Dinamo je poražen na San Siru pa će odluka o europskom proljeću pasti protiv Cityja

Pred Dinamom je sad ogled protiv Manchester Cityja u posljednjem kolu

Hrvatski prvak Dinamo poražen je na San Siru u utakmici 5. kola skupine C nogometne Lige prvaka od momčadi Atalante koja nakon večerašnjih 2-0 ima tek bod manje od hrvatskog prvaka u poretku na ljestvici.

Bitno je to u kontekstu ispunjenja snova o novom europskom proljeću koje ništa nije bliže niti ako spomenemo i da su na Etihadu Manchester City i Šahtar odigrali 1-1 i podsjetimo da u posljednjem kolu na Maksimir stiže engleski prvak.

Igra nije bila niti blizu one iz prvog sraza Dinama i Atalante, a takav nije bio niti rezultat pa je sad pred Dinamom odlučnih 90 minuta želi li momčad Nenada Bjelice i dalje stanovati u Europi.

Minuta je sve manje, Dinamo i dalje u zaostatku od dva gola.

Dok se igra između dva šesnaesterca reći ćemo samo da Šahtar u ovim trenucima i dalje drži bod na Etihadu protiv Manchester Cityja. Trenutačno je 1-1…

Kakva sad reakcija Livakovića ili kakav promašaj Gomeza! Mogao je Atalantin nogometaš birati kamo će pucati. Na kraju je i odabrao i malo podigao cijenu Dinamovom golmanu.

Dinamo je i dalje na jednom jedinom udarcu u okvir, iz prvog poluvremena. Atalanta ih ima 16 ukupno, šest u okvir.

Papu Gómez je zasad definitivno igrač utakmice. Nakon impresivnog prvog poluvremena, zabio je sjajan pogodak, ima 100% driblinga (4/4), tri ključna dodavanja i šest dobijenih duela, a stvara Dinamu probleme kroz sredinu i na bokovima.

Dinamo na poluvremenu gubi 0-1, a ovo je mala galerija akcije koja se događa na San Siru

Atalanta u ovom trenutku kontrolira svaki aspekt utakmice; tempo, loptu, kreaciju šansi, obrambene i napadačke zone. Dinamo djeluje poput momčadi koja nema odgovor niti na jedan suparnički potez.

Samo dvije minute u drugom poluvremenu bile su dovoljne Atalanti da podupla vodstvo. Sveprisutni Papu Gómez primio je loptu na desnom boku, provukao je kroz noge Luki Ivanušecu i sjajno pogodio za 2-0. Atalanta je nastavak započela kako je završila prvo poluvrijeme. Pred Dinamom je ogroman posao.

Poluvrijeme na San Siru. Atalanta zasluženo vodi s 1-0 i vjerojatno ne bi bilo pretjerano reći da je Dinamo odigrao svoje najlošije poluvrijeme ove sezone u Ligi prvaka. Osim Oršićevog projektila, nije održao niti jedan period duljeg pritiska niti stvorio velik broj kvalitetnih prilika.

U obrani, poluvrijeme je obilježeno netipično nervoznim partijama pojedinaca. Théophile-Catherine imao je problema u branjenju tranzicija i napravio nekoliko nervoznih prekršaja, Dino Perić bio je nesiguran i skrivio jedanaesterac, dok je Dominik Livaković nekoliko puta bio loše pozicioniran i generalno djelovao neuvjerljivo.

S druge strane, Atalanta je stvorila nekoliko prilika i mogla je i uvjerljivije voditi.

Vidjet ćemo hoće li se situacija popraviti u nastavku.

Alejandro Gómez zadaje Dinamu puno problema. Aktivan je s loptom u nogama, kvalitetno se kreće bez nje i opasan je kroz sredinu, ali i na bokovima te često izvlači gostujuće igrače van pozicije. Ima dva driblinga i tri ključna dodavanja u prvom poluvremenu.

I onda, niotkuda, Mislav Oršić se s lijeve strane okrenuo na desnu nogu, opalio i pogodio gredu. Daleko najbolja Dinamova prilika. Ostaje 1-0.

Atalanta je još jednom bila opasna nakon što je preskočila prvi val Dinamovog presinga, koji je prilično nekoordiniran. Lopta je poslana oštro u kazneni prostor, Livaković je slabo reagirao u izlasku, ali na njegovu sreću ništa od pogotka domaćih.

Dinamo niti nakon pola sata nema udarac u okvir. To dovoljno govori o njegovoj napadačkoj igri.

U 27. minuti, Perić jako nespretno reagira u kaznenom prostoru i radi prekršaj za jedanaesterac. Luis Muriel šalje Livakovića u drugu stranu i Atalanta vodi 1-0. Prema pokazanom, zasluženo.

Dino Perić i Kévin Théophile-Catherine zaradili su žute kartone i neće ih biti u posljednjem kolu protiv Cityja. Dinamo zasad nema jasnu ideju u napadu, a u fazi obrane se puno troši na individualne duele, ali nema kolektivan odgovor na Atalantinu agresiju.

Dinamo je u prvih 15 minuta uputio jedan jedini udarac, izvan okvira. S druge strane, niti Atalanta nije puno bolja. Dva ukupno, jedan u okvir. Ipak, domaćin djeluje sigurnije i agresivnije.

Atalanta je, kako se očekivalo, krenula okomito, s puno rizika i dvaput u prve dvije minute napala Dinamov kazneni prostor. Hans Hateboer i Mario Pašalić slabo su reagirali, ali domaćin je krenuo jako pozitivno.

Počela je utakmica na San Siru.

Bit će zanimljivo vidjeti kako su oba trenera pripremili večerašnju utakmicu. Za očekivati je da će Atalanta, kao (nominalni) domaćin i momčad koja nema što za izgubiti, krenuti agresivnije na samom početku. Obje momčadi igraju u sustavu s trojicom u zadnjoj liniji, tako da bi ključni dvoboji mogli biti na bočnim pozicijama.

Isto tako, treba obratiti pozornost na Dinamovu efikasnost pred suparničkim golom. Naime, Modri su u prve četiri utakmice zabili čak devet pogodaka, a prema StatsBombovoj statistici u istom periodu im je zbroj očekivanih pogodaka (xG) tek 5.8. Dakle, zabili su čak tri gola više nego što se to moglo očekivati s obzirom na kvalitetu udaraca. Dakako, uzorak je malen, ali Dinamo je svakako bio nemilosrdan pred suparničkim golom u prve četiri utakmice, bit će zanimljivo vidjeti kakav će biti danas.

Stigli su i početni sastavi. Obje momčadi igrat će s trojicom u zadnjoj liniji, a za domaćina je u prvoj postavi i Mario Pašalić, koji je na San Siru protiv Manchester Cityja odigrao 90 minuta (i zabio gol), dok je na prvoj utakmici protiv Dinama dobio drugo poluvrijeme.

Kao što smo očekivali, Luka Ivanušec igrat će u sredini terena, budući da je Nikola Moro suspendiran.

Nećemo ga puno opisivati, bolje pogledajte hod tisuća Dinamovih navijača prema San Siru

Modri će u Milanu imati poseban motiv budući da su u prošlom kolu, protiv Šahtara na Maksimiru, nesretno i/ili nespretno u sudačkoj nadoknadi prosuli sigurnu pobjedu i uzeli samo bod. Međutim, povijest nije na njihovoj strani.

Dinamo je ove sezone poprilično popravio svoju krvnu sliku što se tiče natjecanja u Ligi prvaka, ali njegova crna mrlja ostaju gostovanja. Utakmica u Harkivu prekinula je niz od 13 uzastopnih poraza na gostovanjima.

Pred kultnim San Sirom došlo je do tučnjave Dinamovih i Atalantinih navijača

S druge strane, Atalanta još nije dobila niti jednu utakmicu u Ligi prvaka (u redu, uzorak je malen, odigrala ih je samo četiri), a nije niti u dobroj formi u domaćem prvenstvu.

Bjelica je u pravu kada kaže da je Atalanta zaslužila više u utakmicama protiv Juventusa i Cityja, ali to ne mijenja činjenicu da je njegov današnji suparnik upisao tek dvije pobjede u posljednjih 10 utakmica (protiv Leccea i Udinesea, s tim da su te utakmice odigrane u Bergamu, a ne na San Siru).

Dakle čeka nas utakmica u koju obje momčadi ulaze s upitnicima (Dinamo zbog lošeg omjera u europskim gostovanjima, Atalanta zbog loših rezultata), ali u kojoj obje momčadi moraju jurišati na pobjedu.

Upravo zato ne usudimo se prognozirati ništa osim toga da nas čeka zanimljiva i neizvjesna utakmica dvaju podjednaka suparnika. Utakmica počinje u 21 sat, pratit ćemo i komentirati, pridružite nam se.