Malo o trendovima u NBA ligi: Osmu uzastopnu godinu trica je u porastu. Evo konkretnih brojki

Ovosezonska očekivanja? Više od 29,000 ubačenih i gotovo 83,000 ispaljenih trica

Nakon 600-tinjak odigranih utakmica stigli smo do polovice osnovnog dijela sezone u NBA ligi, a to znači da je otprilike jednak broj preostalo za odraditi prije nego započne najveće uzbuđenje — lov na prsten prvaka kroz doigravanje.

Spominjali smo već lidere najvažnijih statističkih kategorija, znamo tako da James Harden predvodi sve strijelce najjače košarkaške lige svijeta, a da je LeBron James vodeći asistent sezone sa prosjekom kakvog kroz cijelu karijeru profesionalca, dakle od sezone 2003./04., nije bilježio.

Obojica su, jasno, u uskom krugu kandidata za titulu najkorisnijeg igrača osnovnog dijela sezone, no ne i jedini koji joj se imaju pravo nadati. Brojke su im fascinantne.

Recimo, Hardenov prosjek od 37.7 poena. Zadrži li ga kroz preostale utakmice mogao bi se pozicionirati na peto mjesto vječne liste igrača s najvećim brojem poena u sezoni. Wilt Chamberlain drži prve tri pozicije (50.4 poena u prosjeku u sezoni 1961./62., 44.8 u 1962./63. te 38.4 u 1960./61.) ispred Elgina Baylora (38.3 u 1961./62.). Harden poenima ističe kandidaturu za titulu najkorisnijeg koja mu je i prošle sezone prošla kroz prste unatoč tituli za najboljeg strijelca (36.1). Osim što je to bila vijest koja mu nikako nije sjela, a i zbog koje su Houston Rocketsi sipali gorčinu, nije nikakva garancija niti da će se išta promijeniti u ovoj sezoni. Naime, spomenuti Chamberlainovi napadački učinci nisu mu donijeli MVP naslov, a nije ga niti u svojoj najproduktivnijoj sezoni dobio niti Baylor. U sva tri slučaja pripao je Billu Russellu.

Takashi Aoyama/Getty Images via Guliver

Ako neće do nagrade, Harden bi mogao barem do jednog rekorda. Nemilice puca iza crte za tri poena pa će zadrži li prosjeke i bude li nastupio u svim utakmicama do kraja sezone imati priliku ugroziti Stephena Curryja i njegove 402 ubačene trice u sezoni 2015./16. Točnije, ubacit će ih 414, navodi AP u presjeku prvog poluvremena sezone i analizi trendova NBA lige.

Tu dolazimo do LeBrona Jamesa i njegovih 10.7 asistencija po susretu. S 35 godina na leđima u prilici je postati najstariji najbolji asistent lige s prvom takvom titulom. Steve Nash dominirao je kategorijom i sa 37 godina, John Stockton do 34., no obojici su dodavanja uvijek bila ispred gledanja suparnikova obruča. Nije da James ne dijeli lopte, 7.2 asistencije po utakmici kroz karijeru takvo će mišljenje lako demantirati, no nitko nije bio stariji od njega kad je došao do prve takve titule. Jerryju Westu bile su 33 godine kad je to napravio.

Asistencije, logično, dovode do koševa, a na tom području blagi, ali baš blagi pad u odnosu na prošlu sezonu kad su momčadi prosječno ubacivale 111.2 poena po utakmici. Trenutačno su na 110.4, ali i dobrom putu da ova sezona postane druga najbolja u toj kategoriji u posljednjih 35 godina i 15. u povijesti lige dugoj 74 godine.

Nećemo otkriti ništa novoga napišemo li da se momčadi poenima sve češće krcaju preko trica.

Trend se tu ne mijenja, ovo je osma sezona u nizu u kojoj se bilježi rast u ubačenim tricama i pokušajima. Prošle sezone igrači svih 30 franšiza ubacili su 27,955 trica iz 78,742 pokušaja, a time za 8.3% u odnosu na sezonu ranije podigli brojke u kategoriji ubačena trica, odnosno za 10.4% u kategoriji pokušaja ubačaja iza crte za tri poena.

Ovosezonska očekivanja? Više od 29,000 ubačenih i gotovo 83,000 ispaljenih što bi značilo da nas nakon prošlosezonskih rekordnih ostvarenja očekuju njihova rušenja. Usporedi li se, pak, ova sezona sa onom prije nekoliko godina kad je započet višegodišnji niz rušenja tricaških rekorda, saznajemo da su u odnosu na tu sezonu brojke porasle za 66% u ubačenim pokušajima i 69% u pokušajima ukupno.

Lizzy Barrett/Getty Images via Guliver

Dodajmo i da gledamo sezonu u kojoj bi 12 franšiza moglo/trebalo (nastave li bilježiti ovakve rezultate) dobaciti do 50 ili više pobjeda, što bi bilo izjednačenje rekorda iz sezone 2009./10. Jednako tako gledano istim kriterijem njih 17 imat će negativan omjer pobjeda i poraza.

Istinitost svega saznat ćemo za 600-tinjak utakmica, odnosno sredinom travnja kad završava osnovni dio sezone.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.