Hajduk je pobijedio na Maksimiru

Dambrauskasovi momci utrpali su dva pogotka Dinamu i nastavili sjajnu formu

Dinamo i Hajduk danas su se, u 18. kolu Prve HNL, sastali u prvom ovosezonskom derbiju. Željko Kopić upisao je debi na modroj klupi u prilično sumornoj atmosferi i po lošem vremenu na Maksimiru, a Hajduk se nadao nastaviti lijep niz koji je započeo pod novim strategom Valdasom Dambrauskasom.

Rezultatski, ovo je bio možda i najvažniji derbi u posljednjih nekoliko godina zbog razlike od samo jednog boda koji je dijelio dvije momčadi, ali ne možemo reći kako smo gledali nogometnu ljepoticu. Ipak, Splićani su potpuno zasluženo slavili 2-0 i tako nastavljaju odličan niz.

Prvo poluvrijeme pružilo nam je prilično tvrdo nadmetanje u kojemu smo vidjeli nekoliko prilika, ali nedostajalo je konkretnosti. Dinamo se postavio vrlo oprezno: u prvih 20-ak minuta tražio je priliku preko brzih izlazaka u napad koji nisu rezultirali prigodama, a kasnije je uspostavio određeni tempo. Ipak, u prvom dijelu, odnosno, tek u 41. minuti, upisao je samo jedan udarac unutar okvira gola koji nije bio velik izazov za Lovru Kalinića.

Hajduk je, s druge strane, bio konkretniji: Marko Livaja u 24. minuti zaprijetio je iz slobodnjaka i natjerao Dominika Livakovića na paradu, a minutu kasnije Gergő Lovrencsics nabacio je u šesnaesterac za Stipu Biuka koji je iz odlične pozicije neprecizno tukao glavom.

Nakon desetak minuta opće apatije na startu drugog poluvremena, Hajduk je povukao potez. Josip Elez u 56. minuti poslao je krasnu dugu loptu prema Marku Livaji koji je izbjegao zaleđe, otresao se Kévina Théophilea-Catherinea i potom prebacio Livakovića za vodstvo Bijelih. Sjajni splitski napadač zabio je 12. ovosezonski gol u HNL-u i tako nastavio fenomenalnu formu, a Dinamo je poslije toga pokušao uspostaviti pritisak.

U 70. minuti Bruno Petković zapucao je iz slobodnog udarca i poslao loptu pokraj gola, a sudac Zdenko Lovrić nedugo zatim prekinuo je susret zbog bakljade. Susret se nastavio poslije otprilike tri minute, a Hajduk je naposljetku povećao prednost: u sudačkoj nadoknadi Emir Sahiti poentirao je za konačnih 2-0 na Livajinu asistenciju.

Iznimno je ovo važan rezultat za Bijele: sada su preskočili Dinamo i preuzeli treće mjesto na tablici s 33 boda. Modri imaju dva boda manje i utakmicu manje, drugoplasirani Osijek broji 35, a vodeća Rijeka 36.