Hrvatska se probudila

Vatreni su pobijedili Škotsku i izborili osminu finala Eura

U ključnoj, posljednjoj utakmici grupne faze Eura Hrvatska je na Hampden Parku u Glasgowu sa Škotskom odigrala 3-1 i izborila plasman u osminu finala. U osminu finala će na koncu i s drugog mjesta u skupini D, jer je Engleska u istom terminu pobijedila Češku 1-0. (Hrvatska je zabila više golova od Čeha.)

Škotska je bolje otvorila utakmicu, s većom razine energije i u visokom presingu. Škoti su u prvih pet minuta uputili jedan nimalo bezazlen centaršut u hrvatski peterac i izveli tri udarca iz kuta. Nakon nekog vremena, oko 10. minute, Hrvatska je preuzela posjed. Do kraja poluvremena Hrvatska nije imala posebnih problema u sredini, naprotiv, ali problemi s kreacijom bili su ponovno vidljivi.

No, u 17. minuti, nakon što je Hrvatska krenula u izgradnju napada iz zadnje linije, stiglo se do vodstva. Lopta je prvo stigla do desnog krila, odnosno do Josipa Juranovića koji je uputio centaršut na drugu stativu. Škotska obrana povukla se prema stativi, Nikola Vlašić ostao je sam na 10-ak metara, a Ivan Perišić glavom mu je uspio savršenu spustiti loptu nakon što je nadvisio škotske braniče. Vlašić je loptu primio prsima i sjajno pogodio u bliži kut za 1-0. Postao je i drugi najmlađi hrvatski strijelac na Europskim prvenstvima.

U 22. minuti Luka Modrić uputio je dobar udarac s ruba kaznenog prostora koji je ispod grede izvadio David Marshall, a zatim su Škoti u 24. minuti složili dvije izgledne prilike, no niti jednu nisu pretvorili u izjednačenje. Do izjednačenja su zato došli u 42. minuti — u međuvremenu je Hrvatska i dalje držala posjed, ali to je bilo otprilike to — kada je loša reakcija hrvatske obrane u pokušaju čišćenja jednog ubačaja s desne strane dovela do toga da Callum McGregor ostane sam s loptom na rubu kaznenog prostora. Lopta je zatim završila u desnom kutu Dominika Livakovića i Škoti su stigli do 1-1.

U drugom poluvremenu, logično, i jedni i drugi zaigrali su s manje rezerve. U 50. minuti Joško Gvardiol izašao je sam pred Marshalla, no škotski vratar uspio je prije Gvardiola stići do lopte i otkloniti opasnost. U 59. minuti pak Škoti su zamalo stigli do vodstva — centaršut s lijevog krila stigao je na drugu stativu, ali John McGinn pucao je s bližom, lijevom nogom i pucao je iznad gola.

Tri minute kasnije Modrić je ponovno doveo Hrvatsku u vodstvo. Lopta je ovoga puta stigla do lijevog krila, do Gvardiola koji ju je produžio do Brune Petkovića. Mateo Kovačić zatim ju je na rubu kaznenog prostora namjestio Modriću koji je vanjskom prekrasno pogodio rašlje za 2-1. Juranović, Vlašić, Petković — trojica od četvorice novih igrača u prvoj postavi u odnosu na Češku — sudjelovala su u prva dva Hrvatska gola.

Škoti su krenuli u napad, naravno, ali bez konkretnog učinka. Nakon 70. minute napravljene su tri izmjene (Borna Barišić umjesto Gvardiola, Andrej Kramarić umjesto Petkovića i Luka Ivanušec umjesto Vlašića). Nije se, u stvari, događalo puno toga, a zatim je Modrić u 77. minuti iz kuta ubacio na prvu stativu, gdje je loptu glavom sjajno zahvatio Perišić i pogodio za 3-1. I to je bilo to.

I dojam i izvedba bili su puno bolji nego u prve dvije utakmice, a sada ih treba prenijeti u osminu finala u kojemu će Hrvatska igrati protiv druge momčadi skupine E u Kopenhagenu. Potencijalni suparnici su Švedska, Slovačka, Španjolska i Poljska.