac, ali mu je lopta ipak pobjegla te ju je tek vratnica spriječila da prijeđe gol-liniju, odnosno spasila Livakovića.

Dinamo je opasno živio i sredinom drugog poluvremena, kada su domaći povezali nekoliko izglednih prilika za izjednačenje.

Prvo je s 10-ak metara opalio Sotiriou, u toj se situaciji Livaković ipak iskazao te njegov pokušaj uspio obraniti, a potom se nakon udarca iz kuta zatresla greda Dinamovog gola. Opet je u akciji bio ovaj ciparski napadač, lopta se nakon njegovog udarca te dodira s Rasmusom Lauritsenom odbila od okvira gola.

Veliku je šansu propustio Luka Menalo, u 83. minuti je mogao praktički potvrditi Dinamov prolazak u iduću rundu. Sjurio se sam prema Slugi te silovito gađao, ali je lopta samo prohujala iznad grede, nije bilo preciznosti u tom njegovom udarcu.

No, rezultat se više nije mijenjao, gosti iz Zagreba su ulovili pobjedu od 2-1, što će biti solidna zaliha prije uzvratne utakmice. Ona je na rasporedu već za tjedan dana, u utorak od 20 sati.