Inzaghi, sakrij se: Håland golovima ruši rekorde, a zabija ih isključivo unutar 16 metara

U Bundesligi je zabio 25 golova. NIti jednog izvan kaznenog prostora

Skoro će godina otkako je Erling Braut Håland debitirao za Borussiju Dortmund. Bilo je to 18. siječnja kad je ušavši u drugome poluvremenu utakmice upisao prve minute u novom dresu, a usput i utrpao hat-trick u pobjedi 5-3 protiv Augsburga.

Otad nije stao.

U tih je nepunih godinu dana momak koji je još uvijek bliži 20. nego 21. rođendanu odigrao 34 utakmice za Dortmund. Učinak mu je i više nego nevjerojatan. Zabio je 35 puta, asistirao šest. Gledano samo kroz bundesligaške utakmice na prosjeku je od točno jednog gola nakon 25 odigranih susreta. Na stranu taj rekord — a srušio je učinak Uwea Seelera od 23 gola iz prvih 25 susreta — barem jednako toliko fascinira njegova učinkovist.

Nikada nitko u Bundesligi s više od 10 postignutih golova nije zabijao svakih 75 minuta, kao što to on čini. Također, nikad nitko nije imao takav conversion rate kao on kojem je za taj učinak bilo potrebno opaliti tek 73 puta prema golu, što će reći da je precizan bio u 34.24 posto pokušaja.

Oni skloniji traženju njegovih slabijih strana točno će primijetiti da zabija isključivo iz kazenog prostora pa ga usporediti s Filippom Inzaghijem. Ovo ʻisključivoʼ odnosi se na njemačko prvenstvo u kojem se niti ne trudi ugroziti vratare izvana, osim ako ta tri ili četiri pokušaja ne okarakterizirate kao neki velik trud.

Baš kao što niti ovo o Inzaghiju ne treba krivo shvatiti. Mnogi su nogometne karijere započeli nadajući se baš takvim usporedbama, a ostali miljama daleko od njih…