Minimalna pobjeda pod makedonskim suncem: Hajduk je prošao Renovu u Europa ligi

Renova - Hajduk 0-1

U drugom pretkolu Europa lige Hajduk je u Skopju pobijedio Renovu 1-0.

Ranim golom u četvrtoj minuti Hajduk je vjerojatno većeg napora i frustracije poštedio i sebe i gledatelje ove utakmice koji su je pratili u — recimo to tako — neobičnom kadru. Nakon prve veće greške Renovine obrane — bit će ih još nekoliko — lopta je završila na desnom krilu kod Jaira koji je u petercu centaršutom pronašao Miju Caktaša, a ovaj je glavom iz blizine zabio za 1-0.

Hajduk je poluvrijeme završio s posjedom lopte od 54 posto i šest udaraca prema golu (četiri u okvir gola), ali najbolje Hajdukove prilike bile su plod nesigurnih reakcija Renovinih stopera prije nego provedbe neke jasne ideje u igri na postavljenu obranu.

Adam Gyurcso je u devetoj minuti propustio zabiti iz čistog zicera, nakon spore povratne lopte prema domaćem vrataru. Gyurcso je presjekao pas, izašao sam pred Hadisa Veliija pa pucao u bliži kut, umjesto da je krenuo u dribling — Velii je pročitao udarac i lopta mu je ostala u rukama. U 25. minuti Velii je, nakon nove pogreške Renovine obrane, sjajno obranio udarac Dimitrisa Diamantakosa s ruba kaznenog prostora.

Renova je poluvrijeme završila s dva udarca prema Hajdukovom golu. Niti jedan nije išao u okvir gola, ali oba nisu išla niti daleko od njega. Prvi je uputio Alash Gavazaj na otvaranju utakmice, drugi Shefit Shefiti u 37. minuti.

Drugo poluvrijeme bilo je siromašnije prilikama. U 47. minuti Gyurcso je ubacio s lijevog krila, lopta je stigla do Jaira koji je ostao sam na pet metara, ali loptu je nekako uspio promašiti i tako propustiti jednu od najboljih Hajdukovih prilika u drugom poluvremenu.

Hajduk je zaigrao opreznije i do sredine drugog poluvremena posjed je prešao na Renovinu stranu. Hari Vukas prvu je izmjenu napravio u 66. minuti, kada je Gyurcsa zamijenio Ivanom Dolčekom.

Novu priliku vidjeli smo u 69. minuti — Diamantakos je pobjegao Renovinoj obrani, izbio sam pred Vellija i odlučio krenuti u dribling nakon kojeg je izgubio kontrolu nad loptom. Minutu kasnije, nešto slično je izveo i Jairo, samo što se on u istoj situaciji odlučio za povratnu loptu — nikome. U 74. minuti Velii je obranio zicer Dolčeku. Renova je u završnici utakmice pokušali doći do izjednačenja, ali dvije vrlo pristojne prilike u završnici utakmice (u 77. i 86. minuti) nisu iskorištene.

Od 18 sati u Bakuu igraju Neftči i Galatasaray. Bolja momčad iz te utakmice bit će protivnik Hajduku u trećem pretkolu. Neovisno o ishodu, Hajduk će u toj utakmici imati status gosta — ako ne bude velikog iznenađenja, putovat će se, dakle, u Tursku…