Koreja prošla dalje

Azijski Tigrovi preokretom su svladali Portugal i ugrabili osminu finala (2-1)

Portugal je današnji ogled s Južnom Korejom u trećem kolu Svjetskog prvenstva u Kataru dočekao u dobrom raspoloženju. Europski prvaci iz 2016. godine imali su šest bodova i mogli su se okrenuti prema osmini finala, a preostalo im je samo potvrditi prvo mjesto u skupini. S druge strane, Tigrovima je utakmica bila znatno važnija; morali su pobijediti Portugal ukoliko su željeli zadržati nade za plasmanom u sljedeću fazu, ali i nadati se da će susret Gane i Urugvaja završiti remijem ili, eventualno, pobjedom potonjih u kojima ne bi dali više golova od Koreje.

To se, vjerovali ili ne, i dogodilo; Tigrovi su u posljednjim trenucima došli do preokreta i pobijedili 2-1, a Urugvaj je slavio 2-0 i izvisio zbog manjeg broja postignutih zgoditaka.

Portugal je prvi povukao potez i poveo već u petoj minuti. Velike zasluge za to idu Diogu Dalotu; bek Manchester Uniteda tada je primio dugu loptu iz zadnje linije, probio desnu stranu i uputio povratno dodavanje u kazneni prostor gdje se najbolje snašao Ricardo Horta. Bragin ofenzivac poentirao je za 1-0, a to mu je bio drugi zgoditak za reprezentaciju. João Cancelo okuražio se u 15. minuti i opalio po korejskim vratima, ali Kim Seung-gyu upisao je prvu od mnogih obrana.

Dvije minute kasnije na drugoj je polovici terena uzvratio Cho Gue-sung i to udarcem glavom, a Koreja je izjednačila u 27. minuti. Tigrovi su u tom trenutku zaradili korner, a lopta je poslije odbijanja došla do Kim Young-gwona koji je ostao nečuvan u petercu poentirao za 1-1. Aktualni branič Ulsan Hyundaija već je zabijao ključne golove na Svjetskom prvenstvu, a danas se opet iskazao…

Do kraja prvog dijela vidjeli smo još nekoliko zanimljivih situacija. Portugal je prijetio preko Dalota, Vitinhe i Horte, a trudili su se i Korejci koje je vukao njihov najveći as Son Heung-min.

Momčadi su se s predaha vratile izjednačenog rezultata, a prvi udarac u okvir u tom razdoblju uputio je Son u 66. minuti. Samo minutu poslije Diogo Costa opet je morao braniti šut izvana, ovaj put Hwang In-beoma. Ritam je potom pao i postao isprekidan izmjenama, a Koreja se u tim trenucima nije uspijevala dodatno nametnuti.

Doista, činilo se da azijski predstavnici neće uspjeti dati još jedan gol koji bi im trebao s obzirom na rezultat u drugoj utakmici (2-0 za Urugvaj), ali ipak su uspjeli preokrenuti. Son je u prvoj minuti nadoknade povukao kontru i uposlio utrčalog Hwang Hee-chana, a on je pravovremeno izbjegao zaleđe i pogodio za 2-1. Dakle, Koreja je tada imala prolazak dalje u džepu i morala je samo pričekati svršetak drugog dvoboja, a tamo se rezultat nije mijenjao.

Sve u svemu, Portugal je prvi, Koreja druga, a svoje suparnike iz skupine G saznat će večeras.