Jedni u Europu, drugi na remont: Osijek slavi nakon što je Bočkaj probušio Hajduk na Poljudu

Hajduk - Osijek 0-1

Jedan udarac u okvir u 94 minuta protiv konkurenta za drugo mjesto na domaćem terenu. To govori dovoljno o partiji koju je Hajduk danas pružio na Poljudu; izgubio je 1-0 od Osijeka koji Bijelima sada bježi pet bodova na trećem mjestu.

Četveroboj za Ligu prvaka se pretvorio u dvoboj između Osijeka i Lokomotive.

Ruku na srce, Osijek je na poluvremenu mogao (i trebao) imati više od gola prednosti. Petar Bočkaj zabio je ono što će se pokazati odlučujućim pogotkom iz slobodnjaka u 15., ali samo nekoliko minuta kasnije Osijek je promašio ono što se ne smije promašiti.

Bočkaj je šutirao iz daljine, Josip Posavec je obranio, a na odbijenoj je lopti bio Josip Špoljarić. Sam samcat, Špoljarić je promašio udarac koji bi vjerojatno srušio xG kriterije s obzirom na to koliko je bio lagan.

Pred kraj poluvremena, kada se utakmica ili potpuno otvorila ili skroz raspala, ovisi kako gledate, Špoljarić je u 43. pucao nešto bolje, ali Posavec brani. Talys je nekoliko minuta kasnije prošao kroz Hajdukove linije kao vrući nož kroz putar, ali je loše pucao.

S druge strane, Hajduk je najviše prijetio s krila pa je tako Ivan Brnić u 32. minuti probio desni bok i centrirao, a Samuel Eduok najbolju šansu Bijelih na utakmici zalijepio je za stativu.

Igor Tudor je na poluvremenu u igru ubacio Davida Čolinu umjesto Francesca Tahiraja, budući da Albanac nije pokazao puno kao lijevi bek/krilo. Mijo Caktaš se i dalje spuštao niže ne bi li Hajduku dao dozu kreacije i probojnosti u dubini, ali prave reakcije na terenu nije bilo.

Hajduk je bio sterilan, bezidejan s loptom, spor u tranziciji bez nje. Najveća kritika Tudorove igre vjerojatno se nalazi u tome što Osijek nije trebao biti posebno impresioniran da relativno lako dođe do tri boda na Poljudu. Trebao je samo biti…pristojna i funkcionalna momčad koja se čvrsto brani i zna iskoristiti teren ispred sebe.

Pa ipak, treba prepoznati dobar rad koji u obrani radi Ivica Kulešević; Osijek je u sedam utakmica nakon nastavka HNL-a upisao šest clean sheetova, a primio je jedan jedini gol, od Gorice. Napad često ovisi o individualnim bljeskovima, ali Osijek barem djeluje kao momčad koja je apsolvirala jedan aspekt igre.

S druge strane, Hajduk je ranjiv u obrani i neinspiriran u napadu; četiri poraza u sedam utakmica nakon restarta, uključujući i dva protiv direktnih konkurenata za drugo mjesto govori samo za sebe. Ovo nije momčad koja zaslužuje drugo mjesto.

Ako Rijeka večeras pokaže nešto protiv Dinama, neće imati niti treće…