Urugvaj pobijedio i ispao

Osvojena su tri boda protiv Gane, ali dalje idu Portugal i Južna Koreja (2-0)

U utakmici posljednjeg kola grupne faze Svjetskog prvenstva u skupini H Urugvaj je pobijedio Ganu 2-0 i ispao s Mundijala.

U otvorenoj utakmici dosta toga pokazali su i jedni i drugi, ali Urugvaj je stigao do zaslužene pobjede, iako osminu finala neće vidjeti, jer je Južna Koreja slavila protiv Portugala i ide dalje zbog bolje gol-razlike.

Urugvaj je bolje otvorio utakmicu i bolje odigrao prvo poluvrijeme, a jedina situacija u kojoj je taj tijek bio prekinut dogodila se u 21. minuti.

Jordan Ayew s lijeve je strane ušao u sredinu i opalio prema golu. Sergio Rochet obranio je njegov udarac, ali i loptu samo odbio do Mohammeda Kudusa; istrčao je po nju, zakasnio i srušio Kudusa te skrivio penal koji je dosuđen nakon VAR provjere.

Provjeravalo se zaleđe kod udarca, ali njega nije bilo. No, Ayew je penal izveo jako loše i Rochet je obranio njegov udarac, a nakon toga odgovor Urugvaja brzo je stigao.

U 23. minuti ganska obrana s crte je morala čistiti udarac Darwina Nuneza.

Tri minute kasnije, međutim, stoperi su reagirali loše i spori ubačaj s desne strane stigao je na lijevu do Luisa Suareza. On je krenuo u sredinu i zapucao prema gola, a odbijanac je maltene s crte glavom u gol pospremio Giorgian de Arrascaeta.

De Arrascaeta zabio je i šest minuta kasnije za 2-0, kada je nakon sjajne akcije i tri dodavanja iz prve, zakucao volej iz blizine za povećanje urugvajske prednosti.

Urugvaj je priveo poluvrijeme kraju bez problema pa u drugom također nastavio napadati. U 57. minuti Nunez je srušen u ganskom kaznenom prostoru, ali penal, iz nekog razloga, na koncu nije dosuđen ni nakon VAR provjere.

Facundo Pellistri pucao je u 65. minuti s 10-ak metara malo pokraj stative, a nešto kasnije Federico Valverde potegao je iz daljine neugodan volej koji je Lawrence Ati-Zigi uspio obraniti.

Gana je također izgledala pristojno prema naprijed. Najbolje šanse stigle su u završnici utakmice. Antoine Semenyo u 80. minuti propustio je najbolju kad je sam sa sedam-osam metara šutirao pokraj stative.

Gana je još par puta zaprijetila nepostavljenoj urugvajskoj obrani, a u samoj završnici Ati-Zigi nevjerojatnom obranom obranio je pokušaj glavom Edinsona Cavanija.

U međuvremenu je Južna Koreja povela protiv Portugala i Urugvaju je trebao još jedan gol za osminu finala.

U osam minuta sudačke nadoknade išlo se, naravno, na sve ili ništa, Ati-Zigi skinuo je udarac Maxiju Gomezu, zicer je na kraju zapucao i Sebastian Coates i Urgvaj se, ironično, jako dobrom utakmicom oprostio od Katara.